Voda v koleni: Příznaky a léčba – zmizí sama?

Poslední aktualizace 5. 6. 2023 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Zánět v koleni je problémem, který může potrápit jak seniory, tak jedince v produktivním věku, například po úrazu nebo po prodělané operaci. Píchání v koleni a další nepříjemnosti však mohou poukazovat i na vodu v koleni, která tam za normálních okolností nemá co dělat. Vstřebá se voda v koleni? A pokud ne, jaká na ni existuje léčba?

Jak určitě víte, v pokročilém věku řadu lidí trápí artróza, která způsobuje chronické potíže s pohybovým aparátem. Ignorovat by se neměl ani zánět šlach, který si můžete přivodit namáhavou fyzickou prací (při které opakujete několik pohybů stále dokola) či sportem. 

Je ale zajímavé, že co se týče vody v koleni, potrápit vás může i přesto, že subjektivně nemáte pocit, že byste své klouby vystavovali nějakému nadměrnému zatížení. Z toho důvodu mohou vodu v koleni řešit i mladí lidé, kteří nemají po úraze a neprodělali ani žádnou viditelnou infekci.

Přečtěte si: Jak se pozná prasklý meniskus?

Jak se pozná voda v koleni? Co patří mezi její nejčastější spouštěče? A dá se léčit?

Co je voda v koleni a její příčiny

Voda v koleni je všeobecně známý termín, který označuje stav, v jehož průběhu se začne v kolenním kloubu hromadit tekutina. (Technicky vzato to není úplně voda, občas může jít o krev nebo o hnis.) Kromě toho, že koleno může bolet, může být složité věnovat se každodenním pracovním a osobním aktivitám, z nichž některé jsou hodně důležité pro udržení životního standardu. Koleno také může být viditelně oteklé a teplé.

Tip: Víte, co je to Bakerova cysta?

Mezi hlavní spouštěče “vody v koleni” patří infekční a neinfekční záněty. (Mezi ty neinfekční patří například již zmíněná artróza.) Tento problém ale může podpořit například i dna, revmatoidní artritida či lymská borelióza.

Dále může být na vině:

  • Rakovina kostí nebo jiné nádorové onemocnění
  • Porucha krevní srážlivosti (která může podpořit krvácení do kloubů a podobně)
  • Úraz
  • Nadměrné zatížení kolene

Pokud máte obavu, jak se pozná nebezpečná trombóza v noze, můžeme vás předem trochu uklidnit. I když během trombózy dochází k otokům dolních končetin a k silné bolesti, ta se může objevit například v nártu nebo v lýtku, v koleni to není úplně obvyklé.

Léčba vody v koleni

Jak dlouho se léčí voda v koleni závisí hlavně na tom, jaké pro její řešení podniknete kroky. Dá se říct, že čím dřív se rozhodnete navštívit ortopeda, tím lépe, protože vám může udělat takzvanou punkci, v jejímž průběhu vytáhne přebytečnou tekutinu z kolene jehlou. I když to bude znít pro mnohé z vás strašlivě, po tomto výkonu byste měli pocítit okamžitou úlevu. Pokud je to nezbytně nutné (například kvůli podezření, že se v koleni rozvinula infekce), lékař vám může nasadit antibiotika a doporučit další rady, jak postiženému kolenu ulevit.

V případě, že se problém nedaří vyřešit, případně se často opakuje a nelze efektivně řešit jeho příčinu, lékař vám může také doporučit operaci. V každém případě je hodně důležitá dobře nastavená péče o klouby.

Voda v koleni domácí léčba

I když už jsme psali článek o babských radách na bolest kolene, není na škodu si některé tipy připomenout i v případě, že trpíte vodou v koleni. V první řadě je důležitá kloubní výživa pro sportovce, kterou budete svědomitě užívat každý den. Dobrý přípravek poznáte podle toho, že obsahuje komplex několika látek, které podporují pohyblivost kloubů a pomáhají omezovat zánětlivé procesy.

Dále také pomáhá:

  • Klidový režim
  • Chlazení kolene studeným obkladem
  • Podložení kolene do výšky
  • Lehká rehabilitace (nejlépe s odborníkem)
  • Komprese

V případě, že koleno hodně bolí, je možné užít i léky proti bolesti, případně volně prodejné krémy a masti z lékárny, které mohou taktéž snižovat zánět a mírně zmírňovat bolest. (Některé z nich totiž mají lehce anestetické účinky.)

I když se voda v koleni sama obvykle nevstřebá, nyní už znáte tipy, které by vám měly pomoci se tohoto problému urychleně zbavit.

Řešili jste někdy vodu v koleni? Pokud ano, jednalo se jen o jednorázovou záležitost?


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář