Obliba cestování, nebo střetávání se ve velkých kolektivech může být velmi obohacující. Ne vždy ale tím správným způsobem. Své by o tom mohli říci všichni ti, kteří si z podobné kratochvíle neodvezli jen nové zážitky, ale také střevní potíže. Jak vyléčit střevní chřipku? A víte, co během ní jíst?
Svět se neustále zmenšuje. Což přispívá k tomu, že ráno se můžeme probudit v Olomouci, nebo v Praze a večer můžeme být v Paříži, Aténách nebo v cizokrajném Tunisu. Tam všude se setkáváme s neznámými lidmi, z nichž ne všichni důkladně dbají na svou osobní hygienu a zdraví. Také ale nejsme zvyklí na místní podmínky, takže nám nemusí udělat dobře konzumace neznámého ovoce, které jsme jen tak očistili ve vodě.
Za zažívacími problémy ale nemusíme chodit až tak daleko. Rozházené trávení může způsobit celiakie, klasická chřipka nebo třeba salmonelóza.
Jelikož se ale se střevní chřipkou v našich životech setkáváme asi nejčastěji, dáme vám podrobný návod, jak se při ní chovat, aby se vás chtěla co nejdříve pustit.
Co je střevní chřipka?
Střevní chřipka (nebo také gastroenteritida) je zánět zažívacího ústrojí. Může postihnout buď žaludek, nebo tenké střevo. Právě kvůli tomu bývají její projevy poměrně dost barvité. Pacient může mít průjem, nebo zvracet. Či může dokonce zažívat oboje najednou.
Zatímco u dětí je jednou z hlavních příčin nákaza rotavirem, u dospělé populace většinou převládá nákaza norovirem. Nezvyklé ale nejsou ani bakteriální infekce.
Jaké jsou její příznaky?
To, že s vaším tělem není něco tak úplně v pořádku zjistíte celkem záhy.
Příznaky střevní chřipky jsou:
- Vodnatý průjem
- Nevolnost
- Zvracení
- Slabost
- Bolest břicha
- Dehydratace
- Nízká horečka
Čeho si asi všimnete nejdříve je změna vyprazdňovacích návyků. Obvykle skončíte na toaletě víckrát během dne. Také můžete mít problém se zvracením (většinou se hodí mít po ruce připravený lavor, nebo kýbl, který se dá snadno umýt). Tohle vše může doprovázet bolest v břiše a celkový pocit slabosti.
Vzhledem k tomu, že průjem, horečka a zvracení odvodňuje, je důležité dbát na doplňování tekutin a minerálů. (Někdo doporučuje pít sportovní nápoje.) Tuto informaci neberte na lehkou váhu. Dehydratace je nebezpečná jak u seniorů a u malých dětí, tak u normálně zdravých dospělých.
Inkubační doba a nakažlivost střevní chřipky
Jelikož může být střevní chřipka způsobená různými bakteriemi a viry, její inkubační doba se pohybuje od 1 do 7 dní. Pokud je tento stav způsobený alergií na potraviny, není vyloučeno, že reakce těla na alergen se projeví i dříve.
V případě, že jsou střevní potíže způsobené intolerancí, nebo třeba Crohnovou chorobou, nelze se tímto stavem nakazit. Podobné je to u syndromu dráždivého tračníku. Jiné je to u nákazy salmonelou, nebo jinou bakterií/virem. K šíření může přispět kontaminovaná voda, nebo jídlo, nebo kontakt s nakaženým člověkem. Proto je důležité si pořádně umývat ruce a s nikým nesdílet osobní předměty.
Co jíst při střevní chřipce?
Dieta na střevní chřipku může zmírnit úpornost prožívaných potíží. Potraviny a nápoje, které se doporučují konzumovat, tolik nedráždí žaludek a trávení.
Obvykle se pacientům doporučuje:
- Voda
- Zeleninový, nebo masový vývar
- Kokosová voda
- Čaj bez kofeinu (kofein odvádí další tekutiny z těla)
- Čistý džus z brusinek, jablek…
- Mátový čaj
- Zázvor
- Rýže
- Banán
- Suchý toast
- Slané preclíky
- Suché krekry
- Suché cereálie
- Vařený brambor
- Vejce (ne smažené!)
- Libové maso (například drůbež)
- Meloun
Pokud je vám špatně první den, se zařazováním jídla začněte jen zlehka. Ideální bude například již zmíněný meloun, nebo kvalitní vývar. Zaplnit žaludek jde i suchým toastem, rohlíkem a dalšími suchými potravinami. S velikostí porcí to nijak nepřehánějte. Raději jezte častěji, ale po troškách.
Jakmile budete z toho nejhoršího venku, pomalu přidávejte další jídla. Například rýži s přírodním plátkem libového masa, které připravíte na páře. Udělat dobře by vám mohl i rozmačkaný banán.
Po celou dobu se vyhýbejte kořeněným a mastným jídlům. Dobré nejsou ani kofeinové nápoje, mléčné produkty a hodně sladká jídla.
Jak dlouho trvá?
Obvykle se začnete cítit lépe po 3 dnech. Pokud jsou ale potíže stále přítomné, nijak se nelepší, nebo se spíš zhoršují, na nic nečekejte a spojte se se svým ošetřujícím lékařem. Není vyloučeno, že trpíte nějakým závažnějším zdravotním problémem, nebo že vaše problémy vychází z potravinové alergie/intolerance.
Co proti střevní chřipce?
Kromě změny jídelníčku a stálého přísunu tekutin můžete uvažovat o tom, že budete brát léky proti průjmu, které se dají koupit volně v lékárně. V případě bakteriální infekce vám může lékař naopak nasadit antibiotika.
Nejlépe ale funguje prevence. Abyste se vystavovali co nejmenšímu riziku, nejezte v neověřených restauracích. Také důkladně zpracujte vejce a maso a dávejte pozor, aby nedošlo ke kontaminaci dalších potravin, či předmětů. Pořádně si umývejte ruce, nebuďte v kontaktu s lidmi, o kterých víte, že jsou nemocní a na svých cestách dávejte přednost balené vodě.
Jaké tipy na lepší zvládnutí střevní chřipky znáte vy? Budeme rádi, když nám je napíšete do komentářů pod článkem.
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Gastroenteritida – Gastroenteritida (česky)
https://www.health.com/condition/digestive-health/stomach-flu-symptoms – Příznaky střevní chřipky (anglicky)
https://www.healthline.com/nutrition/what-to-eat-when-you-have-the-stomach-flu – 17 potravin a nápojů, které jíst a pít během střevní chřipky (anglicky)
https://www.healthline.com/health/cold-flu/best-remedies-stomach-flu – 5 úlevových prostředků od projevů střevní chřipky (anglicky)
Psaní o nemocech je důležité proto, abychom se jim mohli vyhnout. Kvůli znalostem, které při psaní každého článku načerpám běžně říkávám, že ze mne bude amatérský doktor.
Ve volném čase se zajímám o léčivé účinky potravin, bylin a dalších přírodních prostředků, které mohou mít blahodárný vliv na lidský organismus. Také se snažím cvičit a alespoň trochu dodržovat zdravý životní styl. Nesnáším pohled na krev.