Máte oteklé dásně? Pomůže vám těchto 7 babských rad!

Poslední aktualizace 7. 3. 2024 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Trápí vás delší dobu zánět dásní (gingivitida) a nevíte, co s tím? I když se tento problém může jevit neznalým těžko řešitelně, úleva je ve skutečnosti blíž, než si možná myslíte. Tak se na to pojďme spolu podívat.

Že váček na dásni dokáže dost znepříjemnit život, o tom jsme se už na tomto webu spolu někdy bavili. Ve skutečnosti nám ale může někdy velmi zavařit i otok celé dásně, nebo nějaké z jejích částí. Někdy dokonce může být tak intenzivní, že nepohodlí můžeme zaměnit za bolest zubů.

Vzhledem k tomu, že správná péče o dásně a pravidelně čištění zubů může významně snížit riziko vzniku zubního kazu a dalších potíží, níže se spolu podíváme na babské rady na bolavé dásně, díky kterým vám bude brzy zase dobře.

Mezizubní kartáčky

mezizubní kartáčky

Dásně vás s největší pravděpodobností bolí proto, že se v nich udělal nežádoucí zánět. Toho se dá ale celkem rychle zbavit. Jediné, co musíte udělat, je zaběhnout do drogerie a koupit si sadu mezizubních kartáčků, které budete používat v průběhu čištění zubů. Pozor, kartáčky se vyrábí v několika velikostech, které se odvíjí od velikosti štěrbin mezi zuby. Pro začátek si kupte kartáček co nejmenší. Jakmile otok dásní opadne, mezi zuby bude automaticky víc místa a poté ho můžete nahradit větším.

Na úplném začátku se neděste. Kartáček musíte strčit do mezery mezi všemi zuby a popotáhnout ho dopředu a dozadu. Možná vám to na začátku půjde těžce a dásně budou hodně krvácet. (A to tak, že budete do umyvadla prskat hodně krve.) Když ale budete mezizubní prostory tímto způsobem čistit každý den, dásně již krvácet nebudou vůbec, nebo jenom velmi málo. Takže klid!

Slaná voda

Vhodné může být i vykloktávání ústní dutiny slanou vodou. 1 lžičku kuchyňské soli smíchejte s větším množstvím vody a následně touto tekutinou vyplachujte ústa alespoň po dobu 30 vteřin. Technicky vzato může jít o krátkodobou náhradu klasické ústní vody, která by se měla používat na konci každého čištění.

Teplý nebo studený obklad

Pokud cítíte značné nepohodlí, může vám pomoci i přikládání teplého nebo studeného obkladu, který namočíte do vody. (Záleží, co vám dělá dobře.) Myslete ale na to, že obklad se nedává přímo do pusy, ale na vnější čelist. Podle potřeby lze obklad přiložit dvakrát až třikrát denně.

Pitný režim

pitný režim

Možná vás to překvapí, ale na stav dásní může mít vliv i množství vody, které vypijete v průběhu dne. Souvisí to s tím, že dostatečná hydratace podporuje normální tvorbu slin. To pak může mít dopad na činnost potenciálně problematických mikroorganismů, které mohou mít ztížené podmínky pro své působení.

Pozor na každodenní zvyky

Dásním dále nemusí dělat ani trochu dobře kouření, v jehož průběhu se do těla (a do úst) vylučují toxické látky.

Pokud tedy kouříte a problémy s dásněmi vás trápí skutečně dlouhodobě, zvažte nikotinovou abstinenci. Pravda, cesta k ní je trnitá, ale když vytrváte, uvidíte, že postupně dojde ke zlepšení vašeho celkového zdravotního stavu a i vaše dásně na tom budou s velkou pravděpodobností mnohem lépe.

Přečtěte si: Babské rady na zánět trojklanného nervu

Jemné čištění

jemné čištění

Hodně záleží i na tom, jaký používáte zubní kartáček a jakou máte techniku čištění zubů. Například se hodí používat měkký, až středně tvrdý kartáček s větším počtem štětin, kterými budete primárně čistit hrany, kde se zub setkává s dásní. (Když se podíváte do zrcadla, uvidíte, že je tam takový drobný žlábek.) Zuby a dáseň nemusíte dřít, bohatě stačí, když kartáček trochu naklopíte tak, aby se štětiny dostaly přímo do hrany a následně krouživým pohybem masírujte jeden zub po druhém.

Pokud používáte mezizubní nit, snažte se nebýt příliš agresivní. U ústních vod pak primárně hleďte na to, aby neobsahovaly alkohol, který by mohl citlivé dásně taktéž podráždit.

Prevence u zubaře

V neposlední řadě také nezanedbávejte pravidelnou prevenci u zubaře, protože jedině to, ještě v kombinaci se správnou technikou čištění a s průběžnou návštěvou dentálního hygienisty, přispěje k tomu, že stav chrupu a dásní nebude vyžadovat žádné větší opravy a úpravy. (Jako je například nutnost korunek nebo nošení klapacích zubů v pozdějších fázích života.)

V tomto ohledu skutečně platí, že chrup sice vyžaduje investice pro zdraví, náprava již existujících škod však sníží kvalitu vašeho života a bude několikanásobně nákladnější.


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář