Akné – tyto 3 babské rady zaručeně poradí jak se ho zbavit

Poslední aktualizace 7. 4. 2021 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Akné na bradě máme většinou spojené s obdobím dospívání, během kterého se nám bouří v těle hormony. Některé lidi ale trápí akné na zádech, nebo třeba menstruační akné. Situace se moc nezlepšuje ani krátce před ženským přechodem. Jelikož jde o velmi nepříjemný problém, který může srazit naše sebevědomí, poradíme vám, jak na něj konečně vyzrajete.

Každý člověk touží po krásné a hladké pleti, která by byla bez jakékoliv viditelné nedokonalosti, nebo poskvrnky. Náš typ kůže, životní styl nebo hormony ale mají na celou věc často úplně jiný názor než bychom si přáli.

Večer před pracovním, nebo školním focením máme krásnou pleť a ráno se probudíme s akné. Zákon schválnosti funguje i před důležitým rande, nebo před pracovním pohovorem. Skoro by se dalo říct, že to, jak budeme vypadat, závisí do velké míry na náhodě. Což ale není až tak úplně pravda.

Pokud vás zajímá, co byste měli začít dělat a čemu se naopak vyvarovat, dáme vám pár tipů, které stojí za to při nejbližší příležitosti vyzkoušet.

Co je to akné

Akné je pupínek, který se může objevit kdekoliv, kde máme alespoň malý kousek kůže. Ta obsahuje po celé své ploše póry, díky kterým se může z těla odvádět pot. Kvůli mnoha různým vlivům, které nemůžeme vždycky ovlivnit, se mohou tyto póry ucpat, čímž se naruší jejich přirozená funkce. Což vede ke vzniku zarudnutí a zánětu, který může být doprovázen bolestí. V závislosti na tom, jaký máte typ kůže, nebo jak se o sebe staráte, se vám může udělat buď jedno akné, nebo rovnou celá skupina.

Podle typu dělíme akné na:

  • Papuly
  • Pustuly
  • Noduly
  • Cysty

Papuly a pustuly jsou mírnější druhy akné. Noduly a cysty bývají mnohem komplikovanější a často i o poznání bolestivější. Běžně se při jejich řešení lidé obracejí na zkušeného dermatologa, nebo lékaře. (Tento typ akné bývá pod kůží a je mnohem hlubší, takže na něj nemusí pomáhat upravená kosmetická péče pro aknózní pleť.)

Proč akné vzniká

Jedním z nejčastějších důvodů vzniku akné je typ pleti. Ta, která je problematická a hodně mastná má největší předpoklady k tomu, aby se její póry ucpaly nečistotami, nebo přebytečným mazem, který může lákat bakterie, které pak dovedou napáchat obrovskou neplechu. 

Vzniku akné často nahrává i nedostatečná péče o pleť. Ideální je, pokud se vám podaří alespoň jednou týdně obličejový, nebo tělový peeling, který vám pomůže odstranit odumřelé kožní buňky. Díl viny ale nesou i hormony a různé infekce, které si můžeme zanést do kůže tím, že si na ni saháme, nebo se snažíme vymačkávat pupínky.

3 babské rady na akné

Pokud to s redukcí akné myslíte doopravdy vážně, vyzkoušejte sílu jablečného octa. (Ten se často používá i na problematickou pokožku hlavy, snad jen mimo dermatitidu, protože je znám pro své antibakteriální účinky.) Postupujte tak, že smícháte jednu lžíci jablečného octa a tři lžíce vody. (Pokud máte citlivou pleť, dejte vody víc.) Jakmile budete mít ráno a večer vyčištěnou pleť, do této tekutiny namočte vatový tamponek a přejeďte jím obličej. Nechte působit 20 vteřin a umyjte si tvář vodou.

V případě, že nechcete ošetřovat celý obličej, ale jde vám jen o jedno, či dvě konkrétní místa, zkuste bylinky na akné. Mezi ty úplně nejúčinnější patří tea tree, které má taktéž antibakteriální účinky. Používá se tak, že do kvalitního tea tree oleje namočíte vatovou tyčinku a následně olej aplikujete na požadované místo. Ideálně takto postupujte několikrát během dne. Pak existuje celkem vysoká pravděpodobnost, že dojde k rychlejšímu potlačení zánětu a vysušení pupínku. 

Jelikož krása vychází zevnitř, posledním bodem je změna diety, která by měla obsahovat co nejméně sacharidů. (Minimálně těch, které pocházejí ze sušenek, sladkých limonád nebo sladkých cereálií.) Místo těchto lahůdek si dopřejte čerstvý kousek ovoce, ořechy nebo luštěniny. Kromě toho, že tělu dodáte potřebné živiny vám strava s nízkým glykemickým indexem pomůže s prevencí cukrovky 2. typu, která je jednou z civilizačních chorob naší doby. 

Co se na akné osvědčilo vám? Budeme rádi, když se nám se svými tipy svěříte do komentářů pod článkem.

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/skin/acne – Akné: Příčiny, rizikové faktory a léčba (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/13-acne-remedies – 13 metod, jak se zbavit akné (anglicky)


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář