Poslední aktualizace 14. 9. 2020 autorem MUDr. Zdeňka Fantová
Není kašel jako kašel. Zatímco některé jeho druhy jsou způsobené alergií, nebo astmatem, příčina nějakého jiného může ležet v zánětu průdušek. V dnešním článku si povíme, co toto onemocnění způsobuje a jakými babskými radami ho lze vyléčit.
Zánět průdušek je něco, co bychom si byli schopni odpustit. Kdo by totiž stál o úporné kašlání a kýchání, které je navíc doprovázené otravným tlakem na hrudi? Pokud smíme soudit, tak rozhodně nikdo.
A i přesto k zánětům průdušek běžně dochází. Trpí jím jak lidé v produktivním věku, tak senioři a úplně malé děti. (Poslední dvě vyjmenované skupiny se přitom řadí mezi vysoce rizikové.) Jak to tedy udělat, abychom se této nemoci vyhli? A když už na nás skočí, tak jak se jí zbavit co nejdříve, ideálně za pomoci odzkoušených domácích prostředků?
Na tyto otázky si odpovíme v několika následujících odstavcích.
Co je zánět průdušek?
Jak už název tohoto zdravotního problému napovídá, jde o zánětlivý proces způsobený bakteriemi, nebo viry, který vznikne v průduškách. (Jak víme, ty jsou nedílnou součástí dýchacího ústrojí.) Jelikož jde o orgán, který ovlivňuje jak nos, tak ústa, mezi jeho projevy patří kýchání a kašel. Podle toho, jestli jde o krátkodobý problém, nebo o něco, s čím se potýkáte trvale pak rozlišujeme akutní a chronický zánět průdušek. S tím, že u chronického zánětu lze převážně jen mírnit jeho projevy a dopady.
Co se týče přenosu zánětu průdušek, můžete si ho odnést z blízkého kontaktu s nemocným. Proto byste si měli častěji umývat ruce a při kýchání a kašlání používat kapesník. V některých případech může zánět průdušek vzniknout i tím, že jste dlouhodobě vystaveni nějakému alergenu, nebo dráždidlu (cigaretový kouř….). Napovědět vám může i vaše rodinná anamnéza, která může poukazovat na větší riziko chronických obtíží někdy v budoucnu.
Symptomy zánětu průdušek
Příznaky zánětu průdušek se mohou překrývat s jinými zdravotními neduhy. (Jelikož jsou společné pro více nemocí.) Existuje však několik indikátorů, které vás při bedlivém sledování zdravotního stavu navedou na správnou cestu. Zkušený doktor pak projevy této nemoci pozná vždy.
Zánět průdušek se obvykle projevuje:
- Úporným kašlem (může být produktivní s hlenem, ale také suchý)
- Sípáním
- Horečkou
- Zimnicí
- Bolestí v krku
- Kýcháním
- Bolestí na hrudi
- Bolestí celého těla
- Ucpanými dutinami
- Bolestí hlavy
- Neschopností se nadechnout
No jo. Ale jak poznáte, že máte co dělat s akutním, nebo s chronickým zánětem?
Třeba tak, že akutní zánět průdušek propuká během relativně krátkého časového intervalu. Zakrátko však při něm dochází i ke zlepšení vašeho zdravotního stavu. V podstatě se dá říct, že jde o sezónní nemoc, která se (podobně jako chřipka) objeví a po několika dnech, maximálně týdnech, zase odezní.
Oproti tomu chronický zánět průdušek vás může trápit několik měsíců až let, než se ho rozhodnete začít řešit se svým lékařem. V takovém případě není vyloučeno, že se stanete pacienty s CHOPN (Chronická obstrukční plicní nemoc). Pokud je tato diagnóza stanovena lékařem, je velmi důležité, abyste neprodleně začali brát předepsané léky. Jedná se totiž o stav, který může být v některých případech i smrtelný.
Diagnostika lékařem
Jakmile zjistíte, že netrpíte pouhým nachlazením, nebo virózou a váš stav se viditelně zhoršuje, je určitě vhodné nebýt hrdina a objednat se k lékaři.
Tělesné prohlídce by měl předcházet krátký rozhovor, během kterého mu popíšete projevy a délku svých obtíží. Následně si lékař poslechne váš dech. Není vyloučeno, že bude potřebovat, abyste trochu zakašlali. To mu umožní lepší poslech zvuku, který se line z vašeho dýchacího ústrojí.
Pokud mu stále ještě není úplně jasná příčina vašeho onemocnění (případně potřebuje podklady pro nasazení vhodné medikace), může vám udělat krevní test, nebo vás poslat na rentgen.
Léčba
V případě, že je zánět průdušek způsobený bakteriální infekcí, doktor vám může předepsat antibiotika, která tyto organismy zahubí. Pokud je však nemoc způsobená virem, tento postup aplikovat nelze. Proto vám nejspíš předepíše léky na kašel.
Zánět průdušek – babské rady
Nakonec se dostáváme k tomu, co zajímá nejvíc z vás. A to jest výčet babských rad, které vám mohou od zánětu průdušek trochu ulevit.
Naše maminky a babičky nedají dopustit na:
- Popíjení teplého čaje
- Tělesný klid
- Podávání medu na lžičku (má antibakteriální a léčivé účinky)
- Zvlhčovače vzduchu (pokud žádný nemáte, zkuste postavit do místnosti několik misek s vodou, ze kterých se bude během dne a noci odpařovat tekutina do vzduchu)
- Čerstvý zázvor (můžete z něj udělat čaj, nebo ho používat během vaření), POZOR! není vhodný pro těhotné, lidi s poruchami krve nebo pro pacienty s cukrovkou
- Čerstvý česnek
- Kurkumu (čím dál tím více žen nedá dopustit na zlaté mléko, ale dá se použít i jako koření do jídla, nebo do čaje), POZOR! není vhodná pro lidi, kteří nemají dost železa, nebo mají potíže s žaludkem
- Kloktání a vyplachování nosu slanou vodou
- Napařování (dávejte ale pozor, ať se nespálíte horkou párou)
Co dalšího můžete pro sebe zkusit udělat?
Pokud to alespoň trochu jde, vsaďte na zdravější životní styl. To znamená nejen to, že se budete méně stresovat (jako dobrý způsob pro uklidnění mysli funguje třeba meditace), více spát a cvičit. Velmi důležitá je také vaše strava, ve které by mělo být hodně ovoce a zeleniny a spousta kvalitních surovin. (Naopak se vyhněte vysoce zpracovaným potravinám, polotovarům a fast foodu.)
Velkou roli má v tomto ohledu i to, zda kouříte. Cigaretový kouř dráždí průdušky. Navíc tak do těla dostáváte škodliviny, které mohou zapříčinit jejich zánět.
Máte nějakou osobní zkušenost s akutním, nebo s chronickým zánětem průdušek? Budeme rádi, když nám ji napíšete do komentářů pod článkem.
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů.
Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi.
Zde na Priznaky.cz působím v roli garanta a veškeré články prochází mou odbornou kontrolou.