Encefalitida – dejte si pozor na těchto 5 příznaků

Encefalitida je velmi vážné onemocnění, které postihuje mozek. Proto je extrémně důležité dávat dobrý pozor na prevenci, která může její rozvoj odvrátit, nebo ji  zachytit už v počátečních stádiích. 

Hodně z nás si encefalitidu spojí s nakaženým klíštětem, které se na člověka přisaje během procházky v lese, nebo odpoledne v parku. Není to ale jediný způsob, kterým se lze k tomuto problému dopracovat. O to je celá věc nebezpečnější, protože pokud s nějakou variantou nepočítáme, je pro nás mnohem snazší ignorovat první varovné náznaky. A pak už bývá pozdě.

Proto budeme rádi, když si o encefalitidě a jejích příznacích přečtete v následujících několika odstavcích.

6 příznaků encefalitidy

Někteří lidé mají asymptomatickou encefalitidu. To znamená, že průběh nemoci nemá vůbec žádné měřitelné příznaky. Nestává se to ale příliš často, takže máte šanci ji celkem dobře odhalit.

Mezi nejvýraznější projevy encefalitidy patří:

  • Porucha chování
  • Třes
  • Křeče
  • Poruchy hybnosti
  • Poruchy vědomí a halucinace
  • Poruchy paměti

Jelikož v hodně vážných případech může pacient dokonce i zemřít, je velmi důležité zavolat rychlou záchrannou službu, která ho převeze do nejbližšího zdravotnického zařízení. 

Příznaky klíšťové encefalitidy

Není encefalitida jako encefalitida. Například ta klíšťová může mít od té klasické trochu jiné příznaky. 

V první fázi nemoci se pacient setkává s bolestí hlavy a svalů. Také může mít zvýšenou teplotu a obvykle se cítí unaveně a malátně. Následně tyto příznaky přejdou, takže se může stát, že šlo o virózu, nebo o jinou krátkodobou nemoc. Asymptomatické období pak trvá po dobu 1-20 dnů. Ve druhé fázi nemoci přichází světloplachost, porucha hlavových nervů, spavost, nebo kóma, horečka, zvracení a třes.

Příznaky encefalitidy u dětí

Velmi nebezpečná je encefalitida u malých dětí, u kterých se může projevovat jako lehké nachlazení, nebo chřipka. Primární encefalitida může přímo napadat mozek. Sekundární encefalitida nastává, když dojde k selhání imunitního systému v důsledku boje v jiné části těla. V takovém případě je to pak sama imunita, která napadá (zdravý) mozek.

Mezi příznaky, které byste měli u dětí sledovat, patří ztuhlé tělo, horečka, nevolnost a únava, zvracení, bolest svalů a kloubů, nechuť k jídlu a výskyt zvláštních bulek na hlavě.

Virová encefalitida

Encefalitida je většinou vyvolána viry. Nejsou ale výjimečné ani stavy, které jsou vyvolané bakteriemi, nebo parazity. Co se týče virové encefalitidy, některé zdroje ji uvádějí jako o něco mírnější. (Ve srovnání s bakteriální, která může být smrtelná.) 

Herpetická encefalitida  – příznaky

Hodně závažná je i herpetická encefalitida, která je projevuje horečnatými stavy, psychózou, poruchou vědomí a katatonií. U pacienta pak dochází k vážnému poškození intelektu a pohybových funkcí. Dá se říct, že aktivní člověk může kvůli ní zůstat upoutaný na lůžku.

Co z toho pro vás plyne? Především to, že žádný zdravotní stav byste neměli podcenit a měli byste se s ním co nejdříve dostavit ke svému lékaři. Zvlášť, pokud jste měli před nějakou dobou klíště. (Jelikož klíšťata přenášejí i boreliózu, je dobré používat repelent a kontrolovat se po každém pohybu v přírodě. I kdybyste si jen zkracovali cestu přes trávník.)

Znáte někoho, kdo prodělal encefalitidu? Pokud ano, budeme rádi, když nám napíšete své zkušenosti do komentářů.

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Encefalitida – Encefalitida (česky)

https://www.childrens.com/specialties-services/conditions/encephalopathy – Encefalitida u dětí (anglicky)

https://www.wikiskripta.eu/w/Klíšťová_encefalitida – Klíšťová encefalitida (česky)

https://www.healthline.com/health/hepatic-encephalopathy-2 – Hepatická encefalitida (anglicky)


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář