Pupeční kýla: Co to je, jak ji poznat a operace

Poslední aktualizace 7. 12. 2023 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Když jsme byli děti, rodiče a prarodiče nám říkali, že nemáme zvedat těžké předměty. Protože bychom si mohli způsobit kýlu. Nejen, že jde o neestetický problém. Také ale může být vážným rizikem pro správné fungování našeho těla. Jak pupeční kýlu poznat? A jak probíhá operace?

Všichni toužíme po krásném plochém bříšku. Ne každý ho ale skutečně dosáhne. I přes nějaká ta kila navíc se vám ale může břicho ještě zvětšit. Stačí, abyste si shodou nešťastných okolností způsobili pupeční kýlu.

Jelikož se o tomto tématu ve společnosti moc nemluví a lidé, kteří kýlu mají, nevědí, jak ji poznat a za kým s ní jít, všechny důležité informace vám o ní dáme v následujících několika odstavcích.

Co je to pupeční kýla?

Kýla je stav, během kterého se vnitřní orgány dostanou skrze břišní svaly, které je drží na místě. Může k tomu přispět i to, že jsou vaše břišní svaly oslabené a ochablé. Kýla většinou nebývá život ohrožujícím stavem. Nelze ale očekávat, že se tato záležitost spraví sama od sebe. To znamená, že se při jejím řešení neobejdete bez pomoci odborníka. Běžně pacienti s pupeční kýlou podstupují operaci, jejímž cílem je tento stav mechanicky napravit.

Jak poznat pupeční kýlu: Příznaky

Nejvýraznějším příznakem pupeční kýly je podezřelá bulka, nebo výstupek, který se nachází pod kůží. Většinou mezi pupkem a podbřiškem. Tato bulka se může ztratit, když si lehnete. Také můžete pociťovat bolest a nepohodlí. 

U některých lidí ale nemá pupeční kýla vůbec žádné příznaky. Může na ni tedy náhodně přijít doktor v průběhu preventivní, nebo jiné zdravotní prohlídky. Pokud chcete přesné informace o tom, jak poznat příznaky pupeční kýly, přečtěte si náš článek o hlavní příznacích kýly.

U dětí

Pupeční kýla se nevyhýbá ani dětem. Jelikož jsou ale ve vývoji, pokud se na tento problém nepřijde, může v budoucnu způsobit vážné komplikace. Pupeční kýla se u dětí objevuje jak u chlapců, tak u dívek. 

Stejně, jako u dospělých je hlavním rozpoznávacím znakem bulka, která může být výrazná během posedu, či stání a méně nápadná během ležení. Jelikož ale opět nemusí mít žádné další příznaky, je důležité, abyste byli všímaví. A s dítětem chodili na pravidelné prohlídky k lékaři, který si může pupeční kýly všimnout během prohmatávání břicha.

U miminka

O něco častější je pupeční kýla u miminek. Jen je trochu problém v tom, že dítě ještě neumí komunikovat. Takže může být z neznámých příčin neklidné. Což může zásadně ztížit odhalení kýly. 

Důvody vzniku kýly u dětí a miminek jsou nejčastěji:

  • Nedostatečně vyspělé svaly
  • Problémy s plícemi

Rizikovým faktorem je také mužské pohlaví. Především kvůli anatomii mužského pohlavního ústrojí.

Operace: Jak dlouho trvá a jak probíhá

Pokud vám pupeční kýla způsobuje bolesti a další komplikace, nejlepším řešením by pro vás mohla být operace, kterou vám doporučí lékař. Jedním ze způsobů, jak situaci napravit, je zašít vzniklou díru. 

Moderní medicína také nabízí laparoskopickou operaci kýly. Stejně, jako u jiných zákroků se během této operace používá tenký optický přístroj, díky kterému operatér vidí dovnitř, bez toho, aby musel provádět větší řez. Délka trvání operace liší v závislosti na tom, jaký druh operace pro vás bude vhodný a podle velikosti pupeční kýly.

Rekonvalescence

Po podstoupení operace se budete muset nějakou dobu šetřit. Nejen proto, aby se pooperační zranění dobře zahojila. Ale také kvůli tomu, že by se mohl váš zdravotní stav opět zhoršit. Což určitě nechcete. 

Abyste netrpěli bolestmi, lékař vám může doporučit užívání léků na bolest. Také je důležité se správně starat o pooperační jizvu. Ta může zrychlit její hojení. A také vám pomůže předejít nebezpečným infekcím, které by mohly způsobit vážnou otravu celého organismu. 

V tomto období rozhodně nepočítejte s náročnými fyzickými úkony. Naprosto určitě vám nebude doporučován ani sport. Neměli byste ani zvedat těžké předměty. Což může být dost problematické. Zvlášť, pokud máte děti, nebo máte fyzicky náročné zaměstnání. 

Tejpování pupeční kýly

Jednou z metod, která by vám mohla být v případě řešení pupeční kýly prospěšná, je tejpování. (Pozor, sebe, ale ani dítě netejpujte, pokud se o tom nejprve nepobavíte s ošetřujícím lékařem. I dobrý nápad totiž může mít řadu nežádoucích účinků, na které jsme předtím nemysleli.)

Také myslete na to, že na tejp může u vás, nebo u dítěte vzniknout alergická reakce. Pak je nutné ho odstranit. Tejp by se také neměl namočit.

Pupeční kýla po porodu

Těhotenství, porod a období po něm je velmi náročné. Nejen psychicky, ale i fyzicky. Také je potřeba se smířit s tím, že se vaše tělo hodně změní. Co když je ale jednou z negativních změn pupeční kýla?

Většinou se nejedná o vážný stav. K lékaři ale zamiřte, pokud cítíte bolest, zvracíte, bulka se zvětšuje či jsou v jejím okolí viditelné změny na kůži. V takovém případě je možné, že půjdete nejkratší cestou do nemocnice na výše popsaný zákrok.

Měli jste někdy pupeční kýlu? Případně, znáte někoho, kdo ji někdy měl?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/hernia – Kýla: Příčiny, léčba, typy, prevence, symptomy a další (anglicky)

https://www.webmd.com/digestive-disorders/need-surgery-hernia – Operace kýly (anglicky)

https://www.saintlukeskc.org/health-library/hernias-newborn – Kýla u novorozenců (anglicky)

https://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/abdominal/Pages/Inguinal-Hernia.aspx – Kýla u dětí (anglicky)

https://www.healthline.com/health/pregnancy/hernia-after-pregnancy – Kýla po porodu (anglicky)


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář