Kozlík lékařský a jeho 6 účinků: Znáte je všechny?

Poslední aktualizace 9. 2. 2023 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Kozlík lékařský patří k nejoblíbenějším bylinkám. Především proto, že se spojuje s podporou relaxace a klidného nočního spánku. Může vám ale nabídnout ještě něco jiného? A mohou ho užívat i kočky?

Ne všichni lidé sahají při potížích po lécích. Mnohem raději používají bylinky, které se používaly už v dobách našich babiček. (A mnohé ještě dřív.) Jednou z těch, ke které se pravidelně vracíme, je kozlík lékařský, který se často doporučuje na nespavost.

Hodně oblíbené jsou kapky, ale k dostání jsou i nejrůznější tablety a kapsle. Drtivá většina z nich pak patří do kategorie “doplněk stravy”, což znamená, že jde o volně dostupné výrobky, pro jejichž pořízení nepotřebujete recept.

Co vše byste měli o kozlíku lékařském vědět? Na to se společně zaměříme níže.

O kozlíku lékařském

Kozlík lékařský je bylina, která se řadí mezi léčivky. V první řadě si všimnete jeho bílých a narůžovělých květů. Hned poté vás asi udeří do nosu jeho charakteristický pach. Zajímavostí je, že ho mohou používat chovatelé koček, protože když si ho stříknou na ruce, má podobné účinky, jako šanta kočičí.

Kromě toho, že se kozlík lékařský přidává do čajových směsí a do doplňků stravy, nachází uplatnění i v homeopatii.

Pozitiva kozlíku lékařského

Pokud by si lidé kozlík lékařský nespojovali s pozitivními účinky, pravděpodobně by ho skoro nikdo neužíval a netěšil by se takové popularitě. Co vše vám ale může nabídnout?

Když to shrneme, kozlík lékařský se spojuje s:

  • Redukcí stresu
  • Redukcí úzkostí
  • Podporou klidného nočního spánku
  • Redukcí příznaků menopauzy
  • Redukcí menstruačních obtíží (PMS)
  • Redukcí syndromu neklidných nohou

Podle některých lidí může mít také dobrý vliv na zmírňování obsedantně-kompulzivní poruchy a hyperaktivity u dětí, to ale nebylo potvrzeno, takže to berme spíše jen jako zajímavost, o které se hodí vědět.

Má vedlejší účinky?

Většina lidí snáší doplňky stravy s obsahem kozlíku lékařského dobře. Pokud to s ním ale přeženete, nebo jste citlivější, mohou se u vás objevit nežádoucí vedlejší účinky.

Nejčastěji jde o:

  • Bolest hlavy
  • Slabost
  • Zažívací potíže
  • Únavu
  • Živé sny
  • Motání hlavy

Ze zcela pochopitelných důvodů by neměly kozlík lékařský užívat kojící a těhotné ženy. Také by se neměl dávat dětem, jedině za předpokladu, že vám to povolí jejich ošetřující lékař. V neposlední řadě, kozlík lékařský může negativně reagovat s některými antibiotiky, proto, pokud berete nějaké další léky, poraďte se s lékařem nebo s lékárníkem.

Jak a kdy ho užívat?

Vzhledem k tomu, že kozlík podporuje zklidnění a spánek, největší účinek bude mít v době krátce před spaním. Pokud ho užijete dříve, může se to negativně odrazit na vaší pozornosti, což by mohlo vyústit v nebezpečný úraz nebo nehodu. V průběhu dne navíc nemusíte odvádět tak dobrou práci kvůli potenciální ospalosti.

Místo toho, abyste bylinu zpracovávali a dávkovali podle vlastního uvážení, bude moudré, když sáhnete po již hotových doplňcích stravy s kozlíkem lékařským, které mohou obsahovat i další bylinky, které podporují zklidnění.

Na seznamu může být třeba:

Jak tedy vidíte, kozlík lékařský je velmi zajímavá a variabilní bylinka, která vám může poskytnout vítanou úlevu.

Máte s používáním kozlíku lékařského nějakou osobní zkušenost? Pokud ano, funguje na vás, nebo potřebujete silnější kalibr?

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kozlík_lékařský – Kozlík lékařský (česky)

https://www.healthline.com/nutrition/valerian-root – Vše o kozlíku lékařském (anglicky)

 


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář