Poslední aktualizace 4. 5. 2021 autorem MUDr. Zdeňka Fantová
Brnění konečků prstů na ruce může znamenat, že došlo k odkrvení ruky. Obvykle se to za chvíli samo spraví a není potřeba si kvůli tomu dělat nějaké velké starosti. Problém je ale v tom, že brnění rukou může být i příznakem nemoci, nebo nějakého jiného závažného stavu, který vyžaduje okamžitou pomoc lékaře. Jak ale poznat, v jaké situaci se nacházíte vy?
Brnění levé ruky od ramene většinou nebývá dobré znamení. Co když jste ale krátce předtím sportovali, nebo zvedali něco těžkého? Případně jste leváci a touto rukou každý den manipulujete s touchpadem, nebo počítačovou myší?
Jak vidíte, u brnění rukou je nutné brát ohledy i na další důležité faktory, které mají šanci trochu napovědět, kterým směrem se váš zdravotní stav ubírá. Samozřejmě je ale nutné (zvlášť od určitého věku) počítat s tím, že ke zhoršení zdraví může dojít prakticky z minuty na minutu. Jak ale poznat, že se náš, nebo cizí život dostal do bezprostředního ohrožení?
Vše důležité, co byste měli o brnění rukou vědět vám nastíníme níže.
Brnění levé nebo pravé ruky
Ruce a nohy jsou párové končetiny. Proto můžeme zaznamenat brnění jen v jedné, nebo v obou z nich. Pokud manuálně pracujete, nebo celý den posedáváte u počítače, je docela možné, že svou dominantní končetinu přetížíte natolik, že se u vás projeví syndrom karpálního tunelu.
Náhlé brnění jedné ruky ale může znamenat i mnohem vážnější potíže, které mohou ohrožovat váš život, pokud se vám nedostane okamžité pomoci. Brnění ruky může mít na svědomí mrtvice, nebo infarkt. Samozřejmě ale existuje i mnoho příčin, které leží někde mezi. Takže, ať už vás brní levá, nebo pravá ruka, či dokonce obě, i přes zvýšenou obezřetnost byste za tímto jevem neměli vždycky vidět jen to nejhorší.
Brnění konečků prstů na ruce
Jedním z možných důvodů brnění konečků prstů na ruce je (jak už jsme se zmínili v úvodu) odkrvení ruky. Často stačí, že máme ruku delší dobu v nevhodné pozici. Například držíme telefon, knihu nebo příliš těžkou tašku. Jelikož není končetina důkladně prokrvená, může se projevit nepříjemným mravenčením a ztrátou citu v prstech. Jakmile se ruka dokrví, problém opět zmizí. Brnění rukou a konečků prstů na ruce se často stává i v zimních měsících, kdy z chladného počasí přijdeme do tepla.
Brnění rukou večer, v noci a po ránu
Dalším jednoduchým vysvětlením nepohodlí našich končetin během noci a rána bývá dlouhé setrvání v jedné pozici. Jelikož v noci plně neovládáme to, jak si lehneme, opět může dojít ke ztuhnutí a k odkrvení. Večer se může ozývat i přetížený karpální tunel, který může postiženým lidem způsobovat tak nesnesitelné bolesti, že nemohou usnout.
Brnění rukou v těhotenství
Ačkoliv už to patrně nebude originální, i za brnění rukou v těhotenství může být zodpovědný syndrom karpálního tunelu. A to i když se za normálních okolností spojuje s dlouhodobým přetížením ruky.
Odborníci dosud přesně netuší, proč k tomuto jevu dochází. Shodují se ale, že může jít o vliv hormonů. A pravděpodobně v tom hrají nějakou roli i otoky, které jsou u těhotných žen, zvlášť v pozdějších fázích gravidity, relativně běžné.
Jaké nemoci mohou být doprovázeny příznakem brnění rukou?
I když to tak podle předchozích odstavců nejspíš nevypadá, brnění rukou může mít na svědomí opravdu široké spektrum různě závažných zdravotních indispozic a nemocí.
Namátkou bychom mohli zmínit:
- Infarkt
- Mrtvici
- Syndrom karpálního tunelu
- Diabetickou neuropatii (dochází k postupnému poškozování nervů)
- Nedostatek některých vitamínů (vitamíny skupiny B, vitamín E…)
- Skřípnutý nerv
- Selhání ledvin
- Užívání některých léků (chemoterapie, léky na HIV, některé léky na srdce a krevní tlak…)
- Revmatoidní artritidu
- Lupus
- Roztroušenou sklerózu
- Hepatitidu B a C
- Lymskou boreliózu
- HIV/AIDS
Pokud se vám zdá, že jde o poměrně dlouhý seznam, pak vězte, že ještě není konečný. Možná budete překvapení, ale problémy s brněním končetin může způsobovat i celiakie. I když se u velké části lidí projevuje zažívacími potížemi, někteří pacienti mohou mít problém i se zhoršenou citlivostí končetin. Problémy vám může dokonce způsobovat i špatně fungující štítná žláza a široké spektrum dalších, spíš vzácných stavů.
Nejlepší tedy bude, když se rozhodnete spojit se svým ošetřujícím lékařem, který provede důkladnou zdravotní prohlídku a na základě vyšetření a různých testů stanoví finální diagnózu, od které se bude odvíjet vaše léčba.
Jak se zbavit brnění rukou?
Pokud brnění ruky nedoprovází silná bolest a neschopnost s ní jakkoliv manipulovat (což může být průvodní jev těžkého úrazu), bolest na hrudi, neschopnost dýchat, zmatenost, bolest hlavy, problém s chůzí či paralýza (nebo jiný vážný projev toho, že něco není evidentně v pořádku), zachovejte klid. Ačkoliv to neznamená, že se nic neděje, pravděpodobně nepotřebujete okamžitou pomoc lékaře a do rána si poradíte sami.
Vyzkoušejte cviky na brnění rukou. Ty mohou cílit na lepší prokrvení ruky, ale také na rozhýbání bolavých kloubů, které často způsobuje artritida, artróza atd. (I když to bolí, je důležité, abyste zůstali, ač s největší opatrností, aktivní.)
Pomoci vám může i:
- Jemná masáž
- Meditace (zvlášť, pokud je bolest chronická)
- Studený obklad (neplatí to vždycky, na druhou stranu, teplý obklad může pocit bolesti dost zhoršit)
Dále dbejte na to, abyste měli dostatečnou výživu. Dodejte tělu dostatek vitamínů skupiny B a vitamín E. Pokud je to alespoň trochu možné, v průběhu monotónní práce si dělejte přestávky a trochu se protáhněte. I ruce. Stačí si vzpomenout, jak jste jako děti procvičovali prsty v první třídě.
Bylinky na brnění rukou neexistují. Leda, že byste se rozhodli je používat v rámci aromaterapie, která vám pomůže navodit lepší náladu a zklidnit napětí. Dobrý vliv na psychiku má vůně levandule a heřmánek. Pokud oleje a tinktury budete chtít aplikovat na kůži, nejprve o tom informujte lékaře. A také nezapomeňte na to, že musíte používat přípravky, které jsou určené na tělo.
Řešili jste někdy brnění rukou? Pokud ano, šlo o něco vážného, nebo šlo jen o přetížení?
Zdroje informací
https://www.medicalnewstoday.com/articles/numbness-in-right-hand – Necitlivost v pravé ruce: Kdy vyhledat lékaře? (anglicky)
https://www.everlywell.com/blog/b-vitamins/numbness-and-tingling-in-the-left-arm/ – Co způsobuje necitlivost levé ruky? (anglicky)
https://www.healthline.com/health/tingling-in-hands-and-feet – Brnění rukou a nohou: 25 možných příčin a jejich léčba (anglicky)
https://www.healthline.com/health/waking-up-with-numb-hands – Brnění rukou po probuzení (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/numbness-in-hands-while-sleeping – Brnění a slabost rukou ve spánku (anglicky)
https://www.healthline.com/health/pregnancy/carpal-tunnel-pregnancy – Karpální tunel v těhotenství: Jak spolu souvisí? (anglicky)
https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-pins-and-needles – 5 technik, jak se zbavit brnění rukou (anglicky)
https://www.healthline.com/health/peripheral-neuropathy-natural-treatments – Přírodní úlevové prostředky od periferní neuropatie (anglicky)
Psaní o nemocech je důležité proto, abychom se jim mohli vyhnout. Kvůli znalostem, které při psaní každého článku načerpám běžně říkávám, že ze mne bude amatérský doktor.
Ve volném čase se zajímám o léčivé účinky potravin, bylin a dalších přírodních prostředků, které mohou mít blahodárný vliv na lidský organismus. Také se snažím cvičit a alespoň trochu dodržovat zdravý životní styl. Nesnáším pohled na krev.