Poslední aktualizace 10. 9. 2024 autorem MUDr. Zdeňka Fantová
V současné době celou planetu obchází strach z nově objevené nemoci. Tou je koronavirus, který je znám pod zkratkou 2019-nCoV, který se během několika týdnů rozšířil do různých koutů světa. Co jsou to koronaviry, jak se projevují a jak v současné chvíli vypadá situace u zmíněného kmene si povíme v dnešním článku.
Každý rok slýcháme z úst hygieniků a lékařů, že se máme připravit na epidemii chřipky. Ačkoliv sama o sobě není zrovna příjemná a v některých případech může být pro člověka i smrtící, letos ji zastínil mnohem větší protivník.
Tím je koronavirus 2019-nCoV, který za několik týdnů obletěl takřka celý svět. Každý den se můžeme dočítat o nejnovějších podezřeních na nemocné, ale i o tom, kolik lidí už na tuto nebývale rychle se šířící nemoc zemřelo. Není tedy divu, že drtivá část populace dostala strach o svou bezpečnost.
Aktuální statistiky COVID-19 v Česku (+ graf vývoje)
Případy
Úmrtí
Uzdraveno
Aktivní
Případy dnes
Úmrtí dnes
Kritický
Dotčené země
Případy
Úmrtí
Uzdraveno
Aktivní
Případy dnes
Úmrtí dnes
Kritický
Případů na milión
Seřadit dle potvrzených čísel.
Země nebo Oblast | Případy | Úmrtí | Uzdraveno |
---|
Možná jste to netušili, ale i když situace vypadá aktuálně všelijak, s koronaviry jsme se jako lidstvo už několikrát setkali. Jistě vás uklidní, že i když boj s některými z nich nebyl pro lékaře a vědce zrovna snadný, nakonec se jim ve většině případů podařilo jejich bitvy vyhrát.
Rozhodně ale není na škodu si říct, jaké příznaky koronavirus má. Také se zkusíme zaměřit na to, co na něj zabírá.
Co to je?
Kdybychom se na koronaviry podívali z obecného hlediska, tak jde o skupinu virů, která čítá několik (již známých) kmenů.
Mezi ně patří:
- Alphacoronavirus
- Betacoronavirus
- Gammacoronavirus
- Deltacoronavirus
Mezi nejznámější nemoci, které mohou některé z nich vyvolat patří SARS (Syndrom náhlého selhání dýchání) a MERS (mutace SARS). Další existující koronaviry zase stojí za obyčejným nachlazením. Z toho plyne, že ne každý koronavirus musí být pro člověka smrtící.
Co se týče koronaviru s označením 2019-nCoV, o něm toho ještě mnoho nevíme. Tím, že je tato epidemie relativně čerstvá, neexistuje zatím jasné stanovisko, které by popisovalo jeho nebezpečnost, šíření a léčbu. (Informace o postupu jednotlivých států i průběhu nemoci se k nám dostávají prakticky každou hodinu.)
Hodně se debatuje i o tom, odkud tento nový koronavirus pochází. S určitostí víme, že za hlavní epicentrum nákazy se považuje čínské město Wu-chan. V odborném periodiku Journal of Medical Virology se navíc uvádí, že zdrojem nemoci by mohli být hadi.
Nyní se podíváme na známé příznaky koronaviru, které mohou indikovat, že jste přišli do kontaktu s dalším nemocným. Problém s jeho odhalením ale spočívá (i podle aktuálních zpráv) v tom, že než se nemoc u pacienta projeví, může ji bez povšimnutí přenášet i 14 dnů. To znamená, že u řady nakažených se projevy koronaviru 2019-nCoV zatím nemusely objevit. (Což přispívá i k jeho masovějšímu šíření.)
Mezi symptomy nemoci patří:
- Horečka
- Suchý kašel
- Potíže s dýcháním
- Kýchání
- Infekce horních cest dýchacích
- Bolest v krku
- Ztráta chuti nebo čichu
- Únava
V podstatě se dá říct, že nákaza koronavirem má stejné příznaky, jako běžné sezónní nachlazení. Jeho nebezpečnost ovšem spočívá v tom, že se může přesunout až do dolních cest dýchacích. V nich může posléze vyvolat těžký zápal plic, který může být pro oslabené, starší nebo jinak dlouhodobě nemocné pacienty smrtící. (Aktuálně se ze zpráv dozvídáme o tom, že podle zveřejněných statistik koronaviru podléhají především starší a nějakým způsobem oslabení lidé. Informace k 28. lednu 2020.)
Jak se léčit?
Co se týče léčby současného koronaviru 2019-nCoV, neexistuje na něj žádný účinný lék. Podle nejnovějších zpráv se ale experti pokouší nemocným nasadit léčbu, která se běžně používá u pacientů s HIV/AIDS. Informace o tom, jaké má tento postup úspěchy nám v tento moment chybí.
Aktuálně k 4. 2. 2020: Tým vědců v čele s Čechem Tomášem Cihlářem vyvinul původně lék na léčbu eboly, ale v aktuální situaci se vyzkoušel aplikovat na koronavirus 2019-nCoV a zdá se, že zabral. 🙏 (více v článku na Novinky.cz).
Aktuálně k 18. 10. 2020: Vakcína na COVID-19 zatím stále neexistuje. Existuje pouze jiné léky, které dokáží tlumit průběh koronavirusu. Jedná se např. o remdesivir (experimentální antivirotikum, které účinkuje jako analog adenosinu), kterým se léčil kupříkladu americký prezident Donald Trump. (více v článku na Novinky.cz). Snad se na jaře dočkáme zasloužené vakcíny přímo na COVID-19.
Trochu jiný příběh je to u jeho kolegy, který vyvolává SARS. Pro jeho léčbu se nejčastěji používají antipyretika (prostředky na snižování horečky) a všemožně se pacientům ulehčuje dýchání. To může být podpořeno plicní ventilací.
U onemocnění MERS je situace podobná jako u koronaviru 2019-nVoC. Taktéž na něj nefunguje žádný známý lék.
Jediné, co můžete udělat je to, že se svěříte do rukou lékařů, kteří provedou testy, které vaši nákazu buď potvrdí, nebo vyvrátí. Dále je důležité zůstat v klidu, odpočívat a pít dostatek tekutin.
Prevence
Nejlepší, co můžete pro sebe a své blízké udělat je to, že se budete věnovat dostatečně kvalitní prevenci. Ani ona vás před novým druhem koronaviru neochrání úplně, ale budete mít alespoň jistotu, že jste pro své zdraví udělali maximum.
V současné chvíli se doporučuje:
- Nejezdit na riziková místa
- Nebýt v kontaktu s lidmi, kteří z těchto míst během poslední doby přijeli
- Umývat si ruce
- Používat správně kapesník
- Vyhýbat se místům, na kterých je větší pohyb lidí
- Nesahat si špinavýma rukama na obličej
Někteří lidé věří, že je před nákazou koronavirem ochrání lékařské roušky. Jejich vliv na snížení rizika přenosu nemoci ale nebyl dosud potvrzen. (V současné chvíli se hovoří spíš o speciálních respirátorech.)
Dále se vlády snaží apelovat na lidi, aby se z nich nestali potenciální roznašeči nemoci.
To ve zkratce znamená, že:
- Pokud se cítíte nemocní, zůstanete doma
- Během nachlazení budete používat dezinfekci na ruce
- Naučíte se řádně používat kapesník
- Nebudete podceňovat stavy, během kterých se necítíte dobře (informujte lékaře, recepci hotelu nebo jiné kompetentní pracoviště o horečce a dalších nečekaných komplikacích vašeho zdravotního stavu)
V případě podezření na nakažení koronavirem 2019-nCoV se také doporučuje zůstat v karanténě a spojit se (telefonicky, nebo e-mailem) se svým lékařem. Ten by měl určit, jaké další kroky bude třeba podstoupit, abyste mohli projít potřebnými testy, ale zároveň jste neohrozili lidi ve svém bezprostředním okolí. (Viz aktuální zprávy o přesunu lidí na infekční a specializovaná oddělení nemocnic.)
Jedním z prvních opatření, jehož jsme mohli být svědky bylo uzavření několika čínských měst, ve kterých došlo i k omezení dopravy. V současné chvíli se navíc pracuje na výstavbě nemocnic, které mají lépe odbavovat nápor nemocných.
Co se týče opatření proti šíření koronaviru u nás, kompletní informace najdete na webových stránkách Ministerstva zdravotnictví, které doporučuje výše uvedené způsoby prevence.
Nějaký čas se zvažovalo zakázání letů do postižených částí Asie, ale nakonec k tomuto kroku nedošlo. Toto rozhodnutí bylo vysvětleno tím, že nemocní se k nám mohou dostávat i jinudy. Přistoupilo se ale k odděleným vstupům a výstupům z letadel, které budou intenzivně dezinfikovány a čištěny. Pro větší informovanost cestujících jsou na letištích k dispozici informační tabule a letáky.
Další zdroje:
Psaní o nemocech je důležité proto, abychom se jim mohli vyhnout. Kvůli znalostem, které při psaní každého článku načerpám běžně říkávám, že ze mne bude amatérský doktor.
Ve volném čase se zajímám o léčivé účinky potravin, bylin a dalších přírodních prostředků, které mohou mít blahodárný vliv na lidský organismus. Také se snažím cvičit a alespoň trochu dodržovat zdravý životní styl. Nesnáším pohled na krev.
pokud budou někteří lidé bezohlední a budou bojkotovat všechna opatření které vláda vyhlásí, tak s tím asi nikdo nic nenadělá. je smutné to, že se k nim přidali i někteří lékaři, kteří ač nejsou erudovaní v tomto oboru- mají potřebu k tomu vydávat stanoviska a zesměšňovat opatření, které vláda nařídí. asi se potřebují zviditelnit za každou cenu. asi bych uvažovala o žalobě.