Kuří oko – 3 kroky, jak se ho zbavit

Poslední aktualizace 26. 3. 2021 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Když se dostaneme do sporu a někdo začne náhle jednat velmi agresivně a ofenzivně, většinou o něm řekneme, že jsme mu šlápli na kuří oko. Co ale to pověstné kuří oko vlastně je? A dá se ho nějak zbavit?

Jako děti jste možná slýchali od maminky, nebo babičky, že je trápí kuří oka. Ačkoliv to znělo na první dobrou celkem zajímavě, málokdo z nás si dokázal představit, o čem přesně je vlastně řeč. 

Nyní se možná s tímto termínem setkáváte méně. Takže můžete mít celkem oprávněný dojem, že už jimi téměř nikdo netrpí. Rozčarování ale obvykle přijde ve chvíli, kdy postihnout vás osobně.

Co to tedy je a co se s tím dá dělat?

Jak poznat kuří oko

Kuří oka jsou jev, který postihuje kůži. Především pak na chodidlech našich nohou. I když se kuří oka na první pohled podobají bradavicím, ve skutečnosti s nimi nemají nic společného. Jde totiž jenom o hyperkeratózu, která způsobuje nadměrné hromadění kožních buněk na sobě. K samotné tvorbě kuřího oka dochází tím, že na nějaké místo nohy působí zvýšený tlak. Například z nevhodné obuvi, nebo kvůli vbočenému palci. Jejich odstranění bývá relativně snadné.

Kuří oko poznáte podle:

  • Hrubého a nažloutlého flíčku na kůži
  • Citlivosti
  • Bolesti postiženého místa během chůze, nebo při nošení obuvi

Jak odstranit kuří oko

Hodně lidí zkouší náplast na kuří oko. Jde ale o nákladnější variantu, u které není vždycky jistý výsledek. (Podobně, jako je tomu třeba při používání náplastí na bradavice.) Proto je určitě dobré znát i další osvědčené metody, které zvládnete i s tím, co máte doma, nebo se znatelně sníženými náklady.

Manuální odstranění kuřího oka

Pokud vás pohled na kuří oko nebaví, můžete se pokusit o jeho domácí odstranění. K němu budete potřebovat jen několik málo pomůcek, jako je Epsomská sůl, lavor s teplou vodou, ručník, kakaové máslo a pemza.

Postupujte následujícím způsobem:

  • Do lavoru dejte teplou vodu s Epsomskou solí a namočte do ní nohy (ideálně po dobu 20 minut)
  • Jakmile budete mít změklou kůži, nohy důkladně osušte čistým ručníkem a namažte je kakaovým máslem
  • Takto postupujte každý den
  • Jakmile přestane být kuří oko přecitlivělé na dotek, jemně ho odstraňte pemzou

Aplikujte ricinový olej s náplastmi

Pokud se vám zdá předchozí způsob málo účinný, na konci každodenního namáčení a ošetřování nohou pemzou pokračujte aplikací ricinového oleje na postižené místo. (Nohy musí být dokonale čisté a suché.) Následně na kuří oko nalepte náplast na kuří oka, kterou seženete v lékárně. Na nohy si následně oblékněte starší a volnější ponožky. (Existuje zde riziko, že je ricinový olej poškodí.)

Zkuste krémy s kyselinou salicylovou

Aby nedocházelo k nadměrnému vrstvení keratinu na postiženém místě, můžete si koupit krémy s kyselinou salicylovou. Prodávají se v lékárně a není nutné si na ně obstarávat recept. Takže na ně dosáhne prakticky každý, kdo projeví o jejich používání alespoň malý zájem. 

Je ale potřeba myslet na to, že krémy s kyselinou salicylovou nejsou vhodné pro všechny. Nedoporučují se pacientům s cukrovkou, lidem, kteří mají poruchu cirkulace krve a těm, kteří mají nějak poškozenou kůži. (Například kvůli růži, ekzému a podobně.)

Jakými způsoby bojujete proti kuřím okům vy?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kuří_oko – Kuří oko (česky)

https://www.healthline.com/health/foot-corn – Kuří oko: Příčiny, léčba a další (anglicky)

https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-corns – Jak se zbavit kuřího oka? (anglicky)

 


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář