Bradavice: Jak je odstranit? Pomůže těchto 7 babských rad!

Poslední aktualizace 8. 5. 2023 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Bradavice jsou nezhoubné výrůstky na kůži, které nám mohou způsobit spoustu potíží. Důvodem jejich vzniku bývá nákaza papilomavirem HPV, což je stejná kategorie virů, která způsobuje nebezpečnou rakovinu děložního čípku. (Mnohé tyto viry ale člověku nic neudělají, takže buďte v klidu.) Existují na bradavice nějaké babské rady, které můžete v případě potíží vyzkoušet?

Možná sdílíte s někým domácnost nebo chodíte na bazén a jednoho dne si všimnete, že se vám na chodidle začala dělat bradavice. Vzhledem k tomu, že bradavice mohou nepříjemně bolet a rozšiřovat se, je pochopitelné, že se vám to ani trochu nelíbí a chcete s tímto problémem něco urychleně udělat.

Zajímavostí je, že inkubační doba bradavic se může pohybovat v horizontu 1 až 6 měsíců, někdy to ale může být dokonce i více. Virus se nejčastěji přenáší dotykem, můžete se nakazit ale i z podlahy nebo kontaminovaného ručníku. Také existují genitální bradavice, které se přenášejí pohlavním stykem. (O těch se dnes ale nebudeme bavit.)

Tip: Jak na kuří oko?

Nohy však může trápit i mnoho dalších problémů. Poměrně běžná může být například plíseň na kůži a plíseň na nehtech. Za tyto dva problémy často mohou nevhodně zvolené boty, zapařování nohou a nedostatečná hygiena, která mnohdy zahrnuje i špatné utírání nohou po mytí ručníkem.

Vzhledem k tomu, že na bradavice kromě zdravotnických a léčivých prostředků existuje i mnoho babských a přírodních rad, které můžete při nejbližší příležitosti vyzkoušet, je vhodné si některé z nich představit.

Jablečný ocet

Jablečný ocet je dobrý skoro na všechno, minimálně to lze soudit podle toho, jak často se objevuje v nejrůznějších babských radách. Před aplikací na bradavice spolu smíchejte 2 díly jablečného octa a 1 díl vody. Poté do tekutiny namočte vatový tampon a přiložte ho na ni. Tampon nakonec zajistěte bandáží nebo náplastí. Vzhledem k agresivitě octa by se neměla tato metoda používat na místa, na kterých máte otevřenou ránu.

Česnek

I česnek je velmi univerzálním prostředkem, který se doporučuje na plíseň nehtů, na kašel a na mnoho dalších problémů. Stačí, když jeden stroužek pořádně nastrouháte a smícháte ho s malým množstvím vody. Tuto směs aplikujte na bradavici, zakryjte ji bandáží a nechte působit. Tento způsob se doporučuje dodržovat každý den po dobu tří až čtyř týdnů.

Brambora

Někteří lidé věří tomu, že bramborová šťáva dovede vysušit bradavice, takže i tuto metodu můžete doma klidně vyzkoušet. Stačí, když malou bramboru rozkrojíte na polovinu a následně její šťávou důkladně natřete bradavici. Tento postup by se měl aplikovat dvakrát denně.

Průhledný lak na nehty

U tohoto tipu není (stejně jako u brambory) žádný důkaz o tom, že by mohl fungovat, pokud ale chcete experimentovat, s průhledným lakem na nehty si rozhodně nemůžete ublížit. Průhledný lak na nehty by měl vytvořit ochrannou vrstvu, takže bradavice by se neměla minimálně přenášet na další místa v okolí.

Přečtěte si: Jak poznat papilom?

Včelí propolis

Tato metoda je o něco šetrnější, takže pokud se vám ty předchozí zdají být příliš agresivní, můžete ji podle potřeby opět vyzkoušet. Stačí jít do obchodu s včelařskými výrobky, koupit si čistý propolis a ten pak aplikovat jednou denně před spaním. 

Ricinový olej

Mnozí lidé nedají při řešení bradavic dopustit na ricinový olej, který se řadí k nejoblíbenějším kosmetickým prostředkům. (Má totiž pozitivní vliv na podporu růstu vlasů, řas a obočí.) Čistý ricinový olej aplikujte na vatovou tyčinku a natřete jím bradavici. Tento postup aplikujte po dobu dvou a více týdnů, v závislosti na tom, jak bradavice ustupuje.

Tea tree olej

Téměř v každé domácnosti se najde i jedna lahvička tea tree oleje, kterému se připisují antiseptické účinky. Vzhledem k tomu, že dovede být poměrně dost agresivní, opět se ho doporučuje naředit. Stačí, když 12 kapek nosného oleje (olivový, mandlový…) smícháte se 2 kapkami tea tree oleje a poté dáte tuto směs na vatový tampon, který přiložíte na postižené místo na 5-10 minut. Tento postup se doporučuje aplikovat dvakrát až třikrát denně.

Jaký je váš osvědčený domácí trik na bradavice?


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář