Žijeme ve světě, ve kterém nás neustále ohrožují mikrobi a patogeny, které mají negativní dopady na naši celkovou vitalitu a zdraví. Někteří nejsou nebezpeční a dají se snadno léčit, u jiných to i přes velké pokroky v medicíně a vědě zas tak snadné není. V dnešním článku vám proto povíme vše důležité o přenosu a průběhu žloutenky.
V současné době se nejvíc diskutuje onemocnění COVID-19, které způsobilo celosvětovou pandemii. Kvůli čemuž často zapomínáme na to, že to není jediná nemoc, která nám může způsobit vážně zdravotní komplikace. Čím dál častěji se doslýcháme, že kolem nás bouří i epidemie syfilidy, HIV nebo chřipky.
Co když ale onemocníte žloutenkou? Je léčitelná, nebo byste se měli u některých jejích typů bát o život? A jak se dá jejími jednotlivými typy nakazit?
Pokud vás tohle všechno zajímá, pak budeme rádi, když budete pokračovat ve čtení.
5 typů žloutenek
Obecně vzato, žloutenka je zánětlivé onemocnění jater. Ta jsou přitom velmi důležitá. V našem těle zodpovídají za odbourávání toxinů, za normální stav hormonů a cholesterolu, za správný rozklad léků nebo za rozklad sacharidů a bílkovin. Z toho plyne, že bez jater bychom nebyli vůbec schopni fungovat. Jaký na ně ale mají vliv jednotlivé typy žloutenky?
Známe:
- Žloutenku typu A
- Žloutenku typu B
- Žloutenku typu C
- Žloutenku typu D
- Žloutenku typu E
Jaké jsou příznaky žloutenky?
Ačkoliv existuje několik typů žloutenky, jejich projevy jsou víceméně stejné. (Jen s tím rozdílem, že u žloutenky typu B a C nemusíte mít zpočátku žádné příznaky.)
Mezi hlavní příznaky této choroby patří:
- Žlutá kůže a bělmo očí
- Tmavá moč
- Bledá stolice
- Únava
- Nevysvětlitelný úbytek váhy
- Bolest břicha
Přenos žloutenky
Oproti předchozímu bodu, který sdružuje stejné, nebo velmi podobné symptomy, jsou způsoby nákazy žloutenkou různé. Jak se tedy k podobné lapálii nachomýtneme?
Žloutenka typu A
Žloutenku typu A lze získat konzumací kontaminované vody, nebo pokrmu. Riziko přenosu je velké i při orálním a análním styku. Tento typ žloutenky je léčitelný a není spojován s chronickým onemocněním jater.
Žloutenka typu B
Žloutenka typu B se přenáší při kontaktu s tělními tekutinami nakaženého. (Krev, pohlavní sekrety…) To ji řadí mezi pohlavně přenosné choroby. Poměrně dost nakažených se rekrutuje i z řad drogově závislých, kteří používají nesterilní jehly. Někdy se lze žloutenkou typu B nakazit i zcela nevinně. Například při sdílení kartáčku, nebo během porodu.
Žloutenka typu C
I žloutenka typu C se přenáší prostřednictvím tělesných tekutin. (Viz žloutenka typu B.) Problém je v tom, že žloutenka typu C vede k otékání jater, které může vyústit v jejich vážné poškození, nebo dokonce v rakovinu. U lidí, kteří byli tímto typem žloutenky nakažení vzniká chronická infekce, která vede k cirhóze. Proti tomuto typu žloutenky neexistuje očkování.
Žloutenka typu D
Nakažení žloutenkou typu D souvisí s nákazou žloutenkou typu B. Mezi lidmi se šíří prostřednictvím infikovaných jehel, krve a pohlavních sekretů. Opět platí, že žloutenka typu D vede k otékání jater.
Žloutenka typu E
Žloutenka typu E se přenáší kontaminovanou vodou. V civilizovaných zemích není kvůli čističkám vod úplně běžná. Tento typ žloutenky nezpůsobuje trvalé poškození jater.
Lze se očkovat?
Proti některým typům žloutenky existuje očkování. Ale ne ve všech případech. Děti se očkují proti žloutence typu A. U dospělých je k dispozici očkování proti žloutence A a B, nebo A+B.
Řešili jste někdy problémy se žloutenkou?
Zdroje informací
https://www.healthline.com/health/hepatitis – Žloutenka: Druhy, příznaky a léčba (anglicky)
https://www.verywellhealth.com/what-are-the-different-types-of-hepatitis-63211 – Přenos různých typů žloutenky (anglicky)
https://www.zpmvcr.cz/pojistenci/bonusy-na-prevenci/program-prevence-infekcnich-onemocneni-ockovani – Program prevence infekčních onemocnění – očkování (česky)
Psaní o nemocech je důležité proto, abychom se jim mohli vyhnout. Kvůli znalostem, které při psaní každého článku načerpám běžně říkávám, že ze mne bude amatérský doktor.
Ve volném čase se zajímám o léčivé účinky potravin, bylin a dalších přírodních prostředků, které mohou mít blahodárný vliv na lidský organismus. Také se snažím cvičit a alespoň trochu dodržovat zdravý životní styl. Nesnáším pohled na krev.