Poslední aktualizace 9. 1. 2020 autorem MUDr. Zdeňka Fantová
Z ničeho nic se cítíte hrozně a nedojdete si ani na nákup? V tom případě na vás s velkou pravděpodobností zasedla chřipka. Pojďme se společně podívat, podle jakých dalších příznaků takovou chřipku poznáte.
Nejspíš už jste to někdy zažili. Ráno jste byli čilí a plní energie a večer vám bylo prakticky na umření. Z plného zdraví jste přešli do naprosté slabosti, při které jste nebyli schopní si uvařit ani čaj.
Asi tak nějak se ve zkratce projevuje chřipka. Bohužel, lidé se ji ještě stále nenaučili rozpoznat. Jedním z důvodů je skutečnost, že se chřipce podobá i široké spektrum dalších nemocí. Výraz chřipka se pak nadměrně využívá i při popisu běžné podzimní a zimní náchlady, která nemá s opravdovou chřipkou nic společné.
Pojďme se tedy na symptomy chřipky podívat hezky zblízka.
Co je to chřipka?
Chřipka je virové onemocnění, které je vysoce infekční. K jeho přenosu dochází jak vzduchem (hlavně při kýchání a kašli), ale i dotykem. Z toho důvodu se chřipce nejvíce daří na místech s větší koncentrací lidí, jako jsou například školy, nebo úřady. Velké procento lidí se nakazí i v obchodních centrech, nebo v dopravních prostředcích MHD. Tam zpravidla stačí, aby se dotyčný dotkl tyče či držadla v místě, kde se dříve zdržoval již nemocný. Onemocnět ale také může dýcháním nakaženého vzduchu v uzavřených prostorách. (Určitě znáte pokašlávání, kýchání a smrkání v ranní a odpolední špičce při cestě do práce.)
Nejčastěji je virus v těle přítomen 24-48 hodin předtím, než se objeví první symptomy. Z toho důvodu může dojít k nepozorovanému roznášení nemoci. Infekční je člověk ještě první týden nemoci. Proto by měl při prvních obtížích vyhledat lékaře a nechat si napsat pracovní neschopnost.
Druhy chřipky
Ještě, než se dostaneme k samotným příznakům chřipky, podíváme se na to, jaké typy chřipky se na světě běžně vyskytují.
Nejčastěji se setkáváme s:
- Chřipkou způsobenou virem A
- Chřipkou způsobenou virem B
- Chřipkou způsobenou virem C
Pro chřipku, která je způsobená virem typu A je typické, že ji mohou přenášet i ptáci. Ti virus dále rozptylují na lidi a další zvířata. A jelikož jsou ptáci takřka neomezení ve svém pohybu, zvyšuje se tak riziko toho, že dojde k rychlejšímu přenosu na více postižených současně.
Kromě jiného, chřipka, která je způsobená virem A je velmi odolná. V průběhu času si může vypěstovat rezistenci na nejrůznější postupy a léčiva. Kvůli tomu může přicházet v mnoha zcela nových a neprozkoumaných podobách. Bohužel, tato její schopnost může rozpoutat rozsáhlé pandemie.
Pro chřipku, která je způsobená virem typu B je naopak běžné, že je přítomna pouze u lidí. Oproti chřipce, která je způsobena virem typu A je chřipka způsobená virem typu B o něco méně odolná. Neprochází takovým stupněm mutací a zároveň není zodpovědná za vznik světových epidemií.
Co se týče chřipky, za kterou stojí virus typu C, tak ta je považována za celkem neškodnou. Oproti chřipkám způsobené virem A a B je mnohem mírnější a ani její výskyt není v populaci nijak častý.
Příznaky chřipky
Rozdíl mezi nachlazením a chřipkou je opravdu citelný. I když se v rámci nachlazení nebudete cítit dobře, budete schopni se o sebe alespoň v rámci možností postarat. S chřipkou to však takto jednoduché nebývá.
Mezi hlavní příznaky chřipky patří:
- Vysoká horečka
- Zimnice
- Třesavka
- Silná bolest hlavy
- Světloplachost
- Ztuhlost šíje
- Bolest kloubů
- Bolest svalů
- Bolest očí
- Bolest zad
- Bolest nohou
- Výrazná únava
- Nevolnost
- Zvracení
- Průjem
- Zácpa
- Nechutenství
- Rýma
- Bolest v hrdle
- Pálení v hrdle
- Suchý dráždivý kašel
- Hlenovitý kašel
- Teplota
Jak můžete vidět, příznaků chřipky je celá řada. Jejich kombinace a intenzita pak může postiženého na několik dní zcela vyřadit z jeho běžného života.
Průběh nemoci
Jakmile se na vás přilepí virus chřipky, první hodiny a dny vám nebude ani trochu dobře. Kromě bolesti hlavy, kašle, zimnice a rýmy se dost pravděpodobně zvýší i vaše tělesná teplota, která se bude pohybovat nad 38 °C.
K tomu se mohou přidat i zažívací obtíže a posléze i bolesti v různých částech vašeho těla. Jinak řečeno, budete mít pocit, jako by vás přejel kamion a nebudete se moci pohodlně a bezbolestně hnout.
Nemoc může docela výrazně znepříjemnit i nechutenství, zvracení či zácpa. V některých případech se ke chřipce připojí i dráždivý kašel. Ten může být suchý, nebo naopak vlhký a hlenovitý.
Léčba chřipky
Abyste se chřipky zbavili co nejdříve, je vhodné nepodceňovat včasnou návštěvu lékaře. Ten vás prohlédne a s největší pravděpodobností vám předepíše účinná antivirotika. Také by vám měl napsat neschopenku do práce, jelikož nejste ve stavu, kdy byste mohli podávat kvalitní pracovní výkon.
Také však existují lidé, kteří si s léčbou chřipky dovedou poradit i v domácích podmínkách. I přesto se však vyplatí znát případy, kdy byste s návštěvou vašeho praktika neměli otálet.
Mezi ně patří situace, kdy:
- Se vás drží zvýšená teplota déle, než 4 dny
- Příznaky chřipky se setrvale zhoršují
- Dochází k nebezpečným potížím s dýcháním
- Je nemocný buď příliš malý (jde hlavně o miminka a malé děti), nebo naopak starý
Chřipka je velmi nebezpečná i pro těhotné ženy, pro lidi, kteří mají problémy se srdcem nebo pro lidi, kteří trpí cukrovkou. Chřipka může ohrozit i lidi, kteří se léčí s rakovinou, nebo ty, kteří jsou pacienty s virem HIV.
Prevence chřipky
Žádná 100% prevence proti onemocnění chřipkou neexistuje. Pokud můžete, v exponovaných obdobích se nezdržujte na místech s větší koncentrací lidí. Také se snažte dodržovat základy hygieny (umývání rukou…) a pokud to jde, zvyšte příjem vitamínů. A to ať už těch z čerstvého ovoce a zeleniny, tak těch, které jsou součástí doplňků stravy.
Každoročně lékaři vybízejí i k plošnému očkování proti chřipce. To však nemusí být za všech okolností účinné. Hlavně proto, že se očkuje jen proti předpokládanému typu sezónní chřipky. Protože je ale před sezónou neznámý, může se stát, že se necháte naočkovat na úplně jiný typ chřipky, než je ta, která se nakonec vyskytne. Také hrozí, že chřipka pocházející z viru A si na vakcínu vyvine rezistenci. Samozřejmě však rozhodnutí nechat se očkovat proti chřipce záleží zcela na vás a nevylučujeme, že některým jedincům může očkování proti chřipce prospět.
Máte zkušenosti s léčbou klasické chřipky? Napište nám svůj příběh do komentářů.
Studovala jsem 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a promovala v roce 1991. Praxi jsem získala v oboru všeobecné praktické lékařství. Přípravu jsem absolvovala ve Fakultní nemocnici v Olomouci, v ambulanci primární péče a v ambulancích a lůžkových odděleních specialistů.
Atestační zkoušku ze všeobecného praktického lékařství jsem složila v roce 1995. Poté jsem pracovala jako praktický lékař v ordinacích obvodních lékařů jako zaměstnanec. Od 1. března 1998 provozuji soukromou praxi.
Zde na Priznaky.cz působím v roli garanta a veškeré články prochází mou odbornou kontrolou.