10 příznaků zánětu prostaty: Jak poznat ten chronický?

Poslední aktualizace 29. 11. 2022 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Akutní zánět prostaty může být pro muže opravdu dost nepříjemný, protože má poměrně výrazné příznaky. Zajímavostí ale je, že existuje i nebakteriální zánět prostaty a chronický zánět, který trvá delší dobu a může se i vrátit. Existuje u zánětu prostaty nějaká inkubační doba? A pomůže vám dieta? Na to vše a mnohem víc se spolu zaměříme níže.

Muži mají ve srovnání se ženami žlázu, které se říká prostata. I když je součástí mužského reprodukčního ústrojí, nachází se v těsné blízkosti močového měchýře a jejím středem prochází močová trubice.

Vlivem různých faktorů může dojít k zánětu prostaty, který může mít buď rychlý a dramatický průběh, nebo může být méně intenzivní, ale zato může trvat delší dobu. Jelikož to pro mnoho mužů znamená nepříjemnou překážku, mrkneme se na to, jak zánět prostaty poznáte a co se s ním dá dělat.

Jak se od sebe liší druhy zánětu prostaty

Jak už bylo řečeno výše, zánět prostaty neexistuje jen jeden. Chronický zánět patří mezi ty úplně nejčastější. Nepříjemné je na něm to, že může trvat i po dobu několika měsíců. Akutní bakteriální zánět prostaty je pravděpodobně nejtěžší formou zánětu a může za něj infekce bakteriemi. Tento typ vyžaduje okamžitou léčbu.

Dále existuje chronický bakteriální zánět prostaty, který bývá mírnější a mnohem méně častý. Jeho příznaky se mohou podobat tomu akutnímu, ale nebývají tak výrazné. V neposlední řadě pak známe i asymptomatický zánět prostaty, který probíhá zcela bez příznaků. Inkubační doba se z těchto důvodů různí.

Příznaky zánětu prostaty

Příznaky zánětu prostaty se většinou podobají, hlavní rozdíl je v tom, že akutní zánět přichází rychle a bývá dost záludný, chronický pak trvá delší dobu a bývá o něco méně intenzivní.

Mezi hlavní příznaky tohoto problému patří:

 • Bolest ve spodní části zad, podbřišku a v okolí análního otvoru
 • Bolest kolem penisu
 • Časté nutkání jít močit
 • Zhoršená schopnost vyprázdnit močový měchýř
 • Bolest při močení
 • Bolest při ejakulaci
 • Horečka
 • Zimnice
 • Nevolnost
 • Zvracení

Zánět prostaty a bolest kloubů spolu často nemusí souviset, proto tento příznak nepřidáváme do výše uvedeného seznamu.

Co jsou hlavní příčiny?

Mezi hlavní příčiny patří starší věk muže. Riziko zvyšuje i zavedení cévky, infekce močových cest, trauma v podbřišku, předešlá historie zánětu prostaty a zvětšená prostata. V neposlední řadě hrají velkou roli i infekce pohlavně přenosnými chorobami, z toho důvodu se vyplatí prověřovat své sexuální protějšky a používání bariérové ochrany.

Léčba zánětu prostaty

V případě, že je zánět prostaty bakteriálního původu, lékař vám může předepsat antibiotika, která budete užívat podle stanoveného schématu. Také vám může předepsat léky na bolest a léky, které zlepší průtok moči močovou trubicí.

Dále vám může pomoci klid na lůžku a nahřívání postižené oblasti speciálním polštářkem. Pro redukci bolesti se hodí zvážit i pravidelnou masáž prostaty.

Dále vám mohou pomoci:

 • Pravidelná teplá lázeň
 • Cvičení Kegelových cviků
 • Biofeedback
 • Bylinky na prostatu

V některých případech může být nápomocná i změna jídelníčku, ve kterém by mělo být dost čerstvého ovoce a zeleniny, včetně potravin a nápojů, které obsahují větší množství antioxidantů.

Nesmíme zapomínat na to, že antioxidanty se spojují s redukcí zánětů a s podporou normální činnost imunitního systému, což v boji proti zánětu prostaty může být jednoznačně potřeba. Zvolit si můžete například borůvky, citrusové ovoce, zelený čaj, kvalitní tmavou čokoládu a podobně.

U chronického zánětu prostaty také počítejte s tím, že po přechodném zlepšení se u vás může v budoucnu tento problém opět dostavit.

Trápil vás někdy v minulosti zánět prostaty?

Zdroje informací

https://www.uniprosta.cz/zanet-prostaty/ – Vše o zánětu prostatu (česky)

https://www.healthline.com/health/prostatitis – Definice zánětu prostaty (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/322457 – Chronický zánět prostaty (anglicky)

https://www.healthline.com/health/prostate-infection – Infekce prostaty (anglicky)


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář