Suchý kašel je jedním z nejčastějších zdravotních problémů zimních měsíců. Nejen, že se šíří prakticky všude, kde je větší koncentrace lidí, ale také dokáže být velmi vysilující. Dnes se proto zaměříme na to, co suchý kašel vlastně je a co přesně na něj zabírá.
Kdo jezdí hromadnou dopravou, ten si jistě všiml, že se z ní v zimě stává úplné semeniště bacilů. Lépe na tom ale nejsou ani uzavřené kanceláře a přeplněné obchody. Špatně větraný prostor totiž přímo nahrává šíření bacilů, jehož původcem je suchý kašel.
Jak je možné proti němu bojovat?
Jak se projevuje suchý kašel
Za suchý kašel považujeme ten, který není doprovázený hlenem. (Ten se nazývá mokrý kašel.)
Z technického hlediska nemusí být suchý kašel zapříčiněn žádnou konkrétní nemocí. Může souviset i se špatným životním stylem. (Běžně má na něj vliv třeba alergie, nebo kouření.) Doprovází ale i nachlazení, chřipku a různé druhy viróz.
Že suchý kašel trápí i vás poznáte tak, že:
- Často kašlete (bez toho, aniž by byl přítomný hlen)
- Vás bolí na hrudi
- Těžko se vám dýchá
- Se vám chce z úporného kašle zvracet
- Vás bolí v krku
- Máte potíže polykat
- Vás z kašle bolí svaly a hrudní koš
- Nemůžete kvůli kašli spát
Velmi časté jsou i různě dlouhé záchvaty kašle, kdy ho nelze utišit.
Co ho způsobuje?
Kromě nachlazení a chřipky může suchý kašel způsobovat i několik dalších (mnohdy závažnějších) onemocnění.
Běžně jde o doprovodný jev:
- Astmatu
- Alergie
- Idiopatické plicní fibrózy
- Gastroezofageální refluxní choroby
- Postnasálního kapání
- Rakoviny plic
- Infekčních nemocí dýchacího ústrojí
- Podráždění chemikáliemi
Samozřejmě, pokud nejste kuřáci a žijete zdravým způsobem života, nemusíte mít žádné větší obavy. Přesto je dobré navštívit vašeho obvodního lékaře, který může odhalit, že vás trápí neléčená alergie, nebo astma. Také infekce dýchacího ústrojí se léčí mnohem lépe, když se na ni podívá vyškolený odborník.
Co se týče manipulace s chemikáliemi, může se jednat o podráždění z běžných úklidových prostředků. Pokud jste ale pracovali s něčím silnějším (případně jinak, než jak by se mělo), opět se nezdráhejte navštívit svého lékaře. Mohlo by se totiž lehko stát, že jste si poranili sliznici.
Babské rady, jak na suchý kašel
Někteří lidé si myslí, že zvládnou léčbu suchého kašle i svépomocí doma. Pokud se mezi takové pacienty řadíte i vy, můžete vyzkoušet některou z rad našich babiček.
Na suchý kašel platí:
- Teplý čaj s medem (a citronem)
- Zázvorový čaj
- Mátový čaj
- Přípravky, jídla a nápoje obsahující kurkumu
- Dostatečné množství tekutin
- Napařování párou (do které můžete dát trochu eukalyptu)
- Kloktání slané vody
- Dostatečné množství spánku
- Klidový režim
- Čistič vzduchu
- Pastilky a sirupy proti kašli
Také se vyplatí trochu vylepšit váš běžný denní jídelníček. Třeba tím, že do něj přidáte potraviny, které jsou bohaté na vitamín C. (Například citrusové plody.) Také by vám mohlo pomoci, když si do jídla přidáte trochu pálivých papriček. Med je pro změnu známý pro své antibakteriální a léčivé účinky.
Rozhodně nešlápnete vedle ani v případě, že si necháte uvařit kvalitní zeleninový, či masový vývar. Tím nemáme na mysli ten z kostky. Naopak ten, který se vaří ze zeleniny, či omytých zvířecích kostí. Když do něj přidáte pořádnou porci zeleniny (mrkve, petržele, česneku…), máte jeho léčivý účinek téměř stoprocentně zaručen.
Máte nějaké vlastní osvědčené rady, které pomáhají léčit suchý kašel? Budeme rádi, když se o ně podělíte do komentářů.
Psaní o nemocech je důležité proto, abychom se jim mohli vyhnout. Kvůli znalostem, které při psaní každého článku načerpám běžně říkávám, že ze mne bude amatérský doktor.
Ve volném čase se zajímám o léčivé účinky potravin, bylin a dalších přírodních prostředků, které mohou mít blahodárný vliv na lidský organismus. Také se snažím cvičit a alespoň trochu dodržovat zdravý životní styl. Nesnáším pohled na krev.