Poslední aktualizace 26. 3. 2021 autorem MUDr. Zdeňka Fantová
Inkontinence je velmi delikátní problém, o kterém nechce nikdo z nás moc mluvit. A je to zcela pochopitelné. Ovládání vylučovacích tělesných procesů totiž patří k dobrému vychování a k naprostým základům, které by měl mít v malíčku každý dospělý. Co je tedy vhodné začít v této chvíli podnikat?
Pokud máte plný močový měchýř a nestihnete doběhnout, je možné, že si trochu cvrknete. No nic, stane se. Není nutné z toho dělat aféru. Co když se ale smějete, nebo kašlete a k úniku moči dojde i přesto, že nemáte potřebu?
To už by mohlo značit, že je někde problém, který je nutné začít řešit. Ovšem, ne každý se k tomu odhodlá, protože se stydí. Tento postup může u postiženého (a to ať je muž, či žena) vyvolat úzkosti a potíže s vlastním sebehodnocením. Pozitivní není ani z toho plynoucí izolace, ke které se lidé uchylují ze strachu, že se jim stane nehoda.
Jsou důvody inkontinence u mužů a žen stejné? A jaká existuje léčba?
Příčiny inkontinence
O inkontinenci hovoříme ve chvíli, kdy je jasné, že člověk nemá pod kontrolou ovládání svého močového měchýře. K tomu může dojít z mnoha různých důvodů. Například kvůli povoleným svalům pánevního dna. Vliv na ni ale mohou mít i problémy s prostatou nebo močové kameny. Mezi poslední důležité faktory patří věk, ale také třeba onemocnění rakovinou.
Podle druhů inkontinenci dále dělíme na:
- Stresovou inkontinenci
- Urgentní inkontinenci
- Inkontinenci způsobenou přetékáním
Stresová inkontinence znamená, že během kýchání, kašlání, smíchu nebo jiného nenadálého projevu dojde ke zvýšení tlaku v oblasti močového měchýře. Což vede k nedobrovolnému propuštění moči. Urgentní inkontinence se spojuje s opravdu úporným nutkáním si odskočit. Bohužel, ne každý to stihne.
Během inkontinence z přetékání se zase setkáváme s tím, že člověk nedostatečně vyprázdní svůj močový měchýř. A zbytek tekutiny uvnitř pak prosakuje po kapkách ven.
Nejčastější příznaky
Člověk by řekl, že to, že trpí inkontinencí, pozná celkem bezpečně. Což je samozřejmě pravda. Může se ale stát, že se setkáte i s dalšími symptomy, které vám nebudou tak dobře známé.
Inkontinence se projevuje:
- Únikem moči při kašlání, smíchu nebo jiném projevu vašeho těla
- Náhlým nutkáním jít močit, když změníte pozici posedu
- Nutkáním jít močit, když slyšíte téct, nebo kapat vodu
- Únikem moči během sexuálních aktivit
Samozřejmě není vyloučeno, že se inkontinence pojí s jiným zdravotním problémem. Svůj měchýř nedovedou ovládat někteří pacienti s demencí, depresí atd. Případně jde o pacienty, kteří utrpěli poranění páteře a nejsou schopni cítit, co se jim děje od pasu dolů. Případně nedokáží v důsledku vážného úrazu ovládat svoje tělo vůbec.
Inkontinence u mužů
Inkontinence se častěji považuje za problém, se kterým se častěji setkávají ženy. Ale není to tak vždycky. Zvlášť v době, kdy pánové začnou pociťovat narůstající problémy se svou prostatou.
Mezi další příčiny/rizikové faktory močové inkontinence u mužů patří:
- Obezita
- Oslabené pánevní dno
- Zácpa
- Chronický kašel
- Zvětšená prostata
- Rakovina prostaty
Problematické může být i odstranění prostaty. Její pozice je těsně pod močovým měchýřem, takže se dá přeneseně říci, že jde o jakýsi regulátor toku moči skrze močovou trubici. Pánové častěji než dámy také pijí, kouří a nejsou tolik fyzicky aktivní.
Inkontinence u žen
Ženské tělo je neustále pod nadvládou hormonů. A to až do období přechodu, kdy dojde k obrovskému propadu estrogenu. Jak víme, tento jev přispívá k atrofii ženských pohlavních orgánů a k vaginální suchosti. Podobný problém však může postihnout i kterékoliv další tkáně v těle.
Také mysleme na to, že ženy procházejí těhotenstvím. Ač jde o fyziologický proces, pro ženské pánevní dno (které má už tak tři otvory) představuje obrovskou zátěž. Jak dítě roste a začíná se hýbat, svaly i močový měchýř mají méně místa a musí se potýkat s častějšími kopanci. Nijak celé věci neprospívá ani porod, který může dost pocuchat fungování celé pánevní oblasti.
Samozřejmě ale nelze vyloučit ani obezitu, nemoc nebo vliv nevhodného životního stylu, jako je tomu u mužů.
Léčba inkontinence
V první řadě se objednejte na prohlídku k lékaři, který by měl s vámi udělat rozhovor, ve kterém se zaměří na projevy vašich potíží. Následně vám s největší pravděpodobností doporučí změny životního stylu.
Ty mohou u obou pohlaví zahrnovat:
- Kegelovy cviky na posílení pánevního dna
- Ztrátu váhy
- Nikotinovou a alkoholovou abstinenci
- Optimální pitný režim (voda, čaje…)
- Pravidelný pohyb, například ve formě procházek
- Pravidelné odskakování si na toaletu
Abyste získali trochu větší pocit jistoty, můžete nosit inkontinenční vložky. Pokud se za ně stydíte, investujte do nenápadných inkontinenčních kalhotek, které dodávají pánevnímu dnu potřebnou oporu.
V případě konkrétního onemocnění pak lékař stanoví přesnou léčbu. To se týká především problémů s prostatou, rakoviny nebo močových kamenů.
Potýkali jste se někdy s močovou inkontinencí? Pokud ano, co vám na ni zabralo?
Zdroje informací
https://www.medicalnewstoday.com/articles/165408 – Močová inkontinence: Léčba, příčiny, typy a příznaky (anglicky)
https://www.healthline.com/health/urinary-incontinence – Vše o inkontinenci (anglicky)
https://www.healthline.com/health/overactive-bladder/male-incontinence – Močová inkontinence u mužů (anglicky)
https://www.webmd.com/urinary-incontinence-oab/treatment-urinary-incontinence-women – Léčba ženské inkontinence (anglicky)
Psaní o nemocech je důležité proto, abychom se jim mohli vyhnout. Kvůli znalostem, které při psaní každého článku načerpám běžně říkávám, že ze mne bude amatérský doktor.
Ve volném čase se zajímám o léčivé účinky potravin, bylin a dalších přírodních prostředků, které mohou mít blahodárný vliv na lidský organismus. Také se snažím cvičit a alespoň trochu dodržovat zdravý životní styl. Nesnáším pohled na krev.