Jak se zbavit blech – babské rady

Vzali jste k sobě zatoulané zvíře z ulice, nebo jste museli jednu, či dvě noci přečkat v pochybném hotelu nízké kvality? V tom případě doufejte, že si z takového zážitku neodnesete blechy. Co blechy jsou a jak se jim bránit si povíme v dnešním článku. 

Ačkoliv má čeština hodně přirovnání a průpovídek, které se týkají blech, tito tvorové ve svém příbytku naprosto jistě nechceme. Někdy se ale stane, že má osud s naším životem trochu jiné plány a náhodou si je odnesete domů. 

První reakce, která se nám (zcela pochopitelně) nabízí je křik, panika a odpor. Tím si možná na chvíli ulevíte od prvotního šoku, ale problém s blechami se tím bohužel nijak neřeší. Je proto moudřejší zachovat si chladnou hlavu a začít se chovat tak, aby tito nezvaní návštěvníci co nejrychleji odešli.  

Jak na to? 

Blechy 

Blechy jsou parazitický hmyz, který přežívá na těle savců. Při běžném pohledu si jich ale nemusíte všimnout, protože co do plochy jsou opravdu malinké. Větší blechy mohou mít kolem 8 mm. Ty nejmenší ale sotva jeden.  

V současné době existuje přes 2000 známých druhů. Bezpečně je ale poznáte tak, že mají oproti jiným parazitům nápadně dlouhé prostřední a zadní nohy. Životní cyklus blechy pak může v extrémních případech dosáhnout tří let. 

Co se týče barvy blech, ty bývají různé. 

Nejčastěji se ale setkáváme s blechami v barvách jako je: 

  • Černá 
  • Žlutá 
  • Hnědá 

Tělo blech je zploštělé, pokryté jednotlivými články a je zakončené rozměrnějším pozadím. Z těla vyrůstají řasinky (které bývají hodně patrné třeba na nohách). Blechy neumějí létat, ale tuto nevýhodu si dokáží skvěle kompenzovat skákáním, ke kterému slouží jejich dlouhé a mrštné nožičky. Aby blecha nevypadla z kožichu, používá k přichycení drápky 

Pro zajímavost, některé studie se zabývaly měřením toho, kam a jak vysoko blecha doskočí. V nich bylo zjištěno, že blecha může vyskočit až 25 cm do výšky a dokonce 35 cm do dálky. Pokud tedy máte podezření, že člověk, nebo zvíře, se kterým jste přišli do styku má blechy, doporučujeme vám, abyste dodržovali co největší možnou vzdálenost. (Včetně té, která vás dělí do výšky.) 

Trochu méně příjemnou informací pro vás je skutečnost, že aby mohlo dojít u blech k úspěšnému rozmnožování, potřebují hostitelovu krev. Dospělé blechy navíc potřebují krev napadeného člověka, nebo zvířete ke svému přežití. Právě to je důvod, proč dochází k velmi nepříjemnému svědění, které je doprovázeno divokým a nekontrolovatelným drbáním. 

Kde je najdeme? 

S blechami se můžeme bez nadsázky setkat téměř na každém kroku. Za to, že tomu tak není můžeme ve většině případů poděkovat dobré hygieně a přísným veterinárním předpisům. Pokud ale máte smůlu (i v případě, že chcete udělat dobrý skutek), mohou se blechy stát i v současné době vaším poměrně velkým problémem. (Nejen, že vám budou doslova pít krev, ale také na vás mohou přenést životu nebezpečné choroby.) 

Blechy mohou mít: 

  • Psi 
  • Kočky 
  • Netopýři 
  • Ptáci 
  • Lvi 
  • Tygři 
  • Medvědi 
  • Myši 
  • Veverky 
  • Dikobrazi 
  • Ježci 

A mnoho dalších zvířat, mezi které můžeme zařadit třeba slepice, lesní zvěř a podobně. Jak už jsme se zmínili výše, blechy se nevyhýbají ani lidem. V dřívějších dobách byl jejich výskyt v naší populaci velmi častý. Vybírání blech se dokonce stávalo i námětem některých uměleckých děl. 

Aby to nebylo tak jednoduché, k zamoření blechami může dojít i během infikace pelíšku, zvířecích dek, čalouněných sedaček a dalších míst, kde mohou blechy vyčkávat na svoji ideální šanci, jak se nakrmit. 

Jak se jich zbavit 

Asi nejlepší způsob, jak s blechami vůbec nepřijít do styku je vhodná prevence. Třeba taková, že nově pořízené zvíře i jakéhokoliv nalezence necháte ošetřit na veterinární stanici. U lidí to zase znamená dodržovat čistotu a vyhýbat se situacím, během kterých by na ně mohly blechy naskákat. 

Svět ale není ideální místo pro život, takže vám dáme pár tipů, jak se zbavit blech jak u lidí, tak u domácích mazlíčků. 

Zbavování se blech u lidí 

V první řadě musíte přijít na to, že blechy vůbec máte. Proto si zkuste vzpomenout, jestli jste se v poslední době nedostali do nějaké potenciálně nebezpečné situace, během které by na vás mohly blechy přelézt.  

Když vás budou kousance od blech svědit, pokuste se to vydržet a postižená místa neškrábejte. (Mohly byste si do nich zavléct infekci.) Místo toho si kupte přípravky, které tlumí svědění 

Pokud mají blechy i vaše malé děti, u nich je potřeba k celé věci přistupovat trochu důsledněji a obezřetněji. V takovém případě je určitě vhodné jít se poradit s jeho ošetřujícím lékařem. Ten vám může navrhnout, abyste kousance umývali navlhčenou žínkou s jemným mýdlem. Poté mu na rány naneste přípravek proti svědění a snažte se zabránit tomu, aby se škrábalo, nebo kousalo. (Zkraťte mu nehty, nebo mu dejte rukavice.) 

V případě, že dítě dostane horečku, nebo se mu udělá kopřivka a puchýře, neprodleně vyhledejte pomoc. Existuje riziko, že se jedná o příznaky alergické reakce. 

Blech se zbavíte tak, že: 

  • Budete používat speciální šampóny a postřiky proti blechám 
  • Budete opravdu důkladně vysávat celý být, včetně textilií a dalších míst, na kterých by se mohly blechy pohodlně skrývat (sáčky ve vysavači poté vyměňte, blechy jsou totiž extrémně vynalézavé a záludné) 
  • Tkaniny vyperete na vysokou teplotu v dezinfekčním prostředku (třeba v Savu) 
  • Opatřete si olej z čajovníku, větší množství česneku nebo křemelinu v prášku (vše aplikujte do okolního prostředí podle potřeby) 
  • Do aroma lampy dejte olej z eukalyptu, čajovníku, máty, palisandru, cedru nebo citronové trávy (blechy tyto vůně odpuzují) 
  • Klaďte pasti na blechy (jde o nádobky s horkou vodou, kterou smícháte se stejným množstvím tekutého mýdla), které budete dávat poblíž postele, někde okolo lamp a dalších zdrojů světla 
  • Pokud to jde, můžete před vysáváním nasypat na koberec trochu Boraxu 

Zbavování se blech u zvířat 

U zvířat je potřeba dbát na jejich dostatečnou hygienu. V případě, že máte podezření na blechy, vykoupejte je ve speciálních šamponech proti blechám. Ideálně několik dní po sobě. (Vždy se ale řiďte doporučením výrobce, které je uvedené na obalu.)  

Pomoci mohou i spreje proti blechám. Následně je můžete vyčesat speciálním jemným hřebínkem.  

Aby se tato situace neopakovala, měli byste dbát na to, aby zvíře pravidelně dostávalo kúru proti blechám, která se běžně podává v tabletách. K nim zvířeti nezapomeňte podat ještě odčervovací tabletku, jelikož blechy souvisí s tasemnicemi a mohli byste zanedlouho řešit další nepříjemný problém. 

Měli jste někdy doma blechy? Budeme rádi, když nám do komentářů napíšete tipy, co vám na ně pomohlo. 


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář