Kožní infekce: Poznejte 10 nejčastějších!

Poslední aktualizace 6. 8. 2023 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Bakteriální kožní infekce dovedou být velmi nepříjemné. Nejde ale o jediného strašáka, se kterým se lze v běžné populaci setkat. Kožní nemoci totiž mohou mít různou podobu a spouštěč. S jakými problémy se potkáváme nejčastěji? A co bývá jejich příčinou?

Člověk nemusí mít zrovna HIV/AIDS, aby se jeho imunitní systém choval poněkud nestandardně. Mezi naprosto normální problémy patří třeba atopický ekzém nebo plíseň na kůži a na nohou.

Co když se vám ale na kůži z ničeho nic objeví podezřelé fleky, u kterých si nejste jistí jejich původem? V takové chvíli je naprosto pochopitelné, že propadáte panice a nevíte, co máte dělat.

Proto se na nejčastější kožní infekce a problémy, které by za tímto jevem mohly být, podíváme níže.

Akné

Možná se budete divit, ale mezi nejběžněji se vyskytující infekce v populaci patří zcela nepochybně akné. To se může dělat jak v obličeji, tak třeba na zádech, v oblasti dekoltu a hrudníku a na dalších částech těla.

Mírnější forma akné může být sice nepříjemná, ale dá se celkem dobře řešit. Pokud jde ale o hluboké akné, které zasahuje do dalších vrstev kůže a které způsobuje zánět, pak jde o důvod, proč vyhledat kožního lékaře. A následně i dobrou kosmetičku, která vám poradí, jak se o tento typ pokožky správně starat.

Přečtěte si: Proč je problematický stafylokok na kůži

Bradavice

Téměř nikdo se v dnešní době nepozastaví ani nad bradavicemi na kůži, za kterými se obvykle ukrývají viry. K bradavicím se dá dopracovat velmi snadno. Stačí, když přijdete do kontaktu s nakaženým povrchem. (Nejčastěji v koupelně, protože bradavicím svědčí zdejší prostředí.) Bradavice se často objevují na nohách, ale mohou být i na jiných místech těla.

Také dávejte pozor na genitální bradavice, které se přenášejí pohlavním stykem a neochrání vás před nimi ani nasazený kondom.

Tip: Babské rady na bradavice

Kožní mykóza

Ne, mykóza nemusí být jen ta vaginální. Objevit se může za určitých okolností i na kůži. Kožní mykóze se dobře daří například ve vlasech, může ale postihovat i nehty. Případně se může rozšířit i na další části těla.

Mykózu poznáte podle zarudlé pokožky, svědění a ložisek, která mají patrné šupinky či puchýřky. S tímto problémem se chodí k lékaři, který provede diagnostiku a následně vám doporučí nejlepší léčebný postup.

Přečtěte si: Co na plíseň na nohou?

Furunkl

Furunkl je termín, který označuje komplikovaný zánět vlasového váčku. Technicky vzato se vám ve vlasech vytvoří absces. Kvůli tomu můžete na dotek cítit vystouplý hrbolek. Absces je tradičně naplněný hnisem. V případě, že se rozhodnete podívat zblízka, můžete si všimnout zarudnutí. Tento problém může vést k destrukci folikulu. Celkem častým původcem tohoto problému bývá zlatý stafylokok. Také existuje karbunkl, který je vzácnější než furunkl a bývá větší.

Celulitida

Ne, skutečně jsme si nespletli téma. Dalším problémem, který souvisí s kožními infekcemi, je celulitida. Jde o akutní zánět, který probíhá v dermis a v podkoží. Ložisko zánětu nebývá ohraničené. Celulitida může být bolestivá a má větší počet původců. (Zlatý stafylokok, Streptococcus pyogenes a další.) Nejčastějším spouštěčem tohoto zánětu je mechanické poranění kůže (řezná rána, oděrka, popálenina, bodnutí hmyzem…). V případě, že se infekce rozšíří dál, může být životu nebezpečná. (Protože může způsobit otravu krve.)

Impetigo

Impetigo je lokální intraepidermální infekce, kterou často způsobuje zlatý stafylokok nebo Streptococcus pyogenes. Nejčastěji se objevuje na rukách a na hlavě. Tento problém poznáte podle zarudnutí a puchýřků, které jsou naplněny tekutinou a hnisem. Na impetigo si musíte dávat dobrý pozor, protože je vysoce infekční. Dobře se šíří především v kolektivu dětí, ale setkat se s ním můžete i jinde. Pro léčbu se často používají antibiotika.

Folikulitida

Folikulitida opět postihuje vlasové folikuly. Postihnout však může i nějaký chlup na vašem těle. Na místě infekce vzniká pustula. Nejčastěji může postihnout vlasy, objevuje se ale i na trupu, obličeji či na hýždích. Hojení tohoto problému většinou proběhne samo a tento problém často není třeba nějak dodatečně řešit.

Kopřivka

Kopřivka se mnohdy projevuje výsevem svědivých pupínků na kůži, které mohou doprovázet otoky. Pupeny se obvykle objeví znenadání a délka jejich trvání může být 1-24 hodin. Mezi tím se však mohou tvořit nové.

Kopřivka může mít různé spouštěče, od léků a potravin až po různé infekce či působení UV záření. V některých případech může být kopřivka akutní, což znamená, že může trvat déle než 6 týdnů. V krajních případech může tento typ kopřivky trvat i po dobu několika let.

Pásový opar

Dost možná budete dobře znát i pásový opar, kvůli kterému jste museli zůstat několik dní doma. Jde o onemocnění virového původu (stejný virus vyvolává plané neštovice). Toto onemocnění se často objevuje ve chvíli, kdy máte sníženou imunitu. Toto onemocnění je vysoce infekční a často způsobuje vyčerpání organismu.

Mezi hlavní projevy pásového oparu patří puchýřky na kůži, které se obvykle vyskytují v pásu (proto jeho název), které jsou naplněny tekutinou. Pásový opar navíc obvykle svědí. Po nějaké době však začnou puchýřky postupně zasychat. Od roku 2014 je v Česku dostupné očkování proti pásovému oparu. Pozor na tuto nemoc si musí dávat hlavně děti, senioři a těhotné ženy.

Studie navíc ukazují, že lidé, kteří tuto nemoc prodělali, mají zvýšené riziko infarktu myokardu a mozkové příhody. (Zhruba o 10-15 % ve srovnání s běžnou populací.)

Růže

Hodně problematická je i růže, což je problém, kterému se také říká erysipel. Mezi jeho původce obvykle patří bakterie z rodiny streptokoků a stafylokoků. Toto onemocnění je velmi nebezpečné, a to i přesto, že jde o povrchový problém na kůži. I když podle dostupných informací tento problém postihuje hlavně ženy, pokud jde u muže, když se u nich vyskytne, bývá to v jejich případě dříve.

Mezi hlavní rizikové faktory růže patří poranění kůže, škrábnutí, řezná rána atd. A to především ve chvíli, kdy je jedinec z nějakého důvodu oslabený. Růže navíc usnadňuje rozvoj dalších vážných problémů, například onemocnění žil a bércových vředů.


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář