Poslední aktualizace 10. 3. 2021 autorem MUDr. Zdeňka Fantová
Stres je závažná civilizační choroba. A to dokonce i přesto, že ho jako nemoc nevnímáme. Jeho krátkodobé působení nám může přinést určité benefity, jako je například lepší výkon, nebo zachování chladné hlavy a bleskové rozhodování ve vypjatých situacích. Když je ho ale příliš, může dost zásadně ovlivnit naši psychiku a zdraví. Jak bojovat se stresem vám proto povíme v dalších částech dnešního článku.
Pokud se bavíte se svými rodinnými příslušníky, nebo známými, jednou za čas padne téma na stres a jeho zvládání. (Což se mnohým z nás stále nějak nedaří.) Stres nám způsobují šibeniční časové termíny, neuspokojivé a vyhrocené vztahy, dlouhodobé nemoci a úrazy (cukrovka, HIV…) ale i celá řada dalších věcí, se kterými se denně setkáváme a které pro nás představují ohrožení, zátěž nebo výzvu.
V případě, že se mu rozhodneme podlehnout, naše situace se s největší pravděpodobností vůbec nezlepší. Naopak často vyjdeme vstříc civilizačním chorobám.
Jak se dá proti tomu bojovat? A má vůbec smysl se o něco takového pokoušet?
Příznaky stresu
Stres na nás může působit v důsledku fyzického, ale i psychického napětí. Někdy může jít jen o krátký časový úsek, který se týká jedné konkrétní události (jako je třeba dopravní zácpa cestou do práce), jindy jde zase o dlouhodobý problém, který může být vyvolaný přípravou svatby, pohřbu, neuspokojivou prací nebo nekvalitními rodinnými vztahy. To, jak se stres projevuje a jak moc nám bude ztrpčovat život je přitom vysoce individuální záležitost, protože každý má jiný způsob vnímání a jinak nastavenou odolnost.
Mezi běžné příznaky stresu patří:
- Průjem
- Změna nálad
- Nadměrné pocení
- Nezájem o sex
- Nespavost
- Úzkost
- Bolest hlavy
- Nedostatek energie
- Ztuhlost svalů (typicky třeba za krkem)
- Zrychlený tlukot srdce
- Častá nemocnost
- Nevysvětlitelné bolesti těla
V případě, že některé z těchto příznaků řešíte delší dobu než je obvyklé, rozhodně nic nepokazíte, když se objednáte na důkladnou zdravotní prohlídku ke svému lékaři. Není vyloučeno, že kromě stresu za nimi může stát i nějaká jiná choroba.
Co způsobuje stres
Když se vrátíme k prapočátkům všeho, příroda nás vybavila stresem především proto, abychom byli schopni přežít. Kdybychom nedokázali správně vyhodnotit ohrožení, sežral by nás šavlozubý tygr, nebo bychom nebyli schopni bojovat za to, co je pro nás důležité. (Určitě znáte reakci bojuj, nebo uteč.) Problém je ale v tom, že v dnešní době s podobnými věcmi (alespoň v moderní společnosti) nepřicházíme moc do styku. Takže reagujeme na to, co je pro nás aktuální. Práce, rodina, psychická zátěž, fyzické vyčerpání a podobně.
Stres v těhotenství
Moc se o tom nemluví, protože těhotenství je většinou lidí považováno za radostnou událost. Skutečnost je ale taková, že i těhotné ženy prožívají stres. Například kvůli problémům se zajištěním existenčních potřeb, kvůli špatným vztahům s rodinou a partnerem, kvůli strachu z porodu a dalším věcem, kterým se nelze vždycky vyhnout.
Na tuto skutečnost ale není vhodné pohlížet jen negativním způsobem. Pokud se žena stresuje kvůli tomu, aby dítě v její děloze správně prospívalo, či kvůli tomu, aby se o něj zvládla kvalitně postarat, jde spíš o znak toho, že ženě na dítěti záleží a udělá maximum, aby se nový člověk cítil milovaně a dobře. Mnohem horší je v tomto případě působení chronického stresu. Ten by mohl vést k mnoha nepříjemnostem a komplikacím.
Může mít podíl na:
- Preeklampsii
- Potratu
- Předčasném porodu a nízké porodní váze dítěte
V současné době také existuje podezření na to, že stres v těhotenství může zvyšovat pravděpodobnost toho, že dítě bude po narození trpět ADHD. Mluví se ale i o možném rozvoji depresí u teenagerů.
Je proto důležité, aby nastávající maminky o své situaci mluvily s někým, komu věří a kdo je jim blízký. (I kdyby to měl být třeba lékař, který nemá vazby na rodinu a známé a musí dodržovat mlčenlivost.) Dobrá je i kvalitní životospráva a mindfulness, které vás naučí žít přítomným okamžikem. (Nemá totiž cenu se stresovat něčím, co se dost možná ani nikdy nestane.)
Oxidační stres
Dalším typem stresu, o kterém se v současné době hodně hovoří, je oxidační stres. Ten vzniká tak, že je v těle více volných radikálů než antioxidantů, které proti nim účinně bojují. Což vede k tomu, že dochází k poškozování buněk a k rychlejšímu stárnutí. V podstatě se dá říct, že oxidační stres otevírá dveře civilizačním chorobám, mezi které řadíme například rakovinu.
Oxidační stres může v těle vznikat mnoha způsoby. Vliv na něj má například kouření, radiace, znečištěné životní prostředí, nevhodný jídelníček a podobně. Je tedy na nás, abychom se pokusili nastolit rovnováhu, která vliv oxidačního stresu srazí na úplné minimum.
Jak zvládat stres
V první řadě můžete vyzkoušet bylinky na stres. Na uklidnění pomáhá meduňka, kozlík lékařský nebo levandule s heřmánkem. Stres může i odebírat tělu živiny, takže zkusit lze i užívání vitamínů proti stresu. Speciálně hovoříme o těch, které jsou známé pro své antioxidační účinky. (Vitamín C, vitamín E…)
Pokud se cítíte napjatí a máte permanentně špatnou náladu, hodně ulehčit by vám mohlo i pravidelné cvičení. Kromě toho, že se takzvaně vybijete se vám do krve vyplaví endorfiny, kterým se říká hormony štěstí. Nervozitu naopak podpoříte tím, že se budete neustále prolívat kávou, nebo jinými nápoji, které obsahují stimulanty a kofein. Osvědčeným a neinvazivním způsobem, který všichni známe, je i žvýkání žvýkačky. (Někdo to považuje za neslušné, ale veškerou svou agresi se vám podaří vybít.) Také zkuste trávit více času s lidmi, které máte rádi a společně se něčemu zasmějte.
Babské rady jak se zbavit stresu
Předchozí výčet není ani zdaleka kompletní. Zkusit můžete například i aromaterapii. Stačí si pořídit aromalampu na svíčku a olej z bergamotu, vetiveru, neroli nebo santalového dřeva. Lidé velmi dobře hodnotí i jógu a meditaci. V nejhorším případě můžete zkusit i doplňky stravy, které obsahují CBD olej. Většinou stačí nakapat jednu a více kapek oleje pod jazyk. A když ani tohle nepomůže? V tom případě si pořiďte nějaké domácí zvíře. Ideální je například králík, jehož hebká srst je dokonalý antidepresant.
Jakým způsobem bojujete proti stresu vy?
Zdroje informací
https://www.verywellmind.com/stress-and-health-3145086 – Stres: Definice, symptomy, příčiny a léčba (anglicky)
https://www.healthline.com/health/stress/effects-on-body – Vliv stresu na lidské tělo (anglicky)
https://www.healthline.com/health/pregnancy/stress-during-pregnancy – Může stres v těhotenství ovlivnit dítě? (anglicky)
https://www.healthline.com/health/oxidative-stress – Co je oxidační stres (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/16-ways-relieve-stress-anxiety – 16 způsobů, jak se zbavit stresu (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/322396 – 10 přírodních prostředků na úzkost a stres (anglicky)
Psaní o nemocech je důležité proto, abychom se jim mohli vyhnout. Kvůli znalostem, které při psaní každého článku načerpám běžně říkávám, že ze mne bude amatérský doktor.
Ve volném čase se zajímám o léčivé účinky potravin, bylin a dalších přírodních prostředků, které mohou mít blahodárný vliv na lidský organismus. Také se snažím cvičit a alespoň trochu dodržovat zdravý životní styl. Nesnáším pohled na krev.