Nemoc růže – její příčina, příznaky a léčba

Poslední aktualizace 12. 2. 2021 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Možná se vám někdy stalo, že jste pečovali o staršího člena rodiny, který trpěl kožní nemocí zvanou růže. Což může v řadě lidí vyvolávat spoustu otázek, co tento stav způsobuje a zda jde o něco nebezpečného. Zvlášť infekčnost růže je předmětem mnoha diskuzí. Proto vám o ní povíme vše podstatné.

Nemoc růže zní velmi poeticky. Většina lidí si představí nějakou chorobu, která postihuje keříkové růže někde na zahradě. Ve skutečnosti jde ale o zdravotní problém, který postihuje lidi. 

Problém je v tom, že známe tolik ekzémů a dermatitid, že se můžeme na růži klidně dívat a mnohdy nás nenapadne, že tohle je “to ono”. Což se ale v některých případech nemusí vyplatit. Zvlášť, když vezmeme v úvahu, že zatímco klasické kožní potíže bývají neinfekční, růží se můžete nakazit i vy.

Jak tedy postupovat?

O nemoci růže

Tato choroba má mnoho jmen. Mezi lidmi se nejčastěji vžil název růže, ale říká se jí také oheň sv. Antonína, nebo (odborně) erysipel. Tyto názvy nemoc dostala kvůli nápadně červenému zabarvení kůže. Nejčastěji jde o oblast nohou, nebo obličeje. Nemoc se obvykle periodicky vrací. Kromě společenského stigmatu se nemocní musí potýkat s vážnými zdravotními problémy. Vzhledem k její specifičnosti je u nás také povinné ji hlásit.

Příčiny onemocnění růží

I když o růži už hodně lidí slyšelo, málokdo se zajímal o to, jaké jsou její příčiny. A zda případně existují nějaké rizikové faktory.

Když se zaměříme na příčinu onemocnění, většinou jsou za něj zodpovědné beta hemolytické streptokoky skupiny A, kteří se dostanou přes ochrannou bariéru kůže. Někdy se díky kultivaci přijde na zlatého stafylokoka, nebo na G-bakterie. (Jak víme, zlatého stafylokoka má hodně lidí na kůži. Můžete se infikovat i tím, že přijdete do kontaktu s nakaženým předmětem.) 

Za normálních okolností některé z těchto bakterií máme a přesto nám nijak neškodí. Problém je v tom, že při vstupu dovnitř skrze ránu mohou začít způsobovat záněty. Proto na sebe musí dávat velký pozor lidé s lupénkou a ekzémy, lidé po operaci, uživatelé drog, pacienti s cukrovkou nebo lidé, kteří byli pobodáni hmyzem. Zvýšené riziko nakažení také panuje u dětí mezi 2-6 rokem života a u lidí, kteří mají nad 60 let.

Příznaky růže

Nemoc růže má mnoho příznaků. Zvlášť těch, které upozorňují na to, že se děje něco vážného. Jde tedy o to chovat se zodpovědně a řešit svá podezření včas.

Růži poznáte podle:

  • Horečky
  • Zimnice
  • Celkového pocitu, že něco není v pořádku
  • Zarudlého, oteklého, bolavého a jasně ohraničeného místa na kůži (ve hře ale může být i lymská borelióza)
  • Nateklých žláz
  • Puchýřů okolo postiženého místa

Jak už bylo řečeno, tento problém obvykle postihuje oblast nohou, nebo obličeje

Infekčnost růže

Jak už bylo řečeno, s růží se nemusíte narodit. Stačí, když se zraníte a bakterie, které žijí na vaší kůži se mohou dostat dovnitř. Proto je důležité dbát na prevenci. (Ač některé stavy, které růži způsobují, nemůžeme vždy plně ovlivnit.) 

Je velmi důležité, abyste při každém poranění ránu dostatečně vyčistili peroxidem, nebo jiným dezinfekčním přípravkem. Také se snažte léčit s ekzémem a lupénkou. Větší riziko onemocnění růží pak existuje u lidí s cukrovkou, u obézních jedinců a u lidí, kteří trpí špatnou cirkulací krve. Proto je dobré dbát na zásady zdravého životního stylu.

Léčba růže

Lékař vám provede sérii testů, které zjistí příčinu a rozsah onemocnění. Když se diagnóza potvrdí, předepíše vám antibiotika. Dále vám může doporučit přikládání studených obkladů, používání speciálních krémů, které mají předcházet praskání, nebo jinému porušení pokožky a nošení kompresních punčoch. Co se týče bylinek na nemoc zvanou růže, nevíme o tom, že by byly některé z nich účinné.

Jaké zkušenosti máte s léčbou růže vy?

Zdroje informací

https://www.wikiskripta.eu/w/Erysipel – Erysipel (česky)

https://www.healthline.com/health/erysipelas – Růže: Příčiny, rizika a prevence (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/317973 – Nemoc růže (anglicky)

 


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář