Poslední aktualizace 11. 10. 2023 autorem MUDr. Zdeňka Fantová
Venku se začíná pomalu dělat temno, vlhko a chladno, což je ideální kombinace pro šíření nachlazení, rýmy a kašle. Než ale vyzkoušíte klasické kapky proti kašli, které se prodávají v lékárnách, vyzkoušejte cibulový sirup, který hojně používaly naše babičky.
Jedna skupina lidí cibuli miluje, druhá ji z duše nenávidí. Hodně lidí se jí vyhýbá proto, že při jejím loupání a krájení jim kvůli ní samovolně tečou slzy. Navíc umí být pořádně ostrá a aromatická (takže je lepší si po její zvýšené konzumaci raději vyčistit zuby). Na druhou stranu, cibule s medem, ale i cibule samotná, se považuje za jeden z nejlepších prostředků lidové medicíny, protože si dovede poradit s řadou neduhů. Z toho důvodu jde o ideální ingredienci, ze které se dá připravit domácí sirup na kašel.
Přečtěte si: Co byste měli vědět o plísni na nohou?
Recept na cibulový sirup
Budete potřebovat: dostatek cibule, kvalitní med
Recept na cibulový sirup proti kašli je velice jednoduchý, takže nemusíte mít obavy s toho, že byste ho nezvládli.
Stačí, když čerstvě oloupanou cibuli nakrájíte na kostky či na klínky. Posléze ji smíchejte a promačkejte s medem, vše zavřete do čisté sklenice na závit a počkejte do doby, dokud cibule nepustí šťávu. Poté můžete začít s užíváním.
Přečtěte si: Co víte o zánětu šlach?
Na co se hodí?
Domácí cibulový sirup se dá použít na poměrně velké množství neduhů, včetně těch sezónních.
Může vám pomoci při zvládání:
- Zánětů horních cest dýchacích
- Kašle
- Nachlazení
- Chřipky
Vzhledem k tomu, že med je příjemně sladký, s užíváním tohoto sirupu by nemusely mít žádný zásadní problém ani vaše děti. (Jelikož je ale každé dítě jiné, budete to muset nejprve vyzkoušet.)
Jak se užívá?
I dávkování cibulového sirupu je úplně jednoduché. Obvykle se nabírá na lžičku, jejíž obsah se spolkne. Přistupovat k němu můžete podle potřeby, ale klidně i 3x denně do doby, dokud se nezačnete cítit trochu lépe.
Tip: Nejlepší babské rady na bradavice
Proč právě cibule?
Cibule obsahuje vitamíny a minerály, éterické oleje a sirné sloučeniny. Najdeme v ní například vitamíny skupiny B, vitamín C, draslík a selen. Pokud je cibule chuťově jemná, pak obsahuje trochu více cukru. Právě z toho důvodu bychom po ní měli sahat co možná nejčastěji, protože její konzumace nám může v mnoha směrech prospět.
Psaní o nemocech je důležité proto, abychom se jim mohli vyhnout. Kvůli znalostem, které při psaní každého článku načerpám běžně říkávám, že ze mne bude amatérský doktor.
Ve volném čase se zajímám o léčivé účinky potravin, bylin a dalších přírodních prostředků, které mohou mít blahodárný vliv na lidský organismus. Také se snažím cvičit a alespoň trochu dodržovat zdravý životní styl. Nesnáším pohled na krev.