10 příznaků cukrovky: Jak poznat, že něco není v pořádku?

Hodnoty cukru v krvi by měl průběžně monitorovat každý z nás. Například v rámci prevence u praktického lékaře. Vysoký cukr sice nebolí, ale může nám způsobit nespočet potíží v budoucnu. Jaké má neléčená cukrovka příznaky? A co přesně znamená, když vám lékař poví, že máte prediabetes?

Cukrovka je vážné metabolické onemocnění, kterému se také říká diabetes nebo úplavice cukrová. V jeho průběhu má tělo potíže správně metabolizovat cukr, což se negativně odráží na celkovém zdraví.

Pokud nepatříte mezi úplné nováčky, jistě víte, že rozlišujeme tři typy cukrovky, mezi které patří vrozená cukrovka I. typu, postupně získaná cukrovka II. typu a těhotenská cukrovka, která se u některých žen objevuje v období těhotenství. 

Pak také existuje stav, kterému se říká prediabetes a který dovede rozpoznat lékař v průběhu kontrolního měření hladiny cukru ve své ordinaci. Jeho hladina je sice zvýšená, ještě ale nedosahuje hodnot, které jsou typické pro cukrovku typu II. (Ke které ale člověk s nekontrolovaným prediabetes postupně spěje.) 

Jak tedy na svém těle poznat, že je potřeba zajít na testy?

10 příznaků cukrovky, které byste neměli ignorovat

Hlad a únava

Jak zjistit vysoký cukr v těle?

Hlad a únavu na pravidelné bázi zažíváme všichni. I přesto jde ale o dva první příznaky cukrovky. Zvýšeným pocitem hladu nám tělo dává vědět, že z přijaté potravy nezískává tolik energie, kolik by správně mělo, což souvisí s nedostatkem inzulinu, který je důležitý pro normální metabolismus cukrů. Zároveň také můžete být najednou mnohem více unavení.

Časté močení a stálý pocit žízně

Dalším z možných příznaků neléčené cukrovky je prakticky neustálý pocit žízně, který doprovází i zvýšená potřeba močit. Normálně tělo reabsorbuje glukózu, když prochází ledvinami. Když ale cukrovka zvýší hladinu cukru v krvi, ledviny nemusí být schopny vše, co jimi projde, vrátit zpět. To způsobí, že tělo produkuje více moči. Zároveň i zvýšení pitného režimu kvůli větší žízni opět přispívá k větší potřebě si odskočit.

Sucho v ústech a svědění pokožky

Kvůli výše uvedenému jevu, který souvisí s produkcí moči, může hydratace chybět někde jinde. Z toho důvodu můžete i přes zvýšení pitného režimu pociťovat známky dehydratace, můžete mít suchou kůži a ta vás může v krajním případě i svědit.

Rozmazané vidění

Tento příznak cukrovky je už o něco vážnější, protože změny vidění obvykle signalizují, že se s tělem děje něco skutečně špatného. Jakmile tento problém zaznamenáte, okamžitě vyhledejte pomoc odborníka.

Kvasinkové infekce

Kvasinkové infekce mohou trápit jak ženy, tak muže s diabetem. Dobře se jim daří na teplých a vlhkých místech, takže pravidelně kontrolujte kůži mezi prsty na nohou, oblast pod prsy či intimní oblast.

Pomalé hojení vašich zranění

Řízli jste se do prstu, nebo jste si v poslední době způsobili nějaké jiné otevřené zranění, ale rána se nehojí tak rychle, jak by správně měla? Ano, opět jde o jeden z možných příznaků cukrovky. Tento jev nastává vlivem zhoršené cirkulace krve.

Bolest nebo ochabnutí končetin

Diabetickou neuropatii, která může způsobovat problémy s chůzí a s celkovou obsluhou sebe sama, snad nemusíme představovat. 

Častější výskyt infekcí

Zvýšená hladina krevního cukru může mít neblahý vliv i na normální fungování imunitního systému. Z toho důvodu můžete častěji zůstávat doma kvůli nejrůznějším nemocem. Tělo také častěji bojuje s již zmíněnými kvasinkovými infekcemi, které pro vás mohou v každodenním životě představovat další nežádoucí komplikaci.

Přečtěte si: Babské rady na zánět nosohltanu

Úbytek hmotnosti

Někteří lidé si všimnou toho, že je s nimi něco v nepořádku, i podle neplánovaného úbytku hmotnosti. Podezřelý může být i z toho důvodu, že k němu může dojít i při zvýšení množství zkonzumované potravy. Varovným znamením je, pokud během 6-12 měsíců ztratíte kolem 5 % své hmotnosti bez nové diety či cvičení.

Změna nálad a podrážděnost

U neléčené cukrovky se může objevit i častější změna nálady a podrážděnost, kterou může doprovázet i depresivní rozpoložení. Hladina krevního cukru ovlivňuje náladu i u zdravých lidí, u již existujícího diabetu to tedy platí jednoznačně také.

Co teď?

Na zvýšenou hladinu cukru v krvi, kterou může způsobovat prediabetes a cukrovka 2. typu, často pomáhá změna životního stylu, která by měla zahrnovat ztrátu přebytečné hmotnosti, pravidelný pohyb a změnu jídelníčku. Také tuto kombinaci doplňte dlouhodobým užíváním volně prodejného doplňku stravy na podporu normální hladiny krevního cukru.


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář