Alergie na pyl je v naší společnosti velice častým problémem. Jelikož se ale mohou její projevy podobat obyčejnému nachlazení, nemusí být snadné alergii odhalit. Jelikož se právě nacházíme v období, ve kterém všechno okolo nás kvete, podíváme se, jak na sobě alergii na pyl s největší pravděpodobností poznáte.
Starší lidé asi řeknou, že za jejich mladých let nebylo tolik alergiků, jako je tomu dnes. Jestli je to pravda, nebo ne, to nedokážeme posoudit, protože postupem času se zlepšuje diagnostika různých typů onemocnění a zlepšuje se i informovanost populace. Z toho důvodu nelze vyvozovat žádné konkrétní závěry.
Pravda je ale taková, že alergie je pro mnoho lidí opravdu dost zatěžující. Místo toho, aby si užívali krásných chvil v přírodě, se po každém vyběhnutí ven cítí naprosto příšerně.
Níže se podíváme, jaké příznaky vás mohou nasměrovat do ordinace nejbližšího alergologa.
Projevy alergie na pyl
Pokud se vám v průběhu jarních měsíců pravidelně přitíží, nemusí to nutně znamenat, že jde o nachlazení. Může jít totiž o příznaky alergie, které jsou nachlazení podobné.
Patří mezi ně:
- Ucpaný nos
- Bolest dutin
- Vodnatá rýma
- Podešlé oči
- Škrábání v krku
- Kašel
- Otok pod očima
- Snížená citlivost na chuť a vůni
- Astmatická reakce
V některých případech může alergie přijít opravdu dost brzy, konkrétně v čase, kdy se na stromech začnou objevovat první jehnědy. (Což může být klidně i v průběhu února.)
Diagnostika
Alergie se mohou samovolně zlepšovat až u starších lidí, kteří již nemají tak aktivní imunitní systém. Nemusí to být ale pravidlem. Jelikož neléčená alergie snižuje kvalitu našeho každodenního života a může zvyšovat riziko astmatu, je vhodné si ji nechat co nejdříve diagnostikovat. Především kvůli tomu, že vám tento krok otevře dveře ke správnému typu léčby.
Diagnostiku alergie provádí alergolog ve své ordinaci. Během testování na vás nanese několik roztoků (na kůži). Po nějaké době pak vyhodnotí, na které alergeny nejvíce reagujete. Pozná to podle toho, jak na kontakt s alergenem reaguje vaše kůže. (Pokud je alergie silná, bývá obvyklé výrazné červené kolo.) Díky tomuto testování zjistíte, ve kterých měsících se u vás alergická reakce nejčastěji rozvíjí. Vždy tedy budete vědět, kdy máte začít užívat léky proti alergii.
Tipy, jak to přežít
Samotné léky na alergii nemusí při zvládání pylové alergie stačit. Z toho důvodu se doporučuje přistoupit i k několika dalším krokům, které vám pomohou přežít nejhorší pylové období.
Zkuste:
- Méně větrat
- Chodit ven po dešti
- Nosit ochrannou roušku
- Sušit prádlo uvnitř, nebo v sušičce
Cílem je, aby se k vám nedostal pyl, který vás začne dráždit. (Jelikož pylové částice roznáší vítr i na delší vzdálenost, někdy je to boj s větrnými mlýny.) Někomu pomáhá i pravidelnější umývání očí vodou a hypoalergenním odličovacím přípravkem. (Pyl se může udržovat i na řasách.)
Máte nějaké vlastní tipy na zvládání pylové alergie? Pokud ano, budeme rádi, když nám je napíšete do komentářů pod článkem.
Zdroje informací
https://www.healthline.com/health/allergies/pollen – Alergie na pyl (anglicky)
Psaní o nemocech je důležité proto, abychom se jim mohli vyhnout. Kvůli znalostem, které při psaní každého článku načerpám běžně říkávám, že ze mne bude amatérský doktor.
Ve volném čase se zajímám o léčivé účinky potravin, bylin a dalších přírodních prostředků, které mohou mít blahodárný vliv na lidský organismus. Také se snažím cvičit a alespoň trochu dodržovat zdravý životní styl. Nesnáším pohled na krev.