Seboroická dermatitida – těchto 7 tipů vám pomůže s léčbou

Poslední aktualizace 26. 3. 2021 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Narodilo se vám miminko a pozorujete, že se mu dělají na hlavičce, nebo po těle nažloutlé mastné lupy, které dělají menší, či rozsáhlé mapy? Případně máte dokonce tento problém sami? V tom případě s největší pravděpodobností trpíte seboroickou dermatitidou. Dá se nějak léčit?

V dnešní době není neobvyklé, že se setkáváme s lidmi, kteří trpí lupénkou, či ekzémem. O čem se ale moc nemluví je seboroická dermatitida, která se může objevit už krátce po narození. 

Ačkoliv nejde o život ohrožující stav, seboroická dermatitida v obočí, nebo kolem nosu dokáže dost významně zapůsobit na naši sebedůvěru. Nehledě na to, že se nám mohou kvůli ní vyhýbat, či posmívat. (Zvlášť, pokud postihne malé děti, které s ní musí chodit do školky, či do školy, kde se setkávají s nepochopením a neznalostí ostatních.)

Jak vzniká a co vše na ní funguje?

Co je to seboroická dermatitida

Seboroická dermatitida je klasifikovaná jako porucha kůže. Obvykle se na těle nachází tam, kde dochází k zapařování a ke zvýšenému maštění. Může se tedy objevit na pokožce hlavy, nebo v obličeji. Poznáte ji podle mastných žlutých lupů a zánětů, které mají jasně červenou barvu. V některých případech ji může provázet i svědění, ale není to vždy pravidlem. 

V současné době nejsou známy důvody, proč k seboroické dermatitidě u některých lidí dochází. Vliv by na ni mohlo mít specifické nastavení imunitního systému. Často se skloňují i hormony, stres, únava či genetika. Případně přemnožení některých druhů kvasinek. To se ale zatím nepovedlo uspokojivě potvrdit.

Jaké jsou projevy seboroické dermatitidy

Seboroickou dermatitidu poznáte celkem snadno. Je ale lepší, když si svou diagnózu necháte ještě poradit kožním lékařem, který je odborníkem v oboru. Mezi první projevy seboroické dermatitidy patří nadměrné šupinatění kůže ve vlasech, za ušima nebo ve tváři. Oproti lupénce, nebo klasickým lupům, mívají šupinky nažloutlou barvu a jsou mastné. V některých případech pacienty trápí zánět kůže, která je pak narudlá, nebo i ztráta vlasů.

Jak ji vyléčit?

Dermatolog, který se vyzná v tom, zda jsou vaše problémy způsobené lupénkou, ekzémem, nebo jinou kožní chorobou, vám doporučí mast na seboroickou dermatitidu, kterou lze koupit v lékárně. Vhodné jsou i speciální krémy na seboroickou dermatitidu, které mohou mít zvláčňující a zklidňující účinky. Existují i šampony na seboroickou dermatitidu. Je ale velmi důležité si z nich správně vybírat. Dříve se dal sehnat šampon Polytar, který obsahoval dehet. Ten se ale dnes už ale ze zcela pochopitelných důvodů nevyrábí. Zkusit ale můžete šampony, které jsou speciálně určené na seboroickou dermatitidu. Často obsahují konopný olej a další přírodní složky, které mají schopnost zmírnit záněty a odstraňovat šupinky. (Dobrou volbou jsou například výrobky od značky Cannaderm.) 

Babské rady a přírodní léčba

Vzhledem k tomu, že je seboroická dermatitida tak trochu záhadná, můžete u volby domácích prostředků nejprv trochu tápat.

Zkusit můžete:

  • Rybí olej
  • Gel a přípravky z aloe vera
  • Probiotika 
  • Olej z tea tree (u něj ale opatrně, musí se naředit, protože je sám o sobě poměrně dost silný)
  • Oplach z jablečného octa
  • Masku na pokožku hlavy z olivového oleje

Na to, jak se naše tělo chová, má velký vliv i náš jídelníček. Pokud máte alespoň trochu silnou vůli, skončete s polotovary a fast foodem. Místo toho do jídelníčku zařaďte čerstvou zelenou zeleninu, rajčata, olivový olej, jídla, která obsahují zvýšené množství vitamínu C a E, či mandle. 

V případě, že se váš stav zhorší, třeba z důvodu nadměrného stresu, nebo kvůli změnám hormonů v průběhu vašeho života (těhotenství, menopauza…), je vhodné navštívit vašeho dermatologa, který vám pomůže se z této nepříjemné situace dostat. Co se týče dětí, u nich by měla léčba probíhat jen po domluvě s lékařem.

Máte seboroickou dermatitidu? Pokud ano, jaký způsob jejího zvládání jste si vybrali?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Seboroick%C3%A1_dermatitida – Seboroická dermatitida (česky)

https://www.healthline.com/health/skin-disorders/seborrheic-dermatitis-natural-treatment – Přírodní léčba seboroické dermatitidy (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/319113 – Jak zvládnout seboroickou dermatitidu přírodní cestou? (anglicky)

 


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář