Strašná bolest ramene? Těchto 5 věcí může být příčinou!

Poslední aktualizace 8. 1. 2024 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Bolest ramene může být v běžném životě dost omezující. Ozvat se může při cestě hromadnou dopravou, kdy se snažíte bezpečně držet madla. Také se ale může objevit při volnočasových aktivitách nebo při zvedání těžkých břemen. Co se za ní může skrývat? A které problémy nezvládnete vyřešit svépomocí doma?

I když si lidé často myslí, že bolest ramene může souviset především s kloubem samotným, nezapomínejte, že v této části těla se může poškodit i mnoho dalších součástek. Bolest mohou způsobovat například utlačené nervy, zlomeniny a problémy se šlachami.

Zatímco některé druhy bolesti ramene nemají vážnou příčinu a díky klidovému režimu a větší ohleduplnosti při pohybu se jim dá v budoucnosti vyhnout, mnohé sami doma nevyřešíte. Pokud vás tedy bolí rameno delší dobu, bolest se nezlepšuje (či se dokonce zhoršuje) nebo vám bolest brání ve výkonu běžných denních aktivit, je vhodné pro jistotu navštívit ošetřujícího lékaře, který vás důkladně prohlédne a stanoví léčebný plán, kterého se budete pevně držet.

Nejčastější příčiny bolesti ramene

Dislokace

Dislokace ramene způsobuje téměř nesnesitelnou bolest. A ještě aby ne, když ramenní kloub vyskočí mimo svoji jamku! Stát se to může například ve chvíli, kdy překročíte hranici pohyblivosti kloubu. Také se to ale může stát při nejrůznějších úrazech a nehodách, které se mohou stát během sportu nebo cestování, kdy dojde k příliš silnému tlaku na ramenní kloub, který vlivem této síly změní svoji polohu.

Dislokace způsobuje ochabnutí ruky a bolest. Také se může objevit otok. Tento problém byste měli určitě řešit s lékařem, protože je nutné dostat kloub zas na správné místo. A na to jsou potřeba skutečně odborné znalosti, v opačném případě si koledujete o zhoršení stavu.

Fraktura

O něco méně extrémním, ale stále velmi problematickým jevem, je fraktura kosti, která může postihnout i rameno. Tento problém nastává například po pádu nebo po silném úderu, například do klíční kosti nebo do kosti, která je ramenu nejblíže. Zlomenina může opět velmi bolet a může se objevit i otok. Když dojde ke zlomenině klíční kosti, jedno rameno může být dokonce i pokleslé a budete mít problém ruku vůbec zvednout.

Vzhledem k tomu, že vážná zlomenina se neobejde bez odborně provedené fixace a klidového režimu, opět nečekejte a vydejte se k lékaři.

Poškození chrupavky

I když je chrupavka od přírody pružná, může postupně ztratit své původní vlastnosti. Případně můžete na rameno působit tak, že to zajde za hranice schopností zdravé chrupavky. K poškození může dojít poté, co opakujete jeden typ pohybu stále dokola. To může být riziko jak u sportovních aktivit, tak během fyzicky náročné práce. K poškození chrupavky může dále dojít i po pádu nebo po úrazu. Tento typ bolesti se nejčastěji ozývá, když si saháte přes hlavu.

Aby se vyloučilo nějaké fatálnější poškození chrupavky, které by mohlo vyžadovat i operaci, nechte jeho rozsah zkontrolovat u lékaře.

Přečtěte si: Co znamená brnění rukou?

Bursitida

Bursitida, nebo také zánět tíhového váčku. Bursa se nachází v kloubu a je naplněna tekutinou, která se může po vystavení patogenům zanítit. K zánětu také může dojít po opakovaném monotónním druhu pohybu. Během bursitidy budete opět pociťovat bolest, omezenost rozsahu pohybu a dost možná budete mít i teplé a zarudlé rameno. I když se navíc bursitida vyléčí, v budoucnu se může zase vrátit. U lékaře bychom se tedy na vašem místě poptali na preventivní opatření, která vám doporučí dodržovat, aby se tento problém již neopakoval.

Infarkt

Pozor, tento projev infarktu nemusí být přítomen u žen!

I když to možná vypadá nepochopitelně, bolestí v jednom rameni vám může tělo dávat znamení, že se o vás pokouší srdeční příhoda. Zvlášť, pokud pociťujete tlak na hrudi a hůře se vám dýchá. V případě, že takový jev zaznamenáte, co nejrychleji přivolejte pomoc, protože jde doslova o minuty!

U žen se naopak infarkt projevuje únavou, bolestí v zádech a čelistech, zvracením a studeným potem. Pokud tedy zaznamenáte tyto příznaky u sebe nebo u některé ze svých blízkých, opět neprodleně volejte záchranku. (Tím spíš, že vlivem horší detekce u žen existuje zvýšené riziko úmrtí na infarkt, případně jeho větších následků.)

Co vyzkoušet?

Pokud je bolest ramene způsobena úrazem nebo opotřebením, vyzkoušejte dlouhodobé užívání vícesložkové kloubní výživy s obsahem kolagenu, vitamínu C, MSM a dalších látek, které podporují normální stav chrupavek, kostí a kloubů. Dobrou volbou bude například Kloubin, který má v současné době jedno z nejlepších složení.


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář