Bolest břicha při menstruaci? Zkuste těchto 10 babských rad!

Poslední aktualizace 14. 6. 2022 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

I když se o menstruaci říká, že je projevem ženského reprodukčního zdraví, mnoha dámám dělá vrásky na čele. Nejen kvůli špatnému načasování, ale také kvůli menstruačním bolestem, které je dovedou vyřadit z normálního provozu. Jelikož ženy v produktivním věku menstruují (až na výjimky) každý měsíc, podíváme se na to, jaké triky by vám mohly trochu ulevit.

Menstruace je proces, v průběhu kterého se tělo zbavuje nepotřebné děložní sliznice. Obvykle se to stává ve chvíli, kdy nedošlo k otěhotnění, ale nemusí to být pravidlem. (Někdy žena otěhotní, ale zárodek se nevyvíjí správně, takže se ho tělo samo rychle zbaví. V takovém případě žena ani neví, že byla těhotná. Jen může mít trochu silnější krvácení.)

Tento proces se periodicky opakuje. A to i když ne ve všech měsících dochází k ovulaci, která by těhotenství umožňovala. (Starší ženy, nebo ženy se syndromem polycystických ovarií mohou mít anovulační cykly.)

Pokud vás každý měsíc sužuje během menstruace silná a křečovitá bolest, níže se podíváme na vše, co by vás od ní mohlo osvobodit.

Nahřívací polštářek

Pokud zrovna nikam nemusíte, zkuste si opatřit nahřívací polštářek, který si dáte v době bolesti a křečí na podbřišek. Může jím být gumová láhev, kterou naplníte teplou vodou. Dělají se ale i speciální polštářky do mikrovlnky. Teplo nechte působit na podbřišku podle potřeby.

Bolest břicha může uvolnit masáž břicha při použití esenciálních olejů

Masáž břicha

Bolest může uvolnit i masáž břicha, ke které použijete esenciální oleje. V tomto ohledu je dobrý levandulový olej, růžový olej, skořicový olej nebo olej z majoránky. Vždy si dejte dobrý pozor na to, aby šlo o olej, který je určen na tělo. (Existují i oleje, které se primárně používají do aromalamp. Také olej smíchejte s nosným olejem. (Olivový olej, kokosový olej, slunečnicový olej…)

Cvičení

Možná si říkáte, že ve chvíli, kdy je vám opravdu zle, je cvičení nesmysl. Ve skutečnosti vám ale pravidelná aerobní aktivita, které se budete věnovat alespoň 30 minut denně, může významně pomoci s redukcí menstruačních bolestí.

Teplá koupel

V podstatě jde o takový větší nahřívací polštářek.

Jóga

Jóga harmonizuje tělo i mysl. Zároveň je dostatečně pomalá na to, aby vám během menstruace nedělalo její cvičení vážné potíže. V ideálním případě cvičte jógu 60 minut alespoň jednou týdně, po dobu alespoň tří měsíců.

Doplňky stravy

Nepříjemné stahy v podbřišku může způsobovat i nedostatek některých živin. Na menstruační bolesti má pozitivní vliv vitamín B12, vitamín D, vitamín B6, vápník a vitamín E. Někdo také doporučuje pravidelné užívání doplňků stravy s rybím olejem.

Změna diety

Někteří odborníci uvádějí, že menstruační bolesti může zhoršovat nadměrný příjem kofeinu a nadměrný přísun soli. Z toho důvodu zkuste alespoň trochu upravit svůj každodenní jídelníček.

Hydratace

Svému organismu prospějete i tím, že ho budete pravidelně zavlažovat vodou. Případně zeleným, nebo jiným (kvalitním) čajem. Naopak zapomeňte na limonády a alkohol.

CBD

Některé ženy uvádějí, že jim s menstruačními bolestmi pomohly i doplňky stravy s obsahem CBD.

Změna spánkové pozice

V neposlední řadě zvažte změnu spánkové pozice. Obecně se doporučuje, aby žena při spánku zvolila polohu plodu, v průběhu které spí na boku s pokrčenýma nohama.

Jaké jsou vaše tipy a triky na redukci menstruačních bolestí? Budeme rádi, když nám je napíšete do komentářů pod článkem.

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/womens-health/how-to-get-rid-of-cramps – 14 tipů, jak se zbavit menstruačních bolestí (anglicky)

https://www.healthline.com/health/womens-health/menstrual-cramp-remedies – 6 tipů, jak zvládnout menstruační bolesti (anglicky)


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář