Abstinenční příznaky – co to je a jak je dostat pod kontrolu?

Poslední aktualizace 18. 10. 2020 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

V životě lze dělat spoustu věcí. Zpívat, tancovat, kouřit nebo třeba pít. Pokud se ke společensky tolerovaným zlozvykům uchylujete jen občas, lze to označit za málo rizikové chování. Horší je, když ztratíte veškeré zábrany. Když si svůj problém uvědomíte a začnete ho řešit, mohou vás však překvapit abstinenční příznaky. Víte, jak na ně?

Existují určité typy chování, které jsou ve společnosti vcelku běžné, ale nejsou jí ani trochu prospěšné. Třeba kvůli tomu, že podlamují zdraví lidského těla, na jehož léčbu se budou čerpat veřejné prostředky, které by byly potřeba někde jinde, nebo kvůli tomu, že je společnost nepovažuje za morální. (Například časté střídání partnerů.)

Nesmíme zapomínat ani na další doprovodné jevy, které má užívání některých návykových látek. Alkohol může vést k zanedbávání péče o děti, nebo k propadu do dalších společenských problémů. (Domácí násilí, gamblerství…)

Z toho důvodu má společnost celkem oprávněný zájem na tom se začít znepokojovat ve chvíli, kdy vaše zlozvyky překročí určitou přijatelnou mez. (Pod vlivem drog způsobíte vážnou dopravní nehodu, chodíte opilí do zaměstnání….) V případě, že dospějete k závěru, že je opravdu nutné s touto věcí něco udělat (což je pro úspěšné zvládnutí naprosto klíčové), je možné, že se dopracujete až k abstinenci. Jedna věc je ale začít a ta druhá vydržet. Hned zkraje na vás totiž udeří abstinenční příznaky.

Abyste je lépe pochopili a v případě potřeby jste je vzali za ten správný konec, mrkneme se na vše, co byste o nich měli vědět.

Co jsou abstinenční příznaky?

Abstinence znamená, že se zřeknete něčeho, co vám způsobovalo uvolnění, radost nebo jiné pozitivní pocity. Zajímavostí je, že k ní nemusí docházet pouze na dobrovolné bázi. Zatímco dobrovolná abstinence pochází z našeho vlastního rozhodnutí něco změnit, nucená abstinence může být lidem nařízená státem, náboženstvím nebo zákonem. (Příklad: Děti a mladiství do 18 let nesmí kouřit, užívat drogy a pít alkohol.)

Co se týče toho, čeho se můžeme (či musíme) v životě vzdát, může jít o:

  • Alkohol
  • Kouření
  • Drogy
  • Hazardní hry
  • Sex
  • Vyškrtnutí jedné, nebo několika konkrétních potravin (maso, lepek, cukr….)

Někteří lidé jsou dokonce závislí na pocitu zamilovanosti. Když ve vztahu odezní, mohou ho ukončit a navázat nový. Jen kvůli tomu, aby neztratili své intenzivní prožitky.

V případě, že závislému člověku odebereme zdroj jeho libých pocitů, prakticky vždy se u něj rozvinou abstinenční příznaky, během kterých si tělo žádá svou pravidelnou “dávku”. Ne každý v tomto testu vůle a trpělivosti obstojí.

Abstinenční příznaky

Když už přišla řeč na abstinenční příznaky, je vhodné si ukázat, jak je na sobě, či na svých blízkých poznáte. Hned na úvod je ale potřeba říct, že ne všechny abstinenční příznaky probíhají stejně dramaticky. (Například kofeinová abstinence v porovnání s drogovou.) Některé druhy abstinence mohou být i životně nebezpečné. Z toho důvodu je určitě vhodné se obrátit na specializovaná centra, která dokáží nad závislým udržet dohled a v případě nutnosti mu poskytnout okamžitou pomoc. (Jde především o alkohol a různé druhy drog.) 

Abstinence se může projevovat:

  • Podrážděností
  • Únavou
  • Nervozitou a neklidem
  • Skleslostí
  • Depresemi
  • Slabostí
  • Strachem
  • Pokusy o sebepoškození, nebo o sebevraždu
  • Deliriem (může být smrtelné)

K tomu všemu se mohou přidat i další přidružené problémy. Třeba epilepsie, srdeční arytmie nebo porucha vědomí doprovázená halucinacemi. 

Má abstinence negativní dopady?

Dalo by se říct, že většina abstinence je pro naše tělo spíše pozitivní, protože ho neničíme pravidelným a zároveň nadměrným přísunem toxických látek. (Alkohol například zatěžuje játra a ledviny, odčerpává minerální látky a dehydratuje. Z cigaret se zase může uvolňovat dehet a kuřák může bojovat i s impotencí, nebo s astmatem.) 

U některých to ale není tak jednoznačné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Platí to třeba o dobrovolném vyškrtnutí masa (které obsahuje bílkoviny, vitamíny, stopové prvky a minerální látky), nebo cukru (tělo ho v nějakém množství potřebuje ke správnému fungování). Lidé, kteří se musí v tomto ohledu nějak omezit (třeba i kvůli potravinové alergii, nebo intoleranci) by proto měli hledat cesty, jak nahradit masivní výpadek důležitých složek ve stravě. Jak to dělat správně vám poradí buď váš ošetřující lékař, nebo profesionální dietolog/nutriční terapeut.

Svá pozitiva a negativa má také sexuální abstinence. Na jednu stranu se přestanete dopouštět častého střídání partnerů, které může vést k onemocnění pohlavně přenosnou chorobou, nebo k nechtěnému těhotenství, ale na druhou stranu to může vést k oslabení pánevního dna, k potížím s prostatou či k psychickým problémům.

Jak přestat s rizikovým chováním

Nejběžněji se za problematické považuje popíjení alkoholu a kouření. Z toho důvodu se podíváme na to, jak se pokusit s těmito věcmi přestat.

V případě, že jste byli zvyklí hodně a často pít, můžete se setkat s velkým neklidem. Je to dáno tím, že alkohol zpomaluje myšlení. Mozek se snaží tento jev kompenzovat, takže produkuje extra chemikálie, které mu pomáhají se s touto situací vyrovnat. Jakmile přestanete pít, neznamená to, že tento jev odezní. (Mozek si musí na tento nový stav postupně zvyknout.) Dokonce se může stát, že se u vás za několik dní projeví delirium tremens, které vede v těžkých případech až k úmrtí. Tento stav je velmi těžký a je nutné neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Pokud vaše pití nebylo až tak rozsáhlé, je důležité tyto pocity nepohodlí překonat. (Hodně lidí má tendenci se napít, protože tím tento proces zastaví.) Následně je extrémně důležité se návykové látce opravdu důsledně vyhýbat. Kdo byl jednou závislý, tomu hrozí rychlejší sešup zase zpátky na dno. V těžkých případech vyhledejte odbornou pomoc a absolvujte odvykací kúru. (Někdy se to povede až na několikátý pokus, tak nezoufejte.)

Co se týče kouření, je důležité najít hlavní a hlavně silný důvod toho, proč hodláte skončit. Může jít třeba o zdraví, nebo o úsporu peněz. Dále není na škodu spojit se s odborníkem, který vám ještě před koncem kouření poradí své vlastní tipy a triky, jak vyzrát na abstinenční příznaky. Pokud je to nutné, po nezbytně dlouhou dobu používejte nikotinové náplasti, nebo žvýkačky, které vám pomohou překonat nutkání si zapálit. 

Když to nepomůže, poraďte se s lékařem o nasazení léků. Některé z nich způsobují, že vám cigarety nebudou chutnat. Případně jsou schopné zmírnit negativní projevy abstinenčních příznaků. Vůbec špatnou metodou není ani to, když svou pozornost přesunete jinam. Může jít o sport, o vylepšení mezilidských vztahů nebo o jinou pozitivní činnost. (Jako je péče o sebe.) V žádném případě se nesnažte hledat útěchu v alkoholu, nebo v jiném problematickém chování.

Bojovali jste někdy s abstinenčními příznaky? Pokud ano, jak jste tento proces zvládli?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Abstinence – Abstinence (česky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/326518 – Jak celibát ovlivňuje naše zdraví? (anglicky)

https://www.verywellmind.com/symptoms-of-alcohol-withdrawal-63791 – Běžné příznaky alkoholové abstinence (anglicky)

https://www.webmd.com/smoking-cessation/ss/slideshow-13-best-quit-smoking-tips-ever – 13 tipů, jak skončit s kouřením (anglicky)

 


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář