10 příznaků stárnutí u mužů: Jak to zpomalit?

Jakmile se na této zemi něco narodí či vytvoří (například umělecké dílo), prakticky okamžitě začíná proces stárnutí. Zatímco ale třeba taková kožená bunda vypadá s každým rokem lépe, u lidí je proces stárnutí něčím, co mívá zásadní dopad na naše sebevědomí a zdravotní stav. Jak poznat příznaky stárnutí u mužů? A dá se tento proces nějak zpomalit?

Konec stárnutí nás s největší pravděpodobností jen tak nečeká, protože podle stárnutí populace v ČR se zdá, že po celou druhou polovinu 21. století bude v naší zemi 2,5krát více seniorů než dětí.

Přitom, nejde ani tak o to, jak vysokého věku se dožijeme, ale především o to, abychom dokázali i pozdější léta života prožít v alespoň relativním zdraví. Své by vám o tom řekl nejdéle žijící člověk, kterým byla Francouzka Jeanne Calmentová, jež se dožila 122 let a 164 dní.

U mužů navíc vnímáme stáří velmi specificky. V mnoha případech lidé referují o tom, že nestárnou buď vůbec, nebo zrají jako víno a s každým rokem jsou moudřejší a zkušenější. Na straně druhé ale také víme, že muži mnohem častěji zanedbávají preventivní prohlídky a svůj zdravotní stav, takže existuje poměrně velké riziko, že se dožijí nižšího věku, než jakého se mohou dožít jejich partnerky. (Například muži, kteří se v roce 2022 narodili v Jihomoravském kraji, se mohou dožít zhruba 75,6 roku. Žena ze stejného kraje narozená ve stejném roce se však může dožít 82,0.)

Právě muži by tedy měli procesu stárnutí věnovat mnohem větší pozornost. Podle čeho všeho můžete poznat, že se týká i vás? A jaké tipy a triky můžete vyzkoušet na jeho zpomalení?

Příznaky stárnutí u mužů

příznaky stárnutí u mužů

Jedním z nejviditelnějších příznaků stárnutí je ztráta energie a pokles testosteronu, který má zásadní vliv jak na duševní pohodu, tak na celkové zdraví a fyzickou kondici. Z toho důvodu rozlišujeme několik druhů stárnutí, které lze rozdělit do několika okruhů. Ty se týkají zdravotního stavu, orientace ve společnosti a celkové duševní pohody. Naštěstí pro nás existuje několik tipů, jak tyto jednotlivé druhy životní energie nabýt zpět.

Mezi nejvýraznější projevy stárnutí v mužské části populace patří třeba:

  • Zvětšená prostata
  • Ztráta aktivní svalové hmoty
  • Přibírání na váze
  • Gynekomastie (zvětšení prsou)
  • Únava a podrážděnost
  • Pokles libida
  • Zhoršená plodnost
  • Úzkost nebo depresivní rozpoložení
  • Pocit ujíždějícího vlaku
  • Vypadávání vlasů

Kromě jiného, objevit se mohou i vážnější zdravotní problémy, které se mohou týkat stavu kardiovaskulárního systému či dosud nezjištěné cukrovky. Také se nevyplatí vynechávat screening u urologa, který pomáhá včas zachycovat rakovinu prostaty či varlat. V neposlední řadě také dávejte pozor i na stav svých plic a jater. Tím spíš, pokud si pravidelně dopřáváte alkohol a kouříte.

Co se s tím dá dělat?

co dělat se stárnutím u mužů

Stárnutí zcela zastavit bohužel nemůžeme. Lze ale podniknout kroky, které vedou k tomu, že se jeho rychlost zpomalí. I ve zralém věku se tedy můžete těšit z dobrého fyzického i psychického zdraví. 

Rozhodně je dobrým krokem nikotinová abstinence, která může už po několika dnech snížit riziko některých zdravotních problémů. Co se týče alkoholu, zcela ho vynechávat nemusíte, s jeho vypitým množstvím by se to však nemělo přehánět.

Dále také vsaďte na:

  • Pravidelnou pohybovou aktivitu
  • Zvýšený přísun nenasycených mastných kyselin Omega-3
  • Snížení objemu konzumované potravy (stačí zhruba o 30 %)

jak zastavit stárnutí u mužů

Velký dopad může mít i pravidelné doplňování vitamínů, které mají antioxidační účinky. Speciálně pak hovoříme o vitamínech C a E, které jsou známí bojovníci proti předčasnému stárnutí.

Určitě byste také neměli podceňovat důležitost kvalitního a dostatečně dlouhého nočního spánku, který by měl trvat alespoň 7,5 hodiny.

Možná vás také překvapí, že na délku dožití může mít velký vliv i naše psychické nastavení. V případě, že se po duševní stránce necítíte být v nejlepší kondici, není ostuda vyhledat odborníka (terapeut, psycholog, psychiatr…). Lidé, kteří navíc vnímají proces stárnutí pozitivně, se mohou dokonce dožít až o 7 let delšího věku. Minimálně na to poukazuje jedna ze studií Yale.

Jedno je tedy jisté. Stárnutí u mužů (ale i u žen) ovlivňuje jak péče o tělesné a o duševní zdraví, tak celkový náhled na život.


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář