Nízká hladina testosteronu: Příčiny, příznaky, způsoby léčby

Poslední aktualizace 10. 3. 2022 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Andropauza je slovo, kterého se děsí prakticky každý dospělý muž. Kromě stárnutí s sebou totiž mnohdy nese riziko nízké hladiny mužského pohlavního hormonu. Kdy je v těle muže normální hladina testosteronu? A existuje na ni nějaký test?

Stárnutí je velice nepříjemné pro každého z nás. Už dlouhou dobu se ví, že u žen se projevuje vyhasínáním funkce vaječníků. Jakmile tento stav nadejte, říkáme, že ženy procházejí menopauzou. (Která dovede dost významně zamávat s ženským tělem, zdravím i psychikou.)

V posledních několika letech se hovoří o tom, že muži v podobném období procházejí andropauzou, pro kterou je v mnoha případech typická nízká hladina testosteronu podle věku. (Zvýšená hladina testosteronu to naopak bývá jen málokdy.)

Jelikož i nízká hladina testosteronu přináší mužům do života potíže, níže se podíváme na to, co se dá s tímto stavem dělat.

Projevy nízké hladiny testosteronu

Když se rozhlédnete kolem sebe, zjistíte, že po českých ulicích chodí muži s pivním břichem, mrzutým výrazem a ustupujícími vlasy. Možná si říkáte, že je to takový náš národní kolorit, ale pravda je taková, že se na tomto jevu významně podílí nízká hladina testosteronu.

Mezi její projevy patří:

  • Přírůstek na váze
  • Nedostatek energie
  • Ztráta aktivní svalové hmoty
  • Deprese
  • Problémová koncentrace

Nízká hladina testosteronu ale může mít negativní vliv i na libido a na hustotu kostní hmoty. Určitě se tedy nevyplatí tento problém zametat pod koberec a tvářit se, že se nic významného neděje.

Co za to může?

Snížená hladina testosteronu souvisí s přirozeným stárnutím organismu. Čím je muž starší, tím existuje větší pravděpodobnost, že má nižší hladinu testosteronu, než jakou měl v době svého mládí. Na vině ale mohou být i úrazy varlat, či nevhodný životní styl.

Diagnostika a léčba

Lékaři mají pár způsobů, jak mohou do tohoto procesu zasáhnout. V první řadě provedou důkladnou zdravotní prohlídku a změří vám hladinu testosteronu. Pokud je to nutné, mohou vám doporučit hormonální terapii. (K tomu se ale často nepřistupuje, navíc je třeba počítat s tím, že má vedlejší účinky.)

Je mnohem pravděpodobnější, že vám lékaři doporučí dlouhodobou změnu vašeho životního stylu.

Tohle by vám mohlo pomoci

Pokud nevíte, co máte podniknout, je jasné, že vaše snaha nebude mít žádné velké výsledky. Proto se na pár tipů podíváme níže.

Cvičení

Aby se lidské tělo udrželo zdravé a štíhlé, je nutné se pravidelně hýbat. Kromě toho, že se pohybem nastartuje obnova a růst svalové hmoty vám tento krok pomůže udržovat zdravou tělesnou hmotnost a posilovat kosti.

Sport přispívá i ke zlepšení nálady, dodá vám sebevědomí a energii. V ideálním případě kombinujte kardio cvičení a posilování.

Zdravý jídelníček

Zdravá strava je pro normální hladinu testosteronu velice důležitá. Zapomeňte na sladkosti a na potraviny plné tuku, soli a éček. Místo nich si dopřejte dostatek ovoce, zeleniny, kvalitních mléčných výrobků, luštěnin a libového masa.

Je žádoucí mít v jídelníčku i rozumné množství zdravých tuků a komplexních sacharidů, které tělu dodávají energii.

Vitamíny a bylinky

Co se týče vitamínů a bylinek, na mužské tělo má dobrý vliv vitamín D3, kotvičník zemní, pískavice řeckého sena, ženšen, hořčík, zinek…a mnoho dalších. Z toho důvodu se nemusíte vyhýbat užívání bylinných doplňků stravy pro muže.

Trápí vás nízká hladina testosteronu, nebo tento jev berete jako běžnou součást života?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/low-testosterone/dangerous – Nízká hladina testosteronu (anglicky)

https://www.healthline.com/health/menopause/male – Mužský přechod (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/8-ways-to-boost-testosterone – 8 tipů na přirozené zvýšení testosteronu (anglicky)


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář