Poslední aktualizace 3. 7. 2023 autorem MUDr. Zdeňka Fantová
Mykóza a plíseň na nohou a nehtech je velice nepříjemnou záležitostí, speciálně v létě, kdy většina z nás nosí otevřenou obuv, která odkrývá to, co by mělo v ideálním případě zůstat mimo centrum pozornosti. I když existuje klasická léčba, někteří lidé mnohem raději zkouší nejrůznější babské rady, které volí použití přírodních a volně dostupných prostředků. Co na plíseň nohou nejlépe funguje?
Plíseň mezi prsty na nohou a na nehtech může vznikat z mnoha různých příčin. Celkem často je ale jedním z hlavních faktorů působení vlhkosti. Nemusí jít například o špatně usušené nohy po mytí. Velký problém představuje i zapařování nohou ve špatně zvolené obuvi a ponožkách.
Zajímavostí je, že plíseň na nohou mnohem častěji trápí muže. Jedním z vysvětlení může být méně důsledná hygiena a nošení méně kvalitních ponožek a bot. Nakazit se pak můžete poté, co přijdete do kontaktu s infikovaným povrchem. (Podlaha, ručník, obuv…) V neposlední řadě, plíseň kůže na nohou pak může ovlivňovat i její aktuální stav. Pokud jí nic nechybí, riziko přenosu se snižuje.
Riziko nakažení naopak kromě špatných bot a ponožek zvyšuje i:
- Saunování
- Koupání ve veřejném bazénu
- Očista ve veřejných sprchách
- Podráždění kůže
- Poranění kůže
Také existují přenosy plísně ze zvířete na člověka, my však dnes zůstaneme u o něco častějšího a pravděpodobnějšího scénáře, který převládá ve veřejném prostoru.
Jak poznat plíseň nehtů a nohou
Plíseň na nohou se může projevovat například svěděním mezi prsty. Především pak v době, kdy ještě plíseň není na první pohled vidět. Kůže také může v akutní fázi vypadat jako rozvařená, dále může praskat, podobat se ekzému a podobně. Všímejte si i zarudnutí kůže, hodně suché pokožky, puchýřků a podobně.
Plíseň nehtů se zase projevuje jejich žloutnutím, zesílením, zápachem, změnou celistvého povrchu nehtů atd.
Babské rady na plísně nohou a nehtů
Samozřejmě, nikdo vám nemůže bránit v tom, abyste se zvedli a utíkali do nejbližší lékárny, ve které si obstaráte mast na plíseň nohou a nehtů, kterou budete aplikovat podle návodu. Mnohé jsou k dostání bez lékařského předpisu, stačí se jen poradit s lékárníkem, který vám nabídne nejvhodnější přípravek.
Předtím však můžete zkusit ještě některé z rad, které používaly už naše maminky a babičky.
Octová koupel nohou
Ocet se používá pro dezinfekci povrchů a je šetrný k životnímu prostředí, proto by vás nemělo překvapovat, že nachází uplatnění v oblasti lidového léčitelství. Jde ale o poměrně agresivní prostředek, takže je důležité vědět, jak s ním správně zacházet.
Koho trápí plíseň nehtů, ten může namočit tampon do klasického octa a posléze jím potírat postižené nehty. Také můžete přiměřené množství octa nalít do lavoru s teplou vodou, ve které si budete nohy podle potřeby umývat.
Bylinkové koupele
Pokud se bojíte, jak by mohla vaše kůže s nehty na ocet reagovat, vyzkoušejte koupele nohou s přesličkou, které jsou taktéž mimořádně populární. Nešlápnete vedle ani s koupelí nohou s levandulí a s šalvějí. Jelikož tyto bylinky nebývají tak agresivní jako ocet, mohou je vyzkoušet i lidé s citlivou pokožkou.
Tea tree
Dalším hodně silným prostředkem, kterému se připisují antiseptické účinky, je tea tree olej, který je v koncentrované formě opět poměrně dost agresivní. (Takže může dráždit už tak namáhanou pokožku.) Nejlépe tedy uděláte, když jednu až dvě kapky tea tree oleje smícháte s větším množstvím nosného oleje (kterým může být například olivový olej). Teprve pak tuto směs aplikujte na postižené místo a nechte ji působit.
Česnek
Dalším poměrně oblíbeným prostředkem na plísně je česnek. V případě zájmu si můžete udělat koupel nohou se čtyřmi rozmačkanými stroužky. Někteří lidé také přikládají čerstvě nakrájený plátek česneku na nehty, které jsou postiženy plísní. Myslete ale na to, že vaše nohy po této kúře nemusí zrovna vábně vonět.
Jaké domácí metody a babské rady na plíseň nohou a nehtů znáte vy?
Psaní o nemocech je důležité proto, abychom se jim mohli vyhnout. Kvůli znalostem, které při psaní každého článku načerpám běžně říkávám, že ze mne bude amatérský doktor.
Ve volném čase se zajímám o léčivé účinky potravin, bylin a dalších přírodních prostředků, které mohou mít blahodárný vliv na lidský organismus. Také se snažím cvičit a alespoň trochu dodržovat zdravý životní styl. Nesnáším pohled na krev.