Trápí vás bolest kyčle? Pomohou vám tyto 3 věci!

Bodavá bolest kyčle při chůzi či při sportu většinou nevěstí nic moc dobrého. Navíc se tento problém může objevit prakticky u každého z nás, a je jedno, zda se již řadíte do skupiny seniorů nebo jste mladým aktivním sportovcem. Co může bolest kyčelního kloubu znamenat? A co vám na ni může pomoci?

Bolest kyčle v noci může mít negativní dopad na kvalitu vašeho odpočinku, takže druhý den můžete být unavení, nevyspalí a náchylnější k pádům a úrazům. V takové chvíli se může ozývat například zlomenina, ke které mohlo dojít při sportovním úrazu či po pádu na zem. (Což je poměrně běžný problém starších jedinců. Stačí ale i jen uklouznutí na chodníku v zimě.) Také ale může jít o projev chronického onemocnění pohybového ústrojí.

Ignorovat by se ale určitě neměla ani bolest kyčle při chůzi, která může signalizovat, že kloub není ve správné pozici. Také ale může jít o projev toho, že se ztenčila kloubní chrupavka a klouby a kosti o sebe při pohybu třou.

Co pomáhá na bolest kyčle? A při jakých projevech co nejrychleji vyhledat lékaře?

3 tipy na bolest kyčle

Kloubní výživa

Sport utužuje fyzickou kondici, podporuje normální tělesnou hmotnost a imunitní systém. Problém je v tom, že časté opakování některých pohybů, zvlášť, pokud nedisponujete dobrou výbavou nebo si nedáváte pozor na techniku provedení, může podpořit opotřebování pohybového ústrojí. A objevit se může například i zánět šlach. (Určitě znáte tenisový a golfový loket.) U starších lidí zase bývá problém opotřebení kloubů věkem a namáhavou prací. Vynechat bychom neměli ani chronická onemocnění pohybového ústrojí, která mohou způsobovat omezení pohyblivosti, záněty, bolest a ztuhlost.

Ať už patříte do kterékoliv z těchto skupin, hodí se vyzkoušet kloubní výživu pro sportovce, která kromě kolagenu obsahuje i další doplňující látky. Třeba vitamín C, glukosamin, chondroitin a mnoho dalších. Mezi nejvyhledávanější doplňky stravy na trhu patří například Alavis, vyzkoušet ale můžete i vícesložkovou výživu Kloubin, která vám toho může také hodně nabídnout.

Před nákupem kloubní výživy je určitě vhodné přečíst si důkladně její složení. S kolagenem je totiž velmi důležité párovat třeba vitamín C.

Klidový režim

Ne, rozhodně to neznamená, že už máte po zbytek života pouze ležet v posteli. Pokud ale zaznamenáte ostrou a silnou bolest, která se při pohybu zhoršuje, pak byste to rozhodně neměli se sportováním přehánět. A ano, může to znamenat, že se budete muset vzdát své oblíbené aktivity, která by mohla stav kyčle ještě zhoršovat.

Jakmile se na to začnete trochu cítit, můžete vyzkoušet lehké protahování. A pomoci by vám mohla i rehabilitace či fyzioterapie.

Rozcvička

Určitě si to pamatujete ještě ze základní školy. V každé hodině tělesné výchovy byla úplně na začátku krátká rozcvička, která měla připravit naše těla na namáhavé sportovní aktivity. A právě rozcvička nám může pomoci i v praktickém životě, ve kterém se usadila bolest kyčle vystřelující do nohy. Ráno po probuzení se trochu protáhněte a udělejte několik jednoduchých cviků, které vaše tělo připraví na nový den. Rozcvička by se také neměla podceňovat před cvičením. Na konci každé náročnější pohybové aktivity pak nezapomeňte na krátké protažení a uvolnění svalů.

Přečtěte si: Už znáte Geladrink?

Kdy se to neobejde bez lékaře?

Vzhledem k tomu, že některé stavy kyčle mohou být opravdu vážné a mohou vyžadovat dlouhodobou léčbu či operaci, existují situace, kdy byste neměli návštěvu lékaře ani na minutu odkládat.

Běžte k němu, pokud:

  • Je bolest kyčle náhlá a ostrá
  • Se nemůžete na bolavou nohu postavit
  • Vás bolest kyčle provází nepřetržitě každý den delší dobu
  • Vás bolest kyčle výrazně omezuje ve výkonu vašich obvyklých každodenních aktivit

Naprosto určitě také volejte lékaře, pokud bolesti předcházelo nějaké zjevné trauma. Tím může být nejen vážnější kolize při sportu, ale také například autonehoda, vážný pád (u starších lidí třeba z postele; a protože obvykle nedosáhnou na telefon, hodí se mít u sebe speciální bezpečnostní tlačítko, které se prodává třeba v elektru) atd.

U dlouhodobé bolesti pohybového aparátu pak mohou přicházet v úvahu například i lázně či pravidelné používání volně prodejných mastí na klouby z lékárny.


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář