Bolest zubů – babské rady

Poslední aktualizace 16. 6. 2020 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Bolest zubů dovede člověka pěkně potrápit. A vůbec nesejde na tom, zda je dlouhodobá, nebo k ní došlo zcela náhle. V obou případech jde o velmi nepříjemný problém, který může způsobit řadu dalších obtíží. Důvody, proč vás rozbolely zuby a způsoby, jakými si od této lapálie ulevit si nastíníme v dnešním článku.

Opravdová bolest zubů rozhodně není nic pěkného. Mnoho lidí dokonce říká, že jde o jednu z nejhorších bolestí, které lze v životě zažít. Proto není žádný div, že se všichni snažíme přijít na metody a způsoby, jak ji co nejrychleji odstranit. Alespoň do doby, kdy se na bolavý zub nepodívá lékař

Možná vás ale bude zajímat, že příčin, kvůli kterým vás začnou zuby bolet existuje mnohem víc, než jste si mysleli.

Jelikož je u tohoto tématu každá rada drahá, podíváme se na vše, co by vám mohlo v rámci této problematiky pomoci. Včetně babských rad.

Proč mě bolí zuby?

Jak už název této bolesti napovídá, jedná se o problém, který postihuje jak zuby, tak dásně. Může být způsoben tím, že se něco děje se samotným zubem, ale jeho spouštěč může být i jinde. (Běžně se stává, že k bolesti zubů dochází během onemocnění angínou, nebo během zánětu středního ucha. V některých případech ale může být původcem těchto problémů zub, který dráždí sousedící ucho.) 

V případě, že se bolest zubů nijak neléčí, můžete si zadělat nejen na ztrátu zubu, ale i na otravu krve a další chuťovky, kterým byste se měli ideálně vyhnout.

Příčinou vaší bolesti může být:

  • Zubní kaz
  • Absces
  • Rostoucí zub moudrosti (který může při špatném posazení narážet na poslední zub v řadě, který může v důsledku toho puknout)
  • Infekce v dutině ústní

Někdy je ale důvod bolesti zubů o něco méně zjevný. Možná o tom nic nevíte, ale v některých vzácných případech může bolest zubů způsobit špatná funkce srdce, nebo rakovina plic. Občas se může dokonce jednat o doprovodný projev chystajícího se infarktu

Jak tedy můžete vidět, zuby mohou do značné míry reflektovat stav našeho celkového zdraví. (Funguje to ale i opačně. Správná dentální hygiena může snížit riziko některých nebezpečných jevů a chorob.)

Diagnostika a léčba bolavých zubů

V prvé řadě byste se měli o své zuby starat, tak, aby vás žádný zub nebolel. To znamená, že si budete zuby čistit každý den vhodným kartáčkem a pastou. Budete používat mezizubní kartáčky a ústní vodu a jednou, nebo dvakrát do roka navštívíte zubaře a dentální hygienistku. Ta vám ze zubů odstraní zubní kámen a plak, který se vám nedaří sundat během čištění kartáčkem. Také vás poučí o správné technice čištění, kterou má většina z nás (až na výjimky) špatnou.

Někdy se ale můžete stavět na hlavu, dodržovat výše uvedené rady a stejně vás nějaký zub začne z ničeho nic bolet. V takovém případě se objednejte na prohlídku ke svému zubaři, který posoudí, zda je primární příčinou nějaký problém v dutině ústní. (Pokud ne, může vás poslat třeba na ORL, nebo k chiropraktikovi, který se vám podívá na krční páteř a na záda. Občas totiž nevíme, co nás vlastně bolí.) 

Pokud je příčina v zubu, zubař vám udělá rentgen. Pokud objeví kaz, tak ho opraví. Pokud jde o zub moudrosti, který tlačí na poslední zuby, může vám doporučit návštěvu stomatochirurga, který otevře dáseň a zub moudrosti odstraní. (Zákrok se provádí v lokální anestezii. Otok se zmenšuje studenými obklady a zmrzlinou. Po dobu nezbytně nutnou se jí převážně tekutá a kašovitá strava.)

V případě, že jde o infekci, předepíše vám antibiotika, nebo jiné účinné preparáty. 

Bolest zubů – babské rady

Když je to alespoň trochu možné, můžete při zvládání bolestí nejprve sáhnout po přírodní/domácí lékárně. Jak už bylo zmíněno, do doby, dokud se nedostanete do ordinace svého ošetřujícího lékaře.

Z domácích metod může (ale nemusí) na bolest zubů zabrat:

  • Vyplachování úst slanou vodou
  • Výplach úst peroxidem (3% peroxid se míchá se stejným dílem vody)
  • Studený obklad
  • Přikládání sáčků z mátového čaje
  • Pasta z česneku
  • Vanilkový extrakt
  • Hřebíčkový olej
  • Tymián
  • Šalvěj
  • Gel z aloe vera

Některé z těchto látek (například česnek) jsou poměrně silné, takže by mohly způsobit podráždění dásní, nebo celé dutiny ústní. Proto je dobré to s jejich aplikací nepřehánět. Stačí, když je budete přikládat, nebo jimi potírat okolí zubu několikrát denně. (Na pomoc si vezměte prst, nebo čistou vatovou štětičku.)

Co se týče bylinek, ty je nejlepší vyluhovat v horké vodě a posléze s nimi dělat výplachy. Například po čištění zubů.

Kdy je situace vážná?

Někdy vám i přes nejlepší úmysly nezbyde nic jiného než se co nejrychleji objednat k lékaři.

Jde především o situace, kdy:

  • Se bolest zhoršuje
  • Máte horečku
  • Se začnete potýkat s otoky
  • Vás bolí kousání

V takovém případě rozhodně neuděláte chybu, když místo babských rad zvolíte podávání léků proti bolesti, které mají rychlejší působení a v mnoha případech i větší účinnost. Dávejte ale pozor na to, abyste nepřekročili jejich doporučené dávkování. Případně, abyste je nekombinovali s jinými léčivy.

Jaké triky na bolest zubů znáte vy? Napište nám je do komentářů pod článkem. 

 


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář