Artróza (osteoartróza) kolene: Příčiny a léčba

Poslední aktualizace 16. 2. 2022 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Artróza, nebo také osteoartróza, je onemocnění, které postihuje klouby. Způsobuje úbytek chrupavek a to vede k bolestem, ztuhlosti a dalším negativním jevům, které se propisují i do našeho každodenního života. Co artrózu způsobuje? A dá se nějak léčit?

Bez kloubů bychom nemohli normálně fungovat. Používáme je, když sedíme, ležíme, vykonáváme nějaký sport, nebo se chceme jen poškrábat na hlavě. Umíte si tedy jistě představit, jak to asi vypadá, když je postihne nějaká choroba, která zhoršuje jejich funkci.

Kromě revmatoidní artritidy známe i artrózu. V obou případech dochází k redukci a mnohdy i k deformaci kloubních chrupavek. V ani jednom případě navíc nejde o něco, co by se dalo i se současnými vědeckými poznatky léčit.

Artróza (osteoartróza) kolene příčiny

Proto se podíváme, jestli máme jasno alespoň v důvodech, kvůli kterým artróza vzniká. A také se podíváme na to, jestli se dá artróze kolen nějak předcházet.

Příčiny vzniku

Jednou z příčin vzniku artrózy je podle odborníků vyšší věk. Poměrně běžně tato nemoc postihuje klouby, které nesou váhu těla. Hovoříme tedy například o kyčlích a kolenech. Artróza ale může postihnout i jakékoliv jiné klouby v těle.

Co se týče příčin vzniku tohoto zdravotního problému, v současné době je neznáme. Známe však rizikové faktory, které mohou pravděpodobnost tohoto onemocnění zvyšovat.

Rizikové faktory

Osteoartrózou kolen, ale i jiných částí těla, trpí častěji ženy. Ty by tedy měly dávat na svůj pohybový aparát (zvlášť v pokročilejším věku) větší pozor.

Na osteoartrózu kolene může mít vliv i:

  • Obezita
  • Zranění kolene
  • Infekce v koleni
  • Revmatoidní artritida
  • Rodinná anamnéza
  • Typ pohybové činnosti (například u atletů je riziko výskytu artrózy kolen o něco vyšší)

Ovšem, aby to bylo trochu komplikovanější, rozumně zvolená pohybová aktivita může riziko artrózy kolen naopak snižovat.

Příznaky artrózy kolene

Artróza (osteoartróza) kolene příznaky

Že je něco špatně poznáte celkem záhy. Problém je ale v tom, že než se artróza dostane do pokročilého stádia, nebývá to hned. Je proto důležité si svých kolen všímat a řešit všechno, co naznačuje, že s nimi není něco v pořádku.

Mezi příznaky tohoto onemocnění patří bolest kolen při pohybu. Stav kolen se obvykle zlepší ve chvíli, kdy jste fyzicky v klidu. Dále se mohou objevovat otoky kolen, pocit tepla v oblasti kloubu, ztuhlost kolen po probuzení a snížená mobilita kloubu.

Léčba

Na artrózu neexistuje žádný lék. Lékař se tedy bude snažit primárně o to, aby vám koleno nezpůsobovalo bolesti a aby se zlepšila jeho pohyblivost. Také bude bojovat za to, aby se váš problém v průběhu času nezhoršoval. (Nebo alespoň ne tak rychle.)

Běžně se pacientům s artrózou kolen doporučuje užívat léky proti zánětům a léky proti bolesti. Dále byste měli shodit přebytečná kila a pracovat na udržení zdravé tělesné váhy. Žádoucí je i správně zvolené cvičení. Začít můžete třeba lehkým protahováním. Také se ale můžete informovat o možnostech rehabilitace. V případě opravdu vážných problémů vám ale pomůže jen operace.

Prevence artrózy

Artróza (osteoartróza) kolene prevence

Vzhledem k tomu, že pořádně nechápeme mechanismus vzniku této nemoci, nemůžeme s určitostí říct, že se jí dá ve všech případech předcházet. Můžete se o to alespoň pokusit.

V tomto ohledu se doporučuje:

  • Pravidelná pohybová aktivita
  • Redukce repetitivních činností, které zatěžují jednu skupinu kloubů
  • Udržování zdravé hmotnosti
  • Odpočinek
  • Kontrola hladiny krevního cukru

Máte potíže s artrózou kolen? Pokud ano, jakými způsoby se snažíte tento problém zmírnit?

Zdroje informací

https://www.kloubin.cz/artroza/ – Příznaky a léčba artrózy (česky)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Osteoartróza – Osteoartróza (česky)

https://www.webmd.com/osteoarthritis/ostearthritis-of-the-knee-degenerative-arthritis-of-the-knee – Osteoartróza kolene (anglicky)

https://www.healthline.com/health/osteoarthritis-prevention – Prevence osteoartrózy (anglicky)

 


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář