8 příznaků tasemnice: Jak poznat parazita v těle?

Poslední aktualizace 29. 3. 2023 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Pokud někdo hodně jí a nikdy nepřibere, mnozí si dělají legraci, že má v břiše tasemnici. Kdo se však s tasemnicí potýká v reálném životě, ten ví, že může být velmi obtížné se jí zbavit. Ať už je vaším protivníkem tasemnice bezbranná, tasemnice dlouhočlenná nebo tasemnice u koček (ano, takové se říká tasemnice kočičí), mrkneme se na vše, co se hodí o tomto tématu vědět.

V lidském těle mohou žít nejrůznější parazité, kteří mohou způsobovat řadu nejrůznějších obtíží. Z nějakého důvodu se ale většina z nás nejvíc obává těch, kteří žijí v našem zažívacím traktu. Nemusí jít jen o roupy, které se mohou objevovat třeba u dětí. Velkým strašákem je i tasemnice.

Vzhledem k tomu, že se o tasemnicích v dobré společnosti příliš nemluví, možná máte určité podezření, že by si mohla vybrat zrovna vás, ale nevíte, jaké jsou její příznaky. Když už se vaše obavy navíc náhodou potvrdí (protože například detekujete kousky tasemnice ve stolici), nemusíte nacházet odpovědi, jak se zbavit tasemnice v co nejrychlejším čase.

Co je tasemnice?

Tasemnice je parazit, který nedokáže přežít bez hostitele. Jeho domovem bývají střeva lidí a některých zvířat. (Viz výše jmenovaná kočka.) Tasemnice se do lidského těla může dostat tak, že sníte něco, co obsahovalo její vajíčka. Nejčastěji jde o nedovařené nebo o syrové maso. Také se k ní ale můžete dopracovat pitím kontaminované vody nebo tak, že přijdete do kontaktu s kontaminovanými zvířecími výkaly.

Jak nákaza funguje?

Jak už bylo řečeno, vajíčka a larvy tasemnice se mohou dostat do lidského zažívacího traktu několika způsoby. Mezi hlavní rizika z pohledu běžného člověka řadíme především pití kontaminované vody (což může hrozit třeba během cestování do některých exotických destinací) nebo konzumaci nedovařeného/syrového masa. U lidí, kteří se živí zemědělstvím, může být rizikovým faktorem i manipulace s kontaminovanými výkaly zvířat a kontakt s kontaminovanou půdou. (Jistě dobře víte, jak funguje hnojení mrvou.) V některých případech může fungovat i přenos tasemnice z člověka na člověka.

Jakmile se zárodky/vajíčka tasemnice dostanou do žaludku, mohou se šířit do dalších částí těla (u člověka typicky do střev), kde se může vyvinout dospělá tasemnice.

Když se podíváme na několik faktů a čísel, tasemnice vás může překvapit tím, že:

  • Může žít až 25 let
  • Může měřit i 15 metrů
  • Se dovede přichytit na stěnu střev
  • Můžete části tasemnice spatřit ve své stolici

Příznaky tasemnice

Tasemnice má velké množství příznaků. Problém je v tom, že mnohé z nich spojujeme s jinými zdravotními stavy, případně nejsou dostatečně specifické, aby vás napadlo, že hlavním viníkem je parazit.

Všímejte si hlavně:

  • Tasemnice, larev a vajíček ve stolici
  • Bolestí břicha
  • Zvracení
  • Zánětů střev
  • Úbytku hmotnosti
  • Podvýživy
  • Dlouhodobé únavy
  • Průjmu

V některých případech se může dokonce objevit i nedostatek vitamínu B12, nespavost, dlouhodobá bolest břicha a podobně.

Jak se jí zbavit?

Na tasemnici se nesnažte vyzrát domácími prostředky. Místo toho jděte k lékaři a požádejte ho o profesionální pomoc. Výhodou tohoto kroku je především to, že vám nabídne léky, díky kterým se můžete tasemnice zbavit už za několik dní. Nemá tedy velký význam se zbytečně dlouho trápit domácími metodami, které nemusí fungovat.

Následně dávejte během svého každodenního fungování velký pozor na dostatečné umývání rukou. Také se snažte v kuchyni okamžitě umývat povrchy, které přišly do kontaktu se syrovým masem. Maso dále nekonzumujte syrové nebo nedovařené. I když vás může konzumace tataráku, suši nebo jiného tepelně neopracovaného masa lákat, raději se vždy rozhodujte na základě toho, co je nejlepší pro vaše dlouhodobé zdraví.

Měli jste někdy problém s tasemnicí? Pokud ano, podařilo se vám jí zbavit?

Zdroje informací

https://www.medicalnewstoday.com/articles/170461 – Vše o tasemnici (anglicky)

https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-tapeworms – Jak se zbavit tasemnice (anglicky)

 


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář