Trápí vás zánět šlach? Zkuste těchto 5 babských rad!

Poslední aktualizace 27. 12. 2021 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Ať už vás trápí zánět šlach v zápěstí, který může být způsobený sportovní aktivitou, nebo prací, či zánět achillovy šlachy, vždycky je to velmi nepříjemné. Pořád to ale není tak bezvýchodné, jako je revmatický zánět šlach. Jelikož mnohdy nezbývá člověku nic jiného než čekání, podíváme se na několik babských rad, které by vám mohly alespoň trochu ulevit.

Šlacha upevňuje sval ke kosti. Za normálních okolností o šlachách vůbec nevíte. Občas se ale zanítí a začnou způsobovat bolest. Kromě jiného, v průběhu tohoto problému lze očekávat i potíže s pohybovým systémem. (Obvykle se to projevuje tak, že nemůžete hýbat s kloubem, který je v bezprostřední blízkosti postižené šlachy.)

Nejčastěji se zánět šlach vyskytuje v kolenou, ramenou, loktech, zápěstích a v patách. Občas má zánět šlach speciální názvy podle toho, při jakém sportu si ho lidé nejčastěji způsobí. (Vsadíme se, že už jste někdy slyšeli termín tenisový, nebo golfový loket.)

zánět šlach babské rady

Na to, jestli se u vás zánět šlach projeví, má vliv mnoho různých faktorů. Patří mezi ně například stárnutí, úraz nebo onemocnění. (Typicky třeba cukrovka, nebo revmatoidní artritida.) Jak dlouho se léčí zánět šlach je velmi individuální. Hodně to záleží na stupni zánětu, na vašem zaměstnání (které může zánět neustále obnovovat) a na tom, zda trpíte nějakým dlouhodobým onemocněním.

Jak teda na to?

Konzervativní léčba zánětu šlach

Určitě bychom vám doporučili jít se zánětem šlach k lékaři, který vás důkladně prohlédne a stanoví správnou diagnózu. Pokud je to potřeba, může vám doporučit nošení ortézy. V horších případech se (hlavně starší) lidé neobejdou bez hůlky, která jim zajistí potřebnou oporu při chůzi. Lékař vám také může nabídnout injekce s kortikosteroidy.

Babské rady na zánět šlach

Bylinky

zánět šlach babské rady

Když je v těle zánět, někteří lidé se obracejí na bylinky, které mají protizánětlivé účinky. 

V tomto ohledu můžete vyzkoušet:

  • Kurkumu
  • Boswellii
  • Bílou vrbu

Některé z potenciálně prospěšných bylin nemusí být vhodné pro vnitřní užití. Nejlepším řešením je zajít do lékárny a zeptat se na mast na zánět šlach. (Očekávejte ale, že vás ani tento preparát vašeho problému v dlouhodobém horizontu nejspíš zcela nezbaví.) Také myslete na to, že při vnitřním užívání mohou mít doplňky stravy kontraindikace k lékům, které dlouhodobě berete.

Obklady

Podle toho, co vám dělá dobře, se také hodí zkusit teplé, nebo studené obklady. Studené obklady většinou zmírňují bolest a zabraňují tvorbě otoků. Teplý obklad zase zlepšuje prokrvení, které je důležité pro regeneraci tkáně. Myslete ale na to, že studený obklad by neměl být přiložený příliš dlouhou dobu, jinak hrozí, že si způsobíte omrzliny.

zánět šlach babské rady

Klid

Dalším tipem, který je nám všem dobře znám, je klid. Pokud se budete snažit zánět šlach takříkajíc rozchodit, nijak si tím nepomůžete. Naopak si můžete způsobit přidružené potíže, mezi které patří třeba ruptura svalu.

Pokud vás bolí noha, v ideálním případě si ji podložte polštářem a dekou, díky čemuž by se měla zmírnit bolest s otokem.

Protahování

Jakmile to nejhorší pomine, po domluvě s lékařem byste měli začít s lehkým protahováním. Případně si objednejte pravidelné rehabilitace. Díky tomu by mělo dojít ke zmírnění bolesti a ke zlepšení pohyblivosti.

Léky na bolest

Pokud nic jiného nepomůže, je přípustné užít léky na bolest. Určitě byste to s nimi ale neměli přehánět.

Měli jste někdy zánět šlach? Pokud ano, co vám na něj pomohlo?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/tendinitis – Zánět šlach (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/natural-remedies-for-tendonitis-89316 – Úlevové prostředky na zánět šlach (anglicky)


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář