Poslední aktualizace 5. 2. 2023 autorem MUDr. Zdeňka Fantová
Přejídání v těhotenství sice není úplně žádoucí, ale dokážeme nad ním trochu přivřít oči. Co když jde ale o emoční přejídání, kterého se dopouštíte každý večer po příchodu z práce nebo ve chvíli, kdy cítíte duševní nepohodu? Může mít nějaké následky? A existuje na něj nějaká léčba?
Všichni víme, že existují vážné poruchy potravy, mezi které patří třeba anorexie a bulimie. Už ale tak nějak ignorujeme, že velké množství lidí trápí psychogenní přejídání, které je nutí jíst obrovské množství jídla v krátkém časovém intervalu, které je svým množstvím abnormálně velké. (A které by dokázalo nasytit i několik žaludků.)
I když si možná říkáte, že na takovém požitkaření a hodování není nic špatného, ve skutečnosti se jedná o další typ poruchy příjmu potravy. Rozhodně to tedy není nic, co by se dalo považovat za úplně normální.
Jak ale rozeznat, že se vaše chuť k jídlu vymyká kontrole?
Proč se nám to zdá normální?
Ve srovnání s mnoha jinými druhy poruchy příjmu potravy nevede záchvatové přejídání k žádnému typu kompenzace. Technicky vzato si pod tím můžeme představit třeba snahu o vyvolání zvracení, nadměrné užití projímadel a podobně. Tento problém se tedy nejčastěji projevuje opravdu jen tím, že postižený člověk sní v krátkém čase hodně potravin.
Varovné symptomy
I když se záchvatové přejídání velmi špatně rozeznává, existuje několik vodítek, kterých se můžete celkem spolehlivě držet.
Patří k nim:
- Abnormálně rychlá konzumace jídla
- Konzumace jídla i poté, co odezní hlad
- Pocit znechucení a viny
Jelikož si okolí může podivných stravovacích návyků začít všímat, lidé, kteří trpí na záchvatové přejídání, jedí často v nepřítomnosti někoho dalšího.
Rizika častého přejídání
Možná si povíte, že když nepijete alkohol nebo neužíváte drogy, nic tak zásadního se neděje. Ve skutečnosti ale záchvatové přejídání postupně přispívá ke vzniku nebezpečné nadváhy, se kterou se pojí velké množství zdravotních problémů. Od vysokého cholesterolu a zvýšené hladiny krevního cukru počínaje, přes bolavé klouby až po onemocnění kardiovaskulárního systému, které může skončit i infarktem.
V neposlední řadě musíme zmínit negativní dopady přejídání na vaše sebevědomí a na váš společenský život, kterého se můžete začít stranit. Nenápadná závislost na jídle tedy může přerůst do monstrózních rozměrů.
Jak se z toho vymanit?
I když můžete mít snahu se tohoto návyku zbavit, nemusí to být snadné. Z toho důvodu rozhodně není ostuda, když si řeknete o pomoc. Díky tomu se vám otevřou nové možnosti, jak s problémem jménem záchvatové přejídání efektivně pracovat.
Mnohdy stačí, když se rozhodnete docházet na psychoterapii. Ta vám může pomoci odhalit příčiny nežádoucího chování. Může jít například o neúspěch v lásce, stres, o problematické prostředí ve škole/v práci a podobně. Následně se s těmito faktory naučíte pracovat, což mnohdy znamená, že vám odborník pomůže najít nějaký vhodnější kompenzační mechanismus. Může jít třeba o sport, o dobrovolnickou činnost, o zpěv nebo o jinou kreativní aktivitu, která vám pomůže nastolit psychickou pohodu.
V neposlední řadě vám mohou odborníci doporučit i užívání některých léků, které mohou užívat lidé s depresemi a obsedantně-kompulzivní poruchou. Tyto léky ale mohou mít řadu vedlejších účinků, takže je nedostane každý.
Jak se zbavit následků?
Pokud se vám podaří dostat záchvatové přejídání včas pod kontrolu, dobře pro vás. Spíš ale hrozí, že se z něho vymaníte až o něco později, kdy je jasné, že po něm zůstaly nějaké následky. Jak v takové situaci postupovat?
V ideálním případě navštivte svého praktického lékaře, který provede důkladnou zdravotní prohlídku. Díky tomu budete vědět, co si máte hlídat. (Vysoký cholesterol, krevní cukr, tlak…) Také pomáhá, když si osvojíte principy zdravé výživy a budete se jich držet. Pokud si na to netroufáte, není na škodu oslovit specialistu, který vám pomůže sestavit (rozumný) jídelníček.
V neposlední řadě také nezapomínejte na pohyb a na pravidelnou duševní hygienu/péči o sebe. To vám pomůže s tím, abyste do záchvatového přejídání nespadli zase zpátky.
Řešili jste někdy potíže se záchvatovým přejídáním? Pokud ano, podařilo se vám je překonat?
Zdroje informací
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/binge-eating-disorder/diagnosis-treatment/drc-20353633 – Záchvatové přejídání (anglicky)
https://www.nhs.uk/mental-health/conditions/binge-eating/overview/ – Vše o záchvatovém přejídání (anglicky)
https://www.nzip.cz/clanek/706-zachvatovite-prejidani-zakladni-informace – Záchvatové přejídání (česky)
https://www.healthline.com/nutrition/binge-eating-disorder – Co byste měli vědět o záchvatech přejídání (anglicky)
Psaní o nemocech je důležité proto, abychom se jim mohli vyhnout. Kvůli znalostem, které při psaní každého článku načerpám běžně říkávám, že ze mne bude amatérský doktor.
Ve volném čase se zajímám o léčivé účinky potravin, bylin a dalších přírodních prostředků, které mohou mít blahodárný vliv na lidský organismus. Také se snažím cvičit a alespoň trochu dodržovat zdravý životní styl. Nesnáším pohled na krev.