Syndrom neklidných nohou: Tyto 4 babské rady vám pomohou!

Když jdeme spát, většinou od této činnosti očekáváme, že si při ní odpočineme. Zvlášť, pokud máme dlouhodobé problémy s usínáním, nebo s nespavostí. Co když se ale u nás projeví syndrom neklidných nohou?

Kvalitní spánek by měl trvat několik hodin a neměl by být (v ideálních případech) ničím narušen. Neměli bychom během něj permanentně odbíhat na toaletu (příznak těhotenství, problémů s prostatou, nebo infekce močových cest) a neměli bychom ani řešit chrápání

Jelikož ale nežijeme v ideálním světě, některá naše přání zůstávají nevyslyšená. Často za to může i problém, který nazýváme syndrom neklidných nohou. Ačkoliv by tělo odpočívalo, nohy se ne a ne zastavit. Což narušuje noční klid těla, i odpočinek protějšku.

Co se s tím dá dělat?

Příčiny vzniku syndromu neklidných nohou

Syndrom neklidných nohou je název neurologické poruchy, která zapříčiňuje, že nohy nedovedou zůstat chvíli v klidu. Tedy, ani během spánku. Vzhledem k tomu, že syndrom neklidných nohou ovlivňuje kvalitu nočního odpočinku, pacient, ale i jeho protějšek, může časem trpět spánkovou deprivací. Což může ve vážných případech vést k úrazům, či k depresi

Důvody, proč někteří lidé syndromem neklidných nohou trpí, nám nejsou dosud známé. Nejčastěji se hovoří o genetické predispozici a o možném vlivu okolního prostředí. 

Dále může být příčinou:

  • Nízká hladina železa v mozku (což se nemusí na krevních testech na anémii vůbec projevit)
  • Narušení funkce dopaminu v mozku
  • Parkinsonova choroba
  • Alkohol a káva
  • Psychóza

I když není syndrom neklidných nohou pro člověka nebezpečný, může poukazovat na další skryté potíže, které je nutné začít co nejdříve řešit. Jak už ale bylo řečeno, je to velmi komplikované, protože málokdo ví, jak k syndromu neklidných nohou přesně přistoupit.

Syndrom neklidných nohou a těhotenství

Se syndromem neklidných nohou se můžete setkat i během těhotenství. Opět platí, že nám není přesně známo, kvůli čemu k tomu dochází. Někteří odborníci se ale domnívají, že to může mít souvislost s větší potřebou některých živin. S například již zmíněným železem, či s kyselinou listovou. V uvozovkách za rizikové v tomto ohledu považujeme i ženské pohlavní hormony, které jsou během těhotenství hodně aktivní. Vzhledem k tomu, že těhotná žena musí dbát na to, aby neublížila svému nenarozenému dítěti, v úvahu přichází (po konzultaci s lékařem) přírodní léčba syndromu neklidných nohou.

Syndrom neklidných nohou a jeho léčba

Na identifikaci syndromu neklidných nohou neexistuje žádná diagnostická metoda. Počítejte proto s tím, že s lékařem budete muset vést obsáhlý dialog. Plusovým bodem, který může navést lékaře správným směrem, je záznam vašich potíží. V ideálním případě mu popište, jak často tyto problémy máte, zda jste vypozorovali nějaké souvislosti s jiným chováním (jídlo, stres, konkrétní aktivita během dne…) a další věci, o kterých si myslíte, že s tímto jevem souvisí.

Klíčové je, jestli zažíváte:

  • Nutkavou potřebu hýbat nohama
  • Horší stavy během noci
  • Zlepšení symptomů, pokud jste bdělí a aktivní

Následně vám může lékař doporučit vyšetření u neurologa, který se pokusí přijít na nějakou relevantní příčinu vašeho problému. Také můžete podstoupit krevní testy. Pokud se ukáže, že trpíte nějakou jinou nemocí, lékaři ji začnou léčit. V opačném případě se budete muset s největší pravděpodobností spokojit s domácími prostředky. Variantou jsou ještě léky na spaní, ale pokud to není bezpodmínečně nutné, pokusili bychom se jim spíše vyhnout. 

Jednoduché babské rady, jak si se syndromem neklidných nohou poradit

Někteří lidé používají na syndrom neklidných nohou mýdlo. Údajně si ho stačí položit do postele a po čase by měly vaše problémy odeznít. Z našeho úhlu pohledu je ale mnohem smysluplnější podnikat účinnější kroky, které mohou mít na klid během spánku větší vliv.

V první řadě, náš noční klid může do velké míry ovlivňovat konzumace alkoholu, kofeinu a energetických nápojů. Pokud cítíte, že nemůžete usnout, nebo vás trápí neustále se hýbající nohy, zkuste tyto nápoje buď vynechat, nebo je omezit. (Místo pohodové kávy později odpoledne nebo večer si ji dopřejte ráno, či ihned po obědě, pokud to musí být.) Na nespavost a horší usínání obecně se doporučuje i ukládání se a vstávání ve stejnou noční a ranní hodinu. Opravdu je to ale všechno, co můžete udělat?

Pokud jsou vaše problémy opravdu úporné, zkuste:

  • Uvolňující koupele před spaním
  • Jemnou masáž končetin před spaním
  • Každodenní cvičení
  • Jógu a meditaci

Lidem, kteří syndromem neklidných nohou často trpí, se doporučuje i cílená změna jídelníčku. Ačkoliv bylinky na syndrom neklidných nohou neexistují, zkuste zvýšit příjem potravin, které mají vyšší podíl vitamínu C. (Který má dobrý vliv na vstřebatelnost železa.) 

Do jídelníčku proto zařaďte:

  • Citrusové ovoce
  • Rajčata
  • Papriky
  • Brokolici
  • Zelené saláty

Jak vidíte, na syndrom neklidných nohou se jde často metodou pokus-omyl. Vždy je ale potřeba nejprve vyloučit, že byl způsobený nějakou vážnější zdravotní indispozicí. Což se neobejde bez důkladné zdravotní prohlídky.

Trpíte na syndrom neklidných nohou? Pokud ano, co vám na něj pomohlo?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/restless-leg-syndrome – Syndrom neklidných nohou: Příčiny, domácí léčba a další (anglicky)

https://www.webmd.com/baby/pregnancy-and-rls-restless-legs-syndrome#1 – Syndrom neklidných nohou v těhotenství (anglicky)

https://www.healthline.com/health/restless-leg-syndrome/home-remedies-for-rls – Domácí úlevové prostředky na syndrom neklidných nohou (anglicky)

 


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář