Poslední aktualizace 19. 6. 2020 autorem MUDr. Zdeňka Fantová
Milování je aktivita, které se v průběhu života věnuje každý z nás. Zatímco někteří lidé mají to štěstí, že potkali svého životního partnera už na první dobrou, jiní ho naopak nenajdou ani na několikátý pokus. Mnohdy ale stačí i jedna nevěra a neštěstí je na světě. Kdo by si chtěl přinést domů syfilis?
Pohlavně přenosné nemoci už dávno nejsou takovým strašákem, jakým byly kdysi. V běžné společnosti se traduje, že hrozí pouze promiskuitním jedincům, kteří často střídají partnery, pijí alkohol a požívají drogy. Skutečnost je ale taková, že pohlavně přenosnou nemoc můžete nevědomky chytit od nezodpovědného partnera, který vám čas od času zahne. Hodně v tomto ohledu udělá i absence upřímnosti v počtu sexuálních partnerů (z nichž někteří nemusejí mít zrovna ukázkovou minulost).
Přidejme k tomu ještě nedostatečnou sexuální osvětu mezi studenty, rozmach hormonální antikocepce (která je považována za dostatečnou ochranu proti nechtěnému otěhotnění) a podhoubí pro HIV, kapavku či syfilis je na světě.
A právě o poslední z uvedených nemocí bude v dnešním článku řeč.
Co je syfilis?
Syfilis je pohlavně přenosná choroba, kterou způsobuje bakterie jménem Treponema pallidum. Stejně, jako mnoho jiných nemocí se přenáší nechráněným pohlavním stykem. Odhalení syfilidy často brání skutečnost, že se u některých nakažených jedinců nemusí projevit její symptomy. To může být velmi nebezpečné, protože pokud se tato nemoc neléčí, může napadnout některé důležité tělesné orgány, čímž způsobí svému nositeli smrt.
Příznaky syfilidy
Pokud nemáte zrovna ukázkový sexuální život, případně máte strach, že byste mohli být nakaženi svým nezodpovědným partnerem, je vhodné, abyste se seznámili se všemi symptomy, které syfilida má. Včetně toho, jaká jsou její stádia. (Každé z nich se totiž projevuje jinak.)
Nemocní se syfilidou mohou projít:
- Primárním stádiem
- Sekundárním stádiem
- Latentním stádiem
- Terciárním stádiem
Primární stádium syfilidy
K primárnímu stádiu syfilidy nedochází bezprostředně po kontaktu s nakaženým. Člověk se do něj dostává zhruba měsíc od rizikového sexuálního styku. (Někdy se ale uvádí dokonce až tři měsíce.) Prvotním znakem nákazy je vznik vřídku, kterému se odborně říká šankr. Ten může být nejen na pohlavních orgánech, ale také v oblasti análního otvoru či úst. (V závislosti na tom, která místa byla vystavená infekci.) I když vypadá podezřele, nemusí vás bolet. (Sám o sobě je ale nakažlivý.)
Sekundární stádium syfilidy
Sekundární stádium syfilidy lze vystopovat do čtvrtého až desátého týdne, kdy se u vás začnou projevovat příznaky, které je možné (v některých případech) zaměnit za chřipku, nachlazení nebo jiné běžné onemocnění, které se vyskytuje v populaci.
V této chvíli se můžete setkat s:
- Vyrážkou
- Bolestí v krku
- Bolestí hlavy
- Únavou
- Horečkou
- Náhlým poklesem váhy
- Plešatěním
- Bolavými klouby
Nebezpečný je tento stav proto, že i když tyto symptomy postupem času odezní, neznamená to, že už nejste nakažení. Vaše nemoc proto dále a zcela nepozorovaně postupuje do dalšího stádia.
Příznaky latentní syfilidy
Pro latentní fázi je typické, že se nakažený cítí dobře a netrápí ho žádné větší zdravotní problémy. Toto stádium může (podobně jako HIV) trvat po dobu několika let, kdy nemoc čeká na svůj poslední a zároveň nejsilnější úder.
Příznaky terciárního stádia syfilidy
Poslední stádium syfilidy se vyznačuje opravdu nepříjemnými zdravotními potížemi, které mají přímý dopad na kvalitu života. Také ho ale mohou celkem snadno ohrozit.
V poslední fázi nemoci se setkáváme s:
- Oslepnutím
- Ohluchnutím
- Rozvojem duševních nemocí
- Amnézií
- Ničením měkkých tkání i kostí
- Neurologickými poruchami
- Srdečními poruchami
- Infekcemi mozku a míchy
Opravdu tedy není ani trochu radno se řešení syfilidy dlouhodobě vyhýbat.
Diagnostika syfilidy
Jakmile získáte podezření, že byste se mohli potýkat se syfilidou (které mnohdy přichází ve chvíli, kdy objevíte podezřele vypadající vřed), okamžitě se spojte se svým ošetřujícím lékařem. Ten vás prohlédne a udělá vám krevní test, který potvrdí, nebo vyvrátí vaši možnou nákazu.
I když se u nás neprovádí žádné plošné vyšetření, které by se týkalo celé sexuálně aktivní populace, testům jsou podrobené všechny těhotné ženy během běžných lékařských prohlídek. Tím se předejde tomu, že matka z nevědomosti (či nedbalosti) nakazí své dosud nenarozené dítě.
Léčba syfilidy
Když se nebudete bát přijít navštívit svého lékaře dostatečně včas (během primární, nebo sekundární fáze), může vám podat antibiotika, která syfilidu zahubí. Pozdější stádia nemoci už bohužel léčit nelze. V takových případech jde už jen o podpůrnou léčbu, která má za cíl zmírnit dopady nemoci.
Během léčby je nutné se vyhnout jakémukoliv sexuálnímu styku s ostatními lidmi. Pokud byli nakažení, musí dodržovat stejný léčebný režim, jaký máte vy. (Včetně užívání předepsaných antibiotik.)
Prevence
Syfilidou se nenakazíte jen v případě, že praktikujete zásady bezpečného styku. Pokud jste zatím nebyli na testech, používejte kondom. A to i během orálního sexu. Také s nikým nesdílejte své erotické pomůcky. Syfilidou jsou ohroženi i uživatelé drog, kteří sdílejí injekční stříkačky.
Museli jste někdy bojovat se syfilidou?
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů.
Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi.
Zde na Priznaky.cz působím v roli garanta a veškeré články prochází mou odbornou kontrolou.