Zánět žil: Jak jej poznat a léčit?

Záněty jsou v lidském těle (bohužel pro nás) celkem časté. Zatímco některé nejsou tak vážné a dovedeme si s nimi poradit i svépomocí, jiné vyžadují ke svému vyřešení asistenci lékaře. Jedním z takových problémů je například zánět žil.

Zatímco zánět šlach nejspíš znáte (tím spíš, pokud hrajete golf, basketbal nebo tenis), zánět žil je pro mnohé lidi velkou neznámou. Přitom, zánět žil na ruce nebo zánět žil na noze dovede dost významně narušit naše každodenní plány. Hodně nebezpečný pak bývá neléčený zánět žil, který může hrozit tím, že se dostane až do hlubokého žilního systému, ve kterém může způsobit trombózu. Jak jistě víte, ta může být životu nebezpečná, takže si s ní rozhodně nezahrávejte a tento problém urychleně řešte.

Přečtěte si: Babské rady na bolavé nohy

Jaké má zánět žil příznaky? A co dělat, pokud na svých nohách objevíte křečové žíly?

Co je zánět žil?

Zánět povrchových žil je akutní zdravotní problém, který postihuje žilní stěny. Mezi jeho velká rizika patří podpora vzniku krevních sraženin v povrchových žilách. Aby toho navíc nebylo snad málo, zánět žil má tendenci se tvořit v křečových žilách, kterými trpí velké procento dospělé populace. Zánět žil se může objevit i na ruce, tento scénář je ale ve srovnání s nohama mnohem méně častý.

Trochu nespravedlivé je i to, že na křečové žíly ve větší míře trpí ženy. Z toho důvodu je velmi důležité, aby věnovaly zdraví svého žilního systému větší pozornost.

Přečtěte si: Jaké babské rady můžete zkusit na zánět močového měchýře?

Spouštěče zánětu žil

Ženy jsou k problémům s cévním systémem náchylnější kvůli častým hormonálním změnám, které souvisí s těhotenstvím, porodem a podobně. Riziko zánětu žil ale také zvyšuje povrchové zranění, infekce, chronická žilní nedostatečnost, prodělání operace atd.

Příznaky zánětu žil

Příznaky zánětu žil se celkem často projevují právě v oblasti dolních končetin.

Všímejte si hlavně:

  • Bolesti při navození tlaku (například při doteku)
  • Zarudnutí
  • Teplé pokožky
  • Hmatatelného zbytnění žíly
  • Horečky

Jak dlouho trvá zánět žil je individuální, obvykle se uvádí, že může trvat po dobu 2-6 týdnů. Nohu/žílu však můžete cítit i po dobu několika měsíců. Tento problém navíc může zvyšovat riziko vzniku hluboké žilní trombózy a plicní embolie.

Tip: Vyzkoušejte tyto babské rady na zánět průdušek

Léčba

Jedním z efektivních způsobů léčby je používání bandáží a speciálních kompresních punčoch, které dovedou podpořit normální funkci cév. Dále také pomáhá, když si dáte nohy nahoru, protože podpoříte návrat krve z dolních končetin směrem k srdci.

Dále může pomoci:

  • Užívání léků na srážlivost krve (které vám předepíše lékař)
  • Aplikace speciálních mastí (které dovedou ulevit od zánětů a pocitu těžkých nohou)
  • Aktivní pohyb
  • Užívání speciálních léků na žíly

Právě pohyb je při řešení potíží se zánětem žil a žilní nedostatečností klíčový. Nejlépe ale bude fungovat, když ho doplníte o další z výše uvedených tipů.

Tip: Poznáte zánět prostaty?

Prevence

Jak už bylo řečeno, hodně důležité je začít co nejdříve po prodělání operace či po porodu chodit. Chůze pomáhá i v případě, že máte sedavý způsob života. (Protože dochází k aktivaci svalové pumpy.) Neuděláte nic špatného ani v případě, že se rozhodnete preventivně nosit sportovní kompresní podkolenky (od zdravotnických se liší, ale pro začátek mohou i ty s aktivní kompresí přinést vítanou úlevu). Také se nebojte dát si nohy nahoru a pít dostatečné množství tekutin. V případě podezření, že za bolestí nohou může být něco vážnějšího, se neodkladně objednejte k lékaři.

Máte osobní zkušenost se zánětem žil? Pokud ano, co vám na něj pomohlo?


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář