Babské rady na bolavé nohy: Bylinky, pitný režim nebo kompresní punčochy

Poslední aktualizace 21. 3. 2023 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Silná bolest nohou není normální a může odkazovat na nějaký nebezpečný jev, kterým může být například hluboká žilní trombóza, jež se musí okamžitě řešit. Co když jde ale o méně silnou bolest nohou od kolen dolů? A existují nějaké časem ověřené způsoby úlevy, které podporují relaxaci dolních končetin?

Bolest nohou je poměrně běžným jevem, kterým trpí velké procento populace. Někdy může jít o jeden z doprovodných znaků únavy nebo přetažení. (Určitě víte, jak máte ztuhlá lýtka po dlouhé a rychlé chůzi nebo po dobíhání autobusu na poslední chvíli.)

Někdy může být za bolestí nohou nedostatek některých důležitých živin, jejichž deficit způsobuje křeče. V neposlední řadě ale může jít i o něco trochu vážnějšího, například bolest kloubů nohou může odkazovat na artritidu nebo artrózu, což jsou chronické nemoci kloubů, jež často doprovází zánět. Také ale může jít o žilní nedostatečnost a o křečové žíly, které mohou v průběhu času způsobovat velmi vážné problémy.

Existují léky na bolest nohou, nebo je lepší vyzkoušet volně prodejnou mast na bolest nohou z lékárny?

Babské rady na bolest nohou

Bylinky na bolest nohou

Pokud jsou vaším největším trápením bolavé klouby na nohou, můžete vyzkoušet bylinky, kterým se přisuzuje schopnost bojovat proti zánětům. Další také mohou podporovat normální stav kloubů, proto se často přidávají do kvalitní kloubní výživy.

Mezi hojně používané bylinky v tomto ohledu patří:

  • Kurkuma
  • Boswellia
  • Zázvor

Tyto bylinky se dají užívat jak vnitřně, tak zvnějšku, například ve formě mastí a nejrůznějších zábalů a krémů, takže si sami vyberete způsob jejich využití, který vám vyhovuje nejvíce.

Hořčík

Poměrně běžně se můžeme setkat s nepříjemnými křečemi v lýtkách, které nás mohou probouzet v noci ze spaní. Jedním z důvodů, proč může k tomuto jevu docházet, je nedostatek hořčíku. Z toho důvodu byste měli sáhnout po dobrých doplňcích stravy, které ho mají ve svém složení, a které vám mohou během krátké doby ulevit. Alternativou také může být hořčíkový olej v rozprašovači, kterým si můžete lýtka pravidelně masírovat.

Mast na bolest nohou

Mastí na bolest nohou existuje víc. Některé jsou vhodné na uvolnění svalů a kloubů po námaze. Takové mohou obsahovat mentol, koňský kaštan, arniku a další látky přírodního původu, které podporují uvolnění. Také ale existují speciální masti na úlevu od těžkých a unavených nohou, které mohou být jednou z metod boje proti žilní nedostatečnosti a křečovým žilám. Myslete ale na to, že by nemělo jít o jediný způsob úlevy, na který byste se měli spoléhat, protože v dlouhodobém horizontu mohou tyto masti (vzhledem k maskování příznaků a jejich zhoršování) podpořit vznik hluboké žilní trombózy.

Kompresní punčochy

Proti bolesti nohou mohou pomáhat i kompresní punčochy, které můžete koupit v každé lékárně. Alternativu k nim mohou představovat kompresní sportovní podkolenky (jejich komprese ale musí být aktivní) nebo sportovní kompresní legíny. Všechny tyto metody dovedou ulevit od bolesti způsobené žilní nedostatečností. Když navíc kompresní oblečení doplníte o léky na žilní nedostatečnost, které se dají sehnat v lékárně, váš problém s bolestí nohou by se měl brzy zlepšit.

Nohy nahoru

Odtok krve z dolních končetin lze podpořit i tak, že si v průběhu dne hodíte nohy na stůl. I když to možná někteří lidé budou považovat za neslušné, uvidíte, že vám tato drobná změna pomůže.

Cvičení

Dobrým tipem, který vám může ulevit od pocitu bolavých a těžkých nohou, je i pravidelný pohyb. Nemusíte chodit na několik hodin do posilovny, pro začátek bude bohatě stačit i to, když začnete chodit na svižnější procházky. Později můžete přidat i nordic walking, plavání nebo tanec. Hlavní je, aby vás vybraný typ pohybu bavil a abyste u něj dokázali vydržet.

Pitný režim

V neposlední řadě se také snažte dodržovat optimální pitný režim, jehož hlavní součástí by měla být obyčejná voda. Díky tomu podpoříte jak hydrataci organismu, tak svůj krevní oběh.

Řešili jste někdy potíže s bolavýma nohama? Pokud ano, co vám na tento problém pomohlo?

Zdroje informací

https://www.medicalnewstoday.com/articles/241968 – Vše o bolesti nohou (anglicky)

https://www.healthline.com/health/pain-relief/how-to-stop-leg-muscle-cramps – Jak zastavit křeče v nohách (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/325760 – Bylinky na bolest kloubů (anglicky)

https://medlineplus.gov/ency/article/003182.htm – Bolest nohou (anglicky)


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář