Problémy s kašlem nebo bolestí krku? Zkuste cibulový sirup!

Poslední aktualizace 11. 10. 2023 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Venku se začíná pomalu dělat temno, vlhko a chladno, což je ideální kombinace pro šíření nachlazení, rýmy a kašle. Než ale vyzkoušíte klasické kapky proti kašli, které se prodávají v lékárnách, vyzkoušejte cibulový sirup, který hojně používaly naše babičky.

Jedna skupina lidí cibuli miluje, druhá ji z duše nenávidí. Hodně lidí se jí vyhýbá proto, že při jejím loupání a krájení jim kvůli ní samovolně tečou slzy. Navíc umí být pořádně ostrá a aromatická (takže je lepší si po její zvýšené konzumaci raději vyčistit zuby). Na druhou stranu, cibule s medem, ale i cibule samotná, se považuje za jeden z nejlepších prostředků lidové medicíny, protože si dovede poradit s řadou neduhů. Z toho důvodu jde o ideální ingredienci, ze které se dá připravit domácí sirup na kašel.

Přečtěte si: Co byste měli vědět o plísni na nohou?

Recept na cibulový sirup

Budete potřebovat: dostatek cibule, kvalitní med

Recept na cibulový sirup proti kašli je velice jednoduchý, takže nemusíte mít obavy s toho, že byste ho nezvládli.

Stačí, když čerstvě oloupanou cibuli nakrájíte na kostky či na klínky. Posléze ji smíchejte a promačkejte s medem, vše zavřete do čisté sklenice na závit a počkejte do doby, dokud cibule nepustí šťávu. Poté můžete začít s užíváním.

Přečtěte si: Co víte o zánětu šlach?

Na co se hodí?

Domácí cibulový sirup se dá použít na poměrně velké množství neduhů, včetně těch sezónních.

Může vám pomoci při zvládání:

  • Zánětů horních cest dýchacích
  • Kašle
  • Nachlazení
  • Chřipky

Vzhledem k tomu, že med je příjemně sladký, s užíváním tohoto sirupu by nemusely mít žádný zásadní problém ani vaše děti. (Jelikož je ale každé dítě jiné, budete to muset nejprve vyzkoušet.)

Jak se užívá?

I dávkování cibulového sirupu je úplně jednoduché. Obvykle se nabírá na lžičku, jejíž obsah se spolkne. Přistupovat k němu můžete podle potřeby, ale klidně i 3x denně do doby, dokud se nezačnete cítit trochu lépe.

Tip: Nejlepší babské rady na bradavice

Proč právě cibule?

Cibule obsahuje vitamíny a minerály, éterické oleje a sirné sloučeniny. Najdeme v ní například vitamíny skupiny B, vitamín C, draslík a selen. Pokud je cibule chuťově jemná, pak obsahuje trochu více cukru. Právě z toho důvodu bychom po ní měli sahat co možná nejčastěji, protože její konzumace nám může v mnoha směrech prospět.


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář