Zlatý stafylokok: Přenos, jeho výskyt a léčba

Když jdeme na laboratorní testy, čekáme toho spoustu. Málokdo si chce ale vyslechnout diagnózu zlatý stafylokok. Co to je? Přenáší se nějak? A dá se nějak léčit? Na to vše se vám pokusíme dát odpověď v našem dnešním článku. 

Lidské tělo se neustále brání infekcím, které pocházejí z venčí. Mnohdy si jich vůbec nevšimneme. Jindy ale mohou nepozorovaně způsobit celou řadu zdravotních komplikací. Jednou z těch, která tohle umí, je infekce zlatým stafylokokem. 

Jelikož je v populaci celkem rozšířená a je poměrně snadné ji někde nevědomě chytit, podíváme se na vše, co byste o ní měli vědět.

Co je to zlatý stafylokok?

Zlatý stafylokok je grampozitivní bakterie, která náleží do rodu stafylokoků. Poprvé byl detekován na konci 19. století skotským chirurgem, který ho našel v hnisu otevřených poranění. 

Zlatý stafylokok má schopnost vyvolávat záněty. Některé mohou být mírné, jiné vážnější. V případě těžké sepse může dokonce dojít k selhání funkce orgánů a k úmrtí. Tento druh stafylokoka produkuje žlutý pigment. 

Příznaky zlatého stafylokoka

Příznaky zlatého stafylokoka se mohou lišit. Záleží, jak se k infekci dostanete. (O čemž si povíme níže.) Řada příznaků si je ale v obou případech dost podobná. Proto uděláme jejich souhrn. 

Zlatý stafylokok v těle se může projevovat:

 • Vyrážkami
 • Bolestmi hlavy
 • Bolestí svalů
 • Horečkou
 • Zimnicí
 • Únavou
 • Kašlem
 • Bolestí na hrudi
 • Kožními infekcemi
 • Zarudnutím

Přenos zlatého stafylokoka

K přenosu zlatého stafylokoka stačí doopravdy málo. V první řadě, zlatý stafylokok se poměrně běžně vyskytuje ve zdravotnických zařízeních. Případně i v domovech pro seniory. A to i přesto, že se zde dodržují zvýšená hygienická pravidla. (Problém je především v tom, že i přes dodržování opatření se jedná o rizikové prostředí, do kterého míří lidé s vážnými zdravotními problémy.)

Zlatým stafylokokem se můžete nakazit i při kontaktu s někým, kdo ho má. (A ani o tom nemusí vědět.) Někdy je problém i v nedostatečné osobní hygieně, nebo v přímém kontaktu s otevřenou ránou.

Kde se zlatý stafylokok nachází?

V krku

Pokud máte zlatého stafylokoka v krku, můžete se častěji potýkat s jeho bolestmi. Zkuste tedy svému příštímu kašli, nachlazení nebo onemocnění angínou věnovat trochu větší pozornost. 

V nose

Zlatý stafylokok v nose může způsobovat častější rýmu. Samozřejmě ale nelze vyloučit, že se s rýmou potýkáte i kvůli něčemu jinému. (Běžná je například rýma, která pochází z nadužívání sprejů do nosu.)

Na kůži

Zlatý stafylokok běžně žije i na kůži. Z toho důvodu je důležité dbát na hygienu rukou. Také se zkuste vyvarovat zraněním, a dalším oděrkám, ve kterých by se mohl udělat zánět. 

Na obličeji

Kůži máme i na obličeji. Na tomto místě si ji ale obvykle nejvíc hýčkáme. Takže špatně neseme, když se nám na tváři udělají záněty. Jelikož mohou být opravdu nepěkné, určitě uděláte nejlépe, když se svěříte do péče zkušeného dermatologa a necháte si poradit, jakou zvolit optimální pečující rutinu. 

V uchu

Zlatý stafylokok může způsobovat vážné infekce i v uchu. V takovém případě jsou na něj často nasazovaná antibiotika. Během těchto infekcí může mít pacient problémy se žlutým a zapáchajícím výtokem.

V pochvě

Zlatý stafylokok se může nacházet i v pochvě. (Mohou ho mít ale i muži, kteří se nakazí pohlavním stykem.) I v takovém případě se nejběžněji podávají antibiotika. Přeléčení by ale měli podstoupit oba partneři. Jinak hrozí, že si budou infekci stále předávat mezi sebou.

Léčba zlatého stafylokoka

Už jsme to nakousli v předchozích příkladech. Zlatý stafylokok je bakterie. Takže se na něj nejčastěji podávají antibiotika. Nemusí ale zabrat všechny a hned napoprvé. Proto je možné, že se je lékař pokusí vystřídat. Nebo absolvujete několik cyklů jejich braní. 

Bylinky na zlatého stafylokoka

Bohužel, zlatý stafylokok je velmi silný protivník. Nejsou nám proto známy žádné bylinky, které byste mohli pro jeho léčbu použít. Spolehnout se lze (alespoň v určité míře) pouze na antibiotika.

Máte zlatého stafylokoka? Pokud ano, jak jste se s ním naučili žít?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Staphylococcus_aureus – Zlatý stafylokok (česky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/10634 – Vše, co chcete vědět o MRSA (anglicky)

https://www.healthline.com/health/parenting/how-to-get-rid-of-MRSA-in-children – Jak se zbavit MRSA infekce u dětí (anglicky)

https://www.healthline.com/health/mrsa – Stafylokoková infekce (anglicky)

 


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

1 komentář u „Zlatý stafylokok: Přenos, jeho výskyt a léčba“

 1. Dva roky se trápím se zánětem v očích,oč.lékař přeléčil OFTAQUIX,na bércových částech nohou rudé skvrny – bolavé přetrvávající, obvodní lékař výtěr z nosu a krku pozitivní nález nález zlatý stafilococcus, přeléčení pamikonem,ale stálé výtoky po ránu z očí,škrábání v krku a pálení na hrudi ( plicích). děkuji za odpověď Jana

Napsat komentář