Poslední aktualizace 18. 10. 2020 autorem MUDr. Zdeňka Fantová
Když se nám sport, nebo dovádění s dětmi vymkne z ruky, může někdo z nás upadnout a udeřit se do hlavy. Následkem toho může být jen boule, nebo modřina, ale také otřes mozku. Jak poznáte, že tento stav nastal a že je potřeba vyhledat pomoc lékaře se dozvíte v našem dnešním článku.
Když se plně oddáváme hře, nebo jiné aktivitě, která od nás vyžaduje velké fyzické nasazení, je potřeba počítat s nějakým tím zraněním. Zatímco mezi ty méně závažné patří třeba škrábance, boule a modřiny, mezi těmi vážnějšími se to hemží otřesy mozku, přetrženými vazy a zlomeninami končetin.
My se v tomto článku zaměříme na zmíněný otřes mozku. Především proto, že jeho rychlé odhalení může postiženému zachránit život.
Jak otřes mozku poznáte a co se děje, když se s ním dostanete do nemocnice se dozvíte v našem dnešním článku.
Co je to otřes mozku?
Otřes mozku je zranění hlavy, které přímo ovlivňuje správné fungování mozku. Jeho záludnost spočívá v tom, že jeho symptomy se mohou projevit krátce po úderu do hlavy, ale klidně i několik dní poté. Z toho důvodu je nutné bedlivě sledovat, zda je postižený člověk v pořádku a nevykazuje některý z příznaků, který by nám mohl dát nějaké důležité vodítko.
Aby to bylo ještě krapet složitější, s otřesem mozku je potřeba počítat i v jiných situacích, se kterými se můžeme v životě setkat. K otřesu mozku může dojít například při silném otřesu (u malých dětí k otřesu mozku stačí i to, když se z posedu na židličce svezou na zem), nebo při dopravní nehodě. (Mechanika zranění je taková, že se vaše hlava rychle pohne vzad a vpřed. Případně obráceně.)
Příznaky otřesu mozku
Jelikož nikdo z nás nechce nic zanedbat, podíváme se na to, po jakých symptomech byste měli u druhých lidí po zasažení hlavy pátrat. (A to i několik dní po skončení incidentu.) Jakmile některý z nich zpozorujete, zajistěte pomoc.
Symptomy otřesu mozku jsou:
- Náhlý problém s pamětí
- Zmatenost
- Závrať
- Bolest hlavy
- Rozmazané vidění
- Dvojité vidění
- Nevolnost
- Zvracení
- Náhlá citlivost na světlo, nebo zvuky
- Problém s rovnováhou a koordinací pohybu
- Zpomalenost reakcí
- Problémová chůze
- Krvácení z uší, nebo z nosu
- Neobvyklá velikost očních zorniček
- Neobvyklý pohyb očí
- Neschopnost se probudit
- Nezřetelná řeč
V případě, že se tak symptomy sejdou může postižený vypadat jako opilý. V takové situaci je určitě vhodné se pídit po nějakých znacích, které nemají s tímto dočasným stavem nic společného. (Například krvácení, nebo velikost očních zorniček.)
První pomoc
Když dospějete k závěru, že někdo ve vašem okolí vykazuje všechny známky otřesu mozku, je extrémně důležitá správná první pomoc. (Minimálně do chvíle, kdy si pacienta nepřevezme rychlá záchranná služba, nebo jiný lékař.)
V první řadě zavolejte sanitku. (Pokud se bojíte, že byste mohli pacientovi ublížit, zeptejte se operátora na nejvhodnější postup.) V případě, že došlo i k poranění krku, je zásadní, aby s postiženým člověkem nikdo nehýbal. Když je nějaký přesun opravdu nezbytný, dávejte dobrý pozor na to, aby nedošlo k nadměrnému pohybu krku a zad. (V ideálním případě by se mělo spojit více lidí najednou.) Pokud má poškozená osoba helmu, nesundavejte ji.
Pokud dojde ke krvácení, snažte se ho zastavit. Nikdy však nepoužívejte přímý tlak. Zvlášť, pokud existuje vysoká pravděpodobnost, že pod kůží je zlomenina lebky. V neposlední řadě sledujte přítomnost životních funkcí. V případě jejich vymizení zahajte resuscitaci. (V těchto závažných případech je ale opravdu vhodné mít na drátě operátora, se kterým budete konzultovat každý krok. Jinak se může stát, že i přes veškerou snahu udělat vše správně napácháte víc škody než užitku.)
Diagnostika a léčba
Když se dostanete do nemocnice, lékař se bude s velkou pravděpodobností pídit po tom, jak ke zranění došlo. Dále prozkoumá všechny příznaky otřesu mozku a dost možná vás vyšle na CT, které ukáže míru zasažení hlavy. Běžně se sleduje i pohyb očí a velikost očních zornic.
V případě, že je poškození mozku vážné, může se vyžadovat urychlený operativní zákrok. To se ale děje jen v opravdu výjimečných případech. Za normálních okolností je běžné, že pacient zůstane na pozorování a podávají se mu léky.
Doktoři vám také naordinují klid a odpočinek, během kterého se zregenerujete a naberete síly. Také vám mohou zakázat jízdu na kole (která způsobuje otřesy hlavy) a konzumaci alkoholických nápojů, které mohou prodlužovat dobu hojení.
Tipy, jak se před otřesem mozku chránit
Nejlepší úrazy jsou ty, které vůbec nevzniknou. Samozřejmě, lidé nedovedou zabránit úplně všemu, co se jim v životě stane (například účast u autonehody), ale mohou se alespoň pokusit snížit riziko na přijatelnou mez.
Při prevenci otřesu mozku může pomoci:
- Nošení ochranných pomůcek (především u sportu)
- Dostatečný dohled nad dětmi
- Větší dohled nad tím, co se děje (například při hře)
- Dodržování správných technik (při provozování sportu)
- Bdělost (při hlídání dětí…)
Když dojde k úrazu hlavy ve škole, nebo ve sportovním kurzu, vždy by měl o této skutečnosti vědět trenér, nebo učitel. Hodně opatrní musí být i lidé, kteří mají dozor nad malými dětmi. Někdy totiž stačí jedna vteřina. (To platí hlavně u miminek a u dětí, které se teprve učí stát a chodit.)
Také se rozhodně nevyplatí podceňovat nošení helmy při sportu. Helma by měla mít správnou velikost a také by se měla používat správně. Raději dětem (ale i sobě) helmu nasaďte i v případě, že ji budete potřebovat jenom malou chvilku. Nikdy nevíte, kdy vám může zachránit život.
Máte s otřesem mozku nějakou osobní zkušenost?
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů.
Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi.
Zde na Priznaky.cz působím v roli garanta a veškeré články prochází mou odbornou kontrolou.