Borelióza a její příznaky

Poslední aktualizace 9. 1. 2020 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Přišli jste z procházky po lese a všimli jste si přisátého klíštěte? To samo o sobě nemusí znamenat nic vážného. Ovšem, jen do doby, dokud se u vás nezačnou projevovat příznaky boreliózy. Co borelióza vlastně je a jak ji zaručeně poznáte si povíme v následujícím článku. 

Milujete dlouhé procházky přírodou? Trávíte hodiny na loukách, v parcích a v lese? Pak se u vás výrazně zvyšuje riziko, že si z jednoho takového pobytu přinesete klíště 

Bohužel, klíšťata nejsou v rámci svých hostitelů příliš vybíravá stvoření. Předtím, než se klíště přisálo na vás mohlo být několik hodin či dní přisáté třeba na veverce nebo na myši. A jelikož se živí krví svých obětí, existuje poměrně velké riziko toho, že se na vás přenese nemoc, se kterou byste se za normálních podmínek neměli šanci setkat. 

Právě to je i případ tolik obávané boreliózy. 

Pojďme se společně podívat, jak ze svých příznaků poznáte, zda je borelióza i váš zdravotní problém. 

Co je lymská borelióza? 

Lymská borelióza je nemoc, která se na člověka i zvířata přenáší prostřednictvím infekce. Tu způsobují bakterie z rodu Borrelia. Jako u spousty dalších nemocí platí, že se tyto bakterie rozdělují do několika kmenů, jejichž výskyt je podmíněn především kontinentem, ve kterém žijete. 

Jako takové se kmeny boreliózy rozdělují na tři skupiny: 

  • Borrelia burgdorferi (USA) 
  • Borrelia afzelii (EU) 
  • Borrelia garinii (EU) 

K rozvoji nemoci nejčastěji dochází v situaci, kdy se na člověka přisaje infikované klíště. To se může nakazit třeba právě od myší či infikované lesní zvěře.  

Zajímavé ovšem je, že k přenosu nemoci nedochází bezprostředně po přisátí. Nejčastěji k přenosu dojde po 24-48 hodinách. Toto zjištění dává lidem, na které se klíště přisálo, velkou naději. Pokud se budete pravidelně a důkladně kontrolovat po každém pobytu v přírodě, klíště na vaší kůži nestráví dostatečné množství času, které je k dokonání infekce potřeba. 

I přesto se nevyplatí situaci podceňovat a během pobytu v přírodě se adekvátně chránit 

Příznaky boreliózy 

Nyní se dostáváme k tomu, jak lymskou boreliózu poznáte. Její identifikace však nemusí být na první pohled tak jednoznačná. Zvlášť pro jedince, kteří si nejsou vědomi toho, že se na ně nějaké klíště přisálo. Ti, kteří nepodceňují kontrolu a vědí, že nějaké klíště měli, jsou v tomto ohledu ve značné výhodě. 

Mezi hlavní příznaky boreliózy patří: 

  • Červená skvrna 
  • Svědění 
  • Výrazná únava 
  • Malátnost 
  • Zvýšená teplota 
  • Třesavka 
  • Bolesti svalů 
  • Bolesti kloubů 
  • Bolest v krku 
  • Nepříjemný tlak v zátylku 
  • Chronický zánět mozku 
  • Problémy s páteří a klouby 
  • Pocity píchání 
  • Mravenčení 
  • Trnutí 
  • Obrna lícního nervu 
  • Nepravidelný srdeční rytmus 
  • Střevní potíže 
  • Nadměrné pocení v horní části těla 

Mezi další příznaky boreliózy patří i problémy se spánkem, výrazné a časté změny nálad, ale i náhlý pokles rozpoznávacích schopností. V některých případech borelióza stojí i za problémy se zrakem. 

Stádia nemoci 

Vzhledem k tomu, že borelióza postihuje velkou spoustu funkcí celého organismu, je jasné, že se všechny příznaky neprojeví najednou. Naopak, mezi přisátím klíštěte, přenosem infekce i mezi samotným propuknutím nemoci existuje relativně velká prodleva 

Z toho důvodu nejsou lidé často schopni si vybavit, že je nějaké klíště vůbec kouslo. Případně si přicházející příznaky s tímto incidentem hned nespojí. 

Když však nebudete podceňovat varovné příznaky, podaří se vám boreliózu odhalit dostatečně včas.  

První stádium infekce 

Toto stádium následuje krátce po prvotní infekci a považuje se za jeden z hlavních znaků, že přisáté klíště bylo infikované. 

Prvním varovným znamením je, že se kolem místa, na kterém bylo klíště přisáté, objeví zarudlá skvrna. Ta se začne dělat asi po 7-14 dnech po přímém kontaktu s klíštětem. I když by se mohlo zdát, že bude toto místo svědit, nebo bude citlivé, kromě zarudlého kola se s kůží v tomto místě nic dalšího neděje. 

Toto kolo zmizí nejčastěji do jednoho měsíce. 

Druhé stádium infekce 

Několik týdnů po přisátí infikovaného klíštěte postižený projde něčím, co se podobá klasické chřipce 

Lidé si nejčastěji stěžují na teplotu, bolest v krku, zvětšení lymfatických uzlin, bolesti hlavy, svalů a kloubů. 

Celkový pocit slabosti může zhoršit i vyrážka, která je najednou i na jiných místech, než bylo kousnutí klíštěte. Velmi časté bývají i problémy s viděním, mravenčení a v některých případech i změny srdečního rytmu 

Třetí stádium infekce 

I když by se mohlo zdát, že třetí stádium infekce bude následovat okamžitě po tom druhém, skutečnost je taková, že projevy, které jsou spojené s třetím stádiem boreliózy se mohou projevit až po několika letech. O to jsou ale trvalejší a vážnější. 

Kromě poruchy srdečního rytmu jde nejčastěji o nemoci kloubů, poruchy mozku a slabost v končetinách a ve svalech a výrazně pomalejší psychické schopnosti 

Rozhodně se tedy nevyplatí boreliózu podcenit. A to ať už víte, že se na vás klíště přisálo, či nikoliv. 

Diagnostika boreliózy lékařem 

Jediným a zároveň nejspolehlivějším vyšetřením, kterým může lékař boreliózu zjistit je krom ústního pohovoru krevní test. 

Ten se ale nedoporučuje dělat v prvních dnech (až týdnech) po pozorovaných potížích, ale až o něco později. Infekce ještě není tak rozsáhlá a krevní testy ji nemusejí potvrdit, i když je v těle přítomna. Kvůli tomu dochází k falešně negativním výsledkům. 

Léčba boreliózy 

Nakonec se dostáváme k samotné léčbě boreliózy. Pokud se podaří boreliózu zachytit včas, lékař vám předepíše antibiotika, která budete pravidelně brát. Takto lékař postupuje i v případě, že vám první antibiotika nezaberou a infekci se nepodaří zastavit. Jen s tím rozdílem, že vám předepíše jiná.  

Co se týče léčby nemoci v pozdějších stádiích, lékař může operovat opět pouze antibiotiky. Pokud jsou k nemoci přidružené ještě problémy se srdcem, klouby či nervovou soustavou, není překvapivé, že vás váš praktik vyšle na specializované pracoviště, kde se o vás postarají odborníci v daném oboru. 

Vaši nemoc nejspíš nevyléčí, ale pomohou vám zmírnit příznaky, které s sebou borelióza přináší. 

Máte vlastní zkušenost s lymskou boreliózou? Budeme rádi, když nám je napíšete do komentářů. 

 

 


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

5 komentářů u „Borelióza a její příznaky“

  1. Dobrý den.Již půl roku běhám od jednoho lékaře ke druhému a stále žádný výsledek.Ortoped,neurolog,revmatolog a znova ortoped.Nakonec očař /neb začínám vidět rozmazaně.Neustálé bolesti kloubů/i doporučení na operaci kyčle.
    Vypínání svalů na levé noze.Náhle ,až jsem musela přistoupit k používání berle.
    Chůze tak nic moc, posezení v plném sedu 10 min. a bolest.
    Žádné krevní testy a užívání Biofenacu /max.dávky/ při opomenutí medikace se bolesti ve stejné míře vrátí,ale zcela jinde,/páteř krk atd.
    Začala jsem sama zvažovat onemocnění boreliozou.Mám pravdu?
    Děkuji za odpověď Donátová/66let/

    • Velké bolesti kloubů, svalú, šlach, tozmazané vidění, velké bušení srdce, zlistili boreliozu, o klíštěti nevím. Lékař předepsal silná atibiotika, uvidíme.

  2. Ahoj 😉momentálně mi zjistili testem z krve boreliozu,před měsícem mě štípl zřejmě komár,klíště jsem nezaregistrovala. Udělal se mi jen červený flek okolo štípnutého místa, občas to svědělo a pálilo,myslela jsem si,že je to v pohodě, že to zmizí, šla jsem do lékárny a tam mi na to dali bepanthenol ,řekli mi tam,že to může být i reakce na machádlo.Jako příznaky velkého bílého fleku to vůbec neukazovalo,tak jsem si řekla,že to nic není.Ale pak mi to stále nemizelo a už jsem byla nervózní a zašla na kožní, kde mě doktorka poslala na krevní testy a hned druhý den jsem zjistila, že jsem nedávno prodělala boreliozu.Jediné co jsem na sobě registrovala za příznaky během tohoto měsíce, byla únava, malátnost a občas problémy s viděním, jinak nic jiného.Mám už nasazené antibiotika a za 3 měsíce mám jít opět na krev.Prosim nepodceňujte ani malý šťípanec,protože pak nám jde hlavně o zdraví a o život. Teď je hodně infikovaného hmyzu.😢

  3. Dobrý den! Našla jsem si po těle červené fleky, lékařka mi nechala vyšetřit krev na boreliózu, je pozitivní. Měla jsem 3 dny teplotu, mravenčila mi levá ruka a krční páteř mě bolí. Dostala jsem antibiotika. Nevím ale z čeho to je, klíště jsem neměla a komár mě taky neštípnul.

  4. Dobrý den, zhruba před šesti měsíci, jsem si jako vášnivý houbař přinesl z lesa klíště.
    jednalo se o docela veliké klíště.
    Už to mi bylo divné, protože takové klíště jsem do té doby viděl pouze na psu či kočce.
    Vytáhl jsem ho….. samozřejmě stylem, kterým se netahá!!!
    zhruba po čtrnácti dnech se mi udělal flek.
    velikost zhruba 10 cm a svěděl.
    Manželka je 25 let zdravotní sestrou, tak mi poradila (rázně) zhruba za dalších čtrnáct dní navštívit lékaře.
    Z odběrů krve jsme se dozvěděli že mám Borelu.
    Lékař mi napsal antibiotika na měsíc, poté se čekalo asi tři týdny, k odběru další krve.
    Zjistilo se, že nemoc stále mám.
    Otázka je, proč mi doktor dává stále stejná antibiotika?
    Nyní jsem dobral již třetí měsíc stejných léků.
    Při posledních lécích se mi po nich už i začalo dělat zle, jako bych snědl něco špatného.
    Manželce už o tom radši nic neříkám.
    Čeká mě čtvrtý odběr a možná po čtvrté stejné léky.
    Vždycky beru vše na lehkou váhu, ale chci se zeptat na příznaky…..
    špatně vidím, hodně rozmazaně.
    Asi měsic mě bolí hodně levé lýtko (jako bych měl na něm obrovský prádelní kolík) táhne mě sval.
    U srdce to nepoznám, mám kardiostimulátor již od 17 let kvůli hodně špatnému pulzu.
    Je divné že občas když něco dělám a zpotím se, kousanec jakoby ožil.Svědí, trochu vystoupne a po čase zase zmizí.Ač dříve hbitý jako veverka, nyní chcíplý
    medvěd. Spal bych celý den, bohužel to u podnikání nemohu.
    Předem Vám děkuji za odpovědi, zda to muže být po tom maxi klíštěti.
    Bednář

Napsat komentář