Váček pod zubem – babské rady

Poslední aktualizace 11. 12. 2020 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Málokterý Čech se o svoje zuby perfektně stará. Hodně lidí vynechává pravidelné preventivní prohlídky u svého zubaře. Další zase netuší, jak si správně čistit zuby. A nějaká dentální hygiena? Tak to v žádném případě. Není proto divu, že se tento nedostatek zájmu projeví třeba tak, že se vám udělá váček pod zubem. Dá se ho nějak zbavit?

Už od útlého věku nám rodiče, ale i zubaři vtloukají do hlavy, že nemáme jíst příliš mnoho cukru a máme si pravidelně čistit zuby. Rodiče nás k tomu zodpovědně vedou, ale problém je v tom, že ani oni neví, jak se to má dělat správně. A tak všichni žijeme v domnění, že si stačí čistit zuby jednou denně zubní pastou a kartáčkem.

Samozřejmě, tím nelze nic pokazit. Ale další kroky správné péče zůstávají opomíjené. Například používání ústní vody, mezizubních kartáčků a dentální nitě. Není proto divu, že řada lidí bojuje s paradentózou a s dalšími neduhy, jako je například váček pod zubem.

Jelikož jde o velmi bolestivou a potenciálně nebezpečnou záležitost, mrkneme se na to, zda na něj fungují nějaké babské rady. 

Co je váček pod zubem?

Váček neexistuje jen jeden. Může se vám udělat v zubu, ale také na dásni. Jinak řečeno jde o absces, který se naplní hnisem, který je produkován infekcí. Některé zubní váčky skoro nebolí, jiné mohou způsobovat svému majiteli nesnesitelné bolesti zubů. V případě, že se váček pod zubem neřeší, může vyvolat bolest v krku, nebo ucha, nebo zapříčinit život ohrožující otravu. Z toho důvodu je nutné ho co nejdříve řešit.

Příznaky zubního váčku

I když zubní váček rozdělujeme podle toho, kde na zubu, nebo v jeho okolí se nachází, jeho projevy bývají stejné, nebo hodně podobné. Proto se podíváme, jak lze detekovat, že jde i o váš osobní problém.

Symptomy váčku jsou:

  • Bolest, která vystřeluje do krku, čelisti a ucha
  • Bolest, která se zhoršuje, jakmile si lehnete
  • Bolest při kousání a žvýkání
  • Zarudnutí obličeje
  • Otok obličeje
  • Oteklé dásně
  • Citlivé zuby
  • Zbarvené zuby
  • Uvolněné zuby
  • Zápach z úst
  • Pachuť v ústech
  • Oteklé lymfatické uzliny
  • Horečka

V některých případech se stane, že absces samovolně praskne. V takové chvíli postižený cítí obrovskou úlevu. A možná i poněkud nedobrou chuť v ústech. Ve všech případech je ale určitě na místě se (alespoň telefonicky) spojit s vaším zubařem, který vám poradí postup léčby a rovnou vás objedná na zdravotní prohlídku. V případě nejvyšší nouze jde o pádný důvod k návštěvě zubní pohotovosti. (Zvlášť, pokud je svátek, nebo víkend.)

Příčiny vzniku váčku pod zubem a jeho ostatních forem

Jedním z hlavních viníků jakéhokoliv druhu zubního abscesu je nedostatečná zubní hygiena a zanedbávání prevence. Také ale může jít o následek úrazu, který postihl dutinu ústní, nebo o důsledek nehody při jídle (když se vám zapíchne kus jídla do dásně), nebo při čištění zubů , během kterého vám zůstane v dásni kousek štětiny ze zubního kartáčku.

Klasická léčba zubního váčku

Než se dostaneme k babským radám, podíváme se na tradiční způsob léčby váčku pod zubem a dalších jeho forem. (Když už na to přišla řeč.) Jak už bylo řečeno, léčba zubního váčku vyžaduje součinnost s vaším zubařem.

Zubař může:

  • Propíchnout absces, vypustit z něj hnis a postižené místo vyčistit speciálním roztokem
  • Vyčistit kořenový kanálek (následně může navrhnout instalaci zubní korunky)
  • Zub úplně vytrhnout (k tomu se přistupuje až ve chvílích, kdy je zub opravdu hodně poškozen a už se nedá zachránit)
  • Předepsat antibiotika (aby zastavil šířící se infekci)
  • Odstranit cizorodý předmět z dásně a postiženou oblast vyčistit speciálním roztokem

Asi není potřeba dodávat, že čím déle budete s návštěvou svého zubaře otálet, tím pro vás bude celá situace horší. A tím větší bude riziko, že bude nezbytné zub vytrhnout. Z toho důvodu prosím berte následující babské rady jako zpestření a přistupujte k nim jen ve chvíli, že s tím váš zubař souhlasí.

Úleva od abscesu pod zubem – babské rady

Jak už bylo řečeno, s abscesem jakéhokoliv druhu není radno si jen tak zahrávat. Zuby a zdraví máme pouze jedno, takže bychom měli přistupovat k této záležitosti doopravdy zodpovědně. 

V případě, že byste chtěli vědět, jaké babské rady na váček pod zubem používali naši předkové, ti se nejčastěji spoléhali na:

  • Kloktání slané vody (roztok připravíte z ½ lžičky soli a ½ hrnku teplé vody)
  • Jedlou sodu (smícháte ½ lžičky jedlé sody, ½ hrnku vody a špetky soli)
  • Olej z oregana (pár kapek oleje z oregana se smíchá s řepkovým, olivovým, nebo slunečnicovým olejem, následně se nechá působit 10 minut)
  • Studený obklad
  • Olej z tymiánu 
  • 3% peroxid vodíku (pozor! míchá se s vodou!)
  • Převalování oleje v ústech (hodí se na to kokosový, sezamový nebo olivový)
  • Česnek

Prevence dentálního abscesu

Vždycky říkáme, že je lepší problémům předcházet než je pak prožívat a řešit. Z toho důvodu se mrkneme na to, zda se dá abscesům v ústech nějak předejít.

V první řadě se zaměřte na svůj denní jídelníček a na to, zda v něm není příliš mnoho cukru. Jak všichni víme, ten má velmi negativní vliv na celkové zdraví našich dásní a zubů. Dalším krokem vaší prevence by mělo být používání kvalitní pasty s fluoridem, který předchází oslabování zubní skloviny. 

Dalším již zmíněným krokem je dobrá dentální hygiena. Zuby si čistěte tak, že odstraníte plak z předělu mezi dásněmi a zuby. (V podstatě provádíte něco jako masáž.) Nezapomínejte ani na plošky zubů. Kam nedosáhne normální kartáček, tam použijte ten jednosvazkový. Po klasickém čistění použijte mezizubní kartáček správné velikosti a vyčistěte jím všechny mezizubní prostory. (Pár dní vám poteče krev, ale znamená to jen, že se zbavujete zánětu dásní. Jakmile bude pryč, dásně krvácet už nebudou a zvětší se i mezizubní prostor.) Kdo chce, může prostor dočistit dentální nití. Nakonec použijte ústní vodu bez alkoholu. 

Nejvíc toho ale zvládnou zachránit pravidelné prohlídky u vašeho zubaře. V případě, že chodíte k někomu méně pokročilému, zkuste se u něj informovat o možnostech pravidelného rentgenu zubů, který je u mladších zubařů součástí každé preventivní prohlídky. (Jeho výhodou je, že ukazuje i kazy, které nejsou pouhým okem vidět. Třeba ty, které jsou pod plobmou.)

Měli jste někdy váček pod zubem? Pokud ano, jak to dopadlo?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/abscessed-tooth – Zubní absces: Typy, příznaky, příčiny, léčba (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/gum-abscess – Vše, co jste chtěli vědět o váčku na dásni (anglicky)

https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-abscess-tooth – 10 úlev od zubního váčku (anglicky)

https://www.news-medical.net/health/Dental-Abscess-Causes-and-Prevention.aspx – Příčiny a prevence zubních váčků (anglicky)


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

2 komentáře u „Váček pod zubem – babské rady“

  1. Ano, měla jsem. Udělal se mi po vytržení dolní osmičky a byla to teda fakt šílená bolest. Pusa se mi nafoukla opravdu jak tenisák. Navíc byl zrovna pátek a musela jsem vydržet až do pondělí. Zubař mi zavedl dren a pak to pomalu vyteklo. Ale ještě půl roku jsem pořádně nemohla otvírat pusu.

  2. Ahoj mám, zrovna Vacek nad osmickou dole vpravo, a nemůžu jít k zubaři, pze nenajdete žádného který pribira pacienty!! 3 dny, silim od bolesti a tak jsem se rozhodl si ho propichnout, ale bez jakéhokoliv účinků, nevytekl ani zánět, jen trošku krve… Takže zvažuji teď ten cesnek

Napsat komentář