Zánět trojklanného nervu – babské rady

Poslední aktualizace 26. 12. 2023 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Už se vám někdy stalo, že vás rozbolela hlava, z ničeho nic vás začalo bolet ucho a následně se pocit nepohodlí přesunul někam do zubů? Případně, trpíte bolestmi hlavy, chodíte po vyšetřeních a lékaři nemohou přijít na kloub tomu, co to s vámi je? Pokud jsou vám tyto situace důvěrně známé, možná vás trápí zánět trojklanného nervu. Víte, co to je a jaké babské rady na něj fungují?

Hlava je část těla, která zodpovídá za drtivou většinu všech důležitých procesů, které se v nás dějí. Nejen, že v ní sídlí centrální jednotka, za kterou považujeme mozek, ale také je v ní spousta cév a nervových zakončení, které přenášejí pokyny až do malíčků u nohy.

Bohužel, čím víc věcí v hlavě a v jejím bezprostředním okolí máme, tím existuje větší riziko, že se něco pokazí. (Ke zkažené náladě přispívá zablokovaná krční páteř, bolest hlavy, či dokonce o něco silnější migréna.) Zatímco ale spoustu potíží dovedeme celkem snadno odhalit a popsat, existují i bolesti a jevy, u kterých stále trochu tápeme. Bohužel pro nás to platí i pro trojklanný nerv.

Proto se o něm pokusíme dozvědět co nejvíce. Včetně toho, jaké babské rady můžete vyzkoušet, když vás začne jednoho dne bolet.

Co je trojklanný nerv?

Předtím, než se pustíme do popisu hlavního problému bychom si měli nejprve říct něco o tom, co to ten trojklanný nerv vlastně je.

Kdybychom trojklanný nerv hledali na obrázku hlavy, našli bychom ho po obou stranách spánků. Z něj zasahují do oka, ucha a čelisti. Trojklanné nervy ovlivňují naše žvýkací svaly, stejně jako třeba sluch a vzruchy, které se odehrávají v oblasti naší hlavy.  (Díky nim vnímáme bolest zubů, dásní a dalších míst, která se tu nachází.)

U některých lidí však může dojít k jejich poruše, kterou nazýváme zánětem trojklanného nervu. (Také se mu říká neuralgie trojklanného nervu.) Vzhledem k tomu, že se často jedná o chronický zdravotní problém, může vás jeho prožívání dovést až na hranice šílenství.

Jak vzniká zánět trojklanného nervu

Důvody, které ve většině případů vedou k podráždění a zánětu trojklanného nervu jsou vědcům a lékařům neznámé. Za některých okolností však může být příčinou potíží nádor mozku, otok cév nebo roztroušená skleróza.

Příznaky zánětu trojklanného nervu

Ne každá bolest hlavy, ucha nebo zubů, se kterou se potkáte, souvisí se zánětem trojklanného nervu. Proto je velmi důležité znát jeho příznaky.

Projevy zánětu trojklanného nervu jsou:

  • Ostré výboje bolesti do oblasti spánku, ucha a čelisti
  • Migréna
  • Bolest ucha
  • Bolest zubů
  • Neustálá bolest hlavy
  • Bolest tváře

Pro všechny případy je dobré, když při náznaku prvních obtíží navštívíte svého ošetřujícího lékaře. 

Je totiž nutné vyloučit, že jde o:

  • Zubní kaz
  • Zánět zubu
  • O jiný stav, který souvisí se zdravím dutiny ústní
  • Zánět středního ucha
  • Potíže způsobené špatným fungováním ucha
  • Bolest, která je způsobená krční páteří
  • Nádor
  • Roztroušenou sklerózu

V případě, že se žádná z možných příčin nepotvrdí, je pravděpodobné, že za vaše trápení může opravdu trojklanný nerv. Myslete ale na to, že ani diagnóza nemusí nijak napomoci tomu, že se vám konečně uleví. Stále se budete muset mít ve střehu před záchvaty bolesti, které mohou trvat vteřinu, ale i několik dnů až týdnů. Případně vás bude záchvat sužovat trvale.

Klasická léčba trojklanného nervu

Vzhledem k tomu, že se v mnoha případech nepřijde na to, co je primární příčinou vašich obtíží, neexistuje příliš velký manévrovací prostor pro to, co se dá udělat.

Proto lékaři nejběžněji přistupují k:

  • Předepisování léků na bolest
  • Operaci
  • Ošetření gama nožem
  • Radiofrekvenci
  • Mikrovaskulární dekompresi

Vzhledem k tomu, že se mnoha z nás ale do něčeho podobného nechce, snažíme se uchylovat k radám našich babiček. 

Babské rady na zánět trojklanného nervu

Pokud vám bolest linoucí se z trojklanného nervu ničí život, je určitě vhodné přemýšlet nad přírodní léčbou.

Na tuto potíž lze vyzkoušet:

  • Akupunkturu
  • Aromaterapii
  • Jógu
  • Meditaci
  • Návštěvu chiropraktika
  • Vědomé ovlivňování bolesti (Biofeedback)
  • Užívat bylinky (třezalka, heřmánek, mateřídouška…)

Abyste celou záležitost lépe zvládali, určitě neuděláte nic špatného, když se budete starat o to, abyste byli v klidu a zastávali zdravý životní styl. Vašim potížím rozhodně nijak neprospějete tím, že nebudete odpočívat, nebudete zdravě jíst a budete se zbytečně stresovat.

Máte se zánětem trojklanného nervu nějakou vlastní zkušenost? Pokud ano, budeme rádi, když nám napíšete komentář.


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

9 komentářů u „Zánět trojklanného nervu – babské rady“

  1. Dobrý den nevím jak začít ale mám trojkalni nerv už asi 4rokem .beru prášky preglemix novalgin sem tam tramal kapky čaje bylinný chodím na masáže obličeje a krku chodím oblikana hodně přes zimu .už nevím co mám udělat sužuje to člověka.doktorovy chodím neurologa.dekuji pokud mě někdo poradit.

  2. Dobrý den, už týden mě bolí zuby horní část z obou stran .Byla jsem na orl tak nic nezjistily bolí mě strašně zuby tváře.usi bolesti jsou nesnesitelni už to trvá dva týdny a spíš se to horší.

  3. Bohužel, poradit nemohu.Ovšem v současné době prožívám peklo a velké bolesti. V domění, že mě bolí zub, navštívila jsem zubní lékařku. Ta zrentgenovala zuby, ale nic moc nenašla, až na jeden, ale řekla ,že to není asi příčina. Vyvrtala kaz, ale zub již 4 dny pobolivá dál. Opět jsem navštívila lékaře a ten při poklepech na zuby nic nezjistil. Jsem zoufalá, musím čekat do pondělí a jít k neurologovi. Zřejmě to bude zánět trojklanného nervu. Trpím, jak pes. Bolesti se stupňují a ještě záchvatovitě. Píši Vám prtoto, že v tom nejste sama, je nás zřejmě víc. Zdraví Kylarová

  4. Ahoj, silene me boli ucho, prechazi to do krku a ramene. Mam zalehle ucho, ve tvari jsko kdyz mam neco, co tam byt nema. Pobolivajo obe celisti. Jiz jsem to mel jednou, ted mi dr tahal nerv v zubu a podrazdil to. Rikam mu, ze to mam. Nerekne nic, tak trpim.

    • Se zanete trojkl nervu a osteomyelitidou zápasím 2 roky hruza děs běs. Po case to ustávalo, leky zadne nepomahaly. Az se to zdalo byt v cajku jakztakz tak mi zubar vytrhl zub na druhe strane a zanet zase a opet trojklanný nerv. Zubar ze se to hoji pomalu, no dnes jsem tam volala a ze mam dojit za tyden, on tam neni. Tak nevim jak to vydrzim.

  5. Záchvat prvně v životě trval 2 měsíce-tehdy pomohla kombinace od neurologa Rivotriľ a Brufen.Nyní již nepomáhá. Ozve se tak po půl roce na 1-3 dny- zuby nahoře-dole-po jednom zubu-jen tvář -střídavé silné bolesti,pak se jdete jen pár metrů projít a zmizí to a najednou zas.Ulevuje mi potření Sopečnou Mátou olejem (lahvička stojí kolem 9OO Kč-ale kdo trpíte na tohle a na migrény- perfektní na ulevu a usnutí,nebo za krk) extrémě chladí a zapomenete na chvíli na vše a často bolesti odezní uplně,ještě párkrát zopakujete.Nebo s trochou vody kloktám 5 min pár kapek této Máty a Hřebíčku- je tak silný,že vám tvář na dlouho znecitlivý a můžete usnout.

  6. Každá rada je drahá. Na mne funguje držet v teple, hlavu obalenou šálou a bolest tišit brufenem.
    Příčinou je vždy ofouknutí ucha a tváře. nic méně kdy to přijde se nedá odhadnout. třeba týden na horách – lyžování mi neublíží.

  7. Zdravím druhy v bolesti. Mě to chytlo letos na jaře. Nejprve ostrá zášlehová bolest zubů na pravé straně čelisti pak intenzivní bolest lícní části pod okem a přidala se silná bolest hlavy a spánku. Asi jako většina jsem usoudil, že to bude od zubů a navštívil jsem zubaře. Následoval RTG a konstatování, že žádný zánět tam není. Pak z obavy nádoru jsem navštívil neurologii a byl odeslán na MRI hlavy k vyloučení pat. nálezu. OK nic, a tak mi byla vyřčena diagnóza Neuralgie Trigeminu. Předepsán lék Tegretol , účinná látka Carbamazepin, který se používá mimo jiné na epilepsii. Je to docela dryják a má spoustu vedlejších účinků a léčba je navíc dlouhodobá. V podstatě tlumí synapse tedy nervové vzruchy. Pokud se tedy u vás vyloučí příčiny jako nádor, zánět, poranění , tak je to zpravidla útlak nervu cévou, která udělá jakousi kličku (atrofuje) a začne se dotýkat právě TN. Takže závěr. Rád bych se dozvěděl zda pomáhá na zmírnění bolesti nějaká bylina nebo to tedy musím vydržet do uklidnění a čekat až mě to zas přepadne. Teď po půl roce to mám podruhé. Jinak prý existuje radikální řešení, kterým je mikrooperace v hlavě, kde se céva oddálí od nervu pomocí závěsu (šátečku) který se zafixuje (přilepí) a céva se TN přestane dotýkat. Tedy nic se neřeže, kromě otvoru do hlavinky. Takže všem vám postiženým přeji co možná nejdelší prodlevy mezi bolestivými ataky, protože konzervativně se toho asi nedá zbavit.

Napsat komentář