Salmonela

Poslední aktualizace 14. 1. 2021 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Jídlo je palivo, bez kterého bychom nedovedli žít. Někdy nám ale může nadělat potíže. Třeba, když nedostatečně opracujeme maso, které je nakažené salmonelou. Jelikož způsobuje vážné zažívací problémy, podíváme se na to, jaké má salmonela příznaky, na to, jak se léčí a v závěru také na to, jak se jí dá vyhnout.

Ne každý je rozený šéfkuchař. Zatímco někdo jídlo spálí, nebo špatně dochutí, jiný nemusí odhadnout dostatečnou tepelnou úpravu masa. Při vaření je ale velmi důležitá i čistota pracovní plochy, na které se maso a další složky pokrmů připravují.

Když nemáte štěstí, a to ať už kvůli sobě, novému protějšku, který nemá kulinářské nadání, či kvůli návštěvě restaurace, může se poměrně lehko stát, že dojde k nějakému (byť malému) pochybení a skončíte s otravou z jídla, nebo salmonelou. 

Jelikož se nám zdá, že v poslední době ji mnoho z nás přestává vnímat jako strašáka, zaměříme se na důvody, proč se mít na pozoru.

Co je to salmonela?

Salmonela je stav, který je způsobený bakteriemi, jejichž přítomnost vede k průjmům a dalším obtížím v oblasti zažívacího ústrojí. Někteří lidé mají jen mírný průběh nemoci. U některých však způsobuje tak vážné potíže, že jsou nuceni podstoupit hospitalizaci. 

Zajímavostí je, že salmonela neexistuje pouze jedna. V současné době je známo přes 2500 jejích typů, z nichž některé postihují i zvířata. Nákaza se šíří v populaci prostřednictvím kontaminované potravy a vody.

Příznaky salmonely

V první řadě je potřeba říct, že první příznaky po nákaze se mohou u člověka projevit od 6 hodin do 6 dnů od kontaktu s nákazou. Obvykle pak trvají po dobu 4-7 dní.

Projevy salmonely jsou:

  • Průjem
  • Křeče v břiše
  • Horečka
  • Nevolnost
  • Zvracení

Některé kmeny salmonely jsou tak agresivní, že mohou proniknout i do močového ústrojí, krve, nervového systému a kloubů. Což může vyvolat široké spektrum dalších zdravotních komplikací. 

Zdroje nákazy salmonelou

Už jsme se o tom v krátkosti zmínili na začátku článku. Šlo ale jen o zkrácený náhled. V tomto modulu se podíváme na informace o tom, u přípravy kterých jídel, nebo ingrediencí, byste si měli dávat trochu více pozor. (Třeba i z hlediska dezinfekce pracovní plochy před úpravou jiných jídel a potravin.)

Salmonelu lze získat z/ze:

  • Špatně uvařeného masa
  • Špatně připravených mořských plodů
  • Nedostatečně tepelně upravených vajec
  • Omývání ovoce a zeleniny kontaminovanou vodou
  • Nedostatečné hygieny
  • Chování plazů a obojživelníků

Vzhledem k tomu, že se člověk poměrně často nakazí při konzumaci jídla, a to i mimo domov, je to jeden z hlavních důvodů, proč musí majitelé restaurací a bister, včetně producentů a zpracovatelů potravin, dodržovat pestrou paletu hygienických nařízení, která kontrolují úřady. K zastavení činnosti přitom stačí, když se několika lidem po návštěvě restauračního zařízení udělá špatně a své problémy nahlásí na hygienickou stanici. (O čemž pak můžete číst ve zprávách.) 

Ne všude jsou ale státní orgány tak aktivní. Proto se při cestách do exotických zemí lidem doporučuje pít pouze balenou vodu a odolat lákadlům v podobě lokálních restaurací a pouličních bister. Cestovatelé by také měli mít zabalený přípravek proti průjmu a dalším zažívacím obtížím pro případ, že by se dokázali i přes svou opatrnost nakazit.

Rizikové skupiny

I když jsou salmonelou ohrožení všichni lidé, existují skupiny, u kterých by mohla mít nemoc závažnější průběh. Například kvůli dehydrataci a podobně.

Zvýšená pozornost se hodí u:

  • Těhotných žen
  • Dětí
  • Seniorů
  • Lidí, kteří trpí autoimunitní chorobou (lupus, revmatoidní artritida…)

Salmonela může mít velmi těžký průběh i u lidí, kteří bojují se selháním imunitního systému, které způsobuje onemocnění virem HIV.

Jak se léčí?

Když přijdete se svými potížemi k lékaři, bude ho zajímat, jak dlouho máte problémy, zda jste nebyli někde na cestách, nebo jste nějakým způsobem nezměnili svůj jídelníček. (Zažívací problémy mohou být způsobené například neodhalenou alergií na lepek, nebo na laktózu.) Aby měl doktor v ruce nějaké průkaznější výsledky, pravděpodobně provede test stolice a rozbor vzorku krve.

Je ale možné, že vám i přes pozitivní výsledek řekne, že vám nepředepíše antibiotika. (Zvlášť, pokud máte mírnější průběh.) Ve všech případech vám ale doporučí pít dostatek tekutin a užívání léků, které pomáhají zastavit průjem a křeče v břiše.

Tipy, co jíst poté, co se nakazíte

Nákaza salmonelou nějakou dobu trvá, což může vyústit v neschopnost si vybrat, co budete v této době jíst a pít.

V první řadě dbejte na to, abyste měli dostatečný přísun tekutin. Vhodné jsou například čaje, nebo zázvorová limonáda. Dobrou volbou je i kvalitní kuřecí, nebo zeleninový vývar. Z potravin se pak nemocným doporučují banány, ovesné vločky, vařené brambory, rýže a suché toasty. Ve své podstatě jde o to, aby nedošlo k dehydrataci a nejedli jste jídla, která dráždí zažívací ústrojí.

Dá se jí nějak vyhnout?

Výhodou onemocnění salmonelou je to, že se jí dá poměrně snadno vyhnout. V první řadě zapracujte na hygieně během vaření. Umývejte si ruce (kontakt s vejci, syrovým masem…) a na použitou pracovní plochu nepokládejte nic dalšího, dokud nebude čistá. Také se ujistěte, že potenciálně rizikové potraviny prošly dostatečně dlouhou tepelnou úpravou. 

Také se neváhejte ozvat v případě, že vám v restauraci přinesou jídlo, které je evidentně špatně upravené. (A vy jste si ho takto připravené nepřáli.) Množení bakterií se dá předejít i správně nastavenou teplotou v mrazáku, ve kterém uchováváte jinak syrové maso. Zvýšená opatrnost se vyplatí i při kontaktu se zvířaty, nebo během zahradničení/farmaření. V neposlední řadě se držte zásad bezpečného chování během cest do neznámých míst.

Měli jste někdy salmonelu? Případně, dáváte si pozor na to, abyste ji nechytli?

Zdroje informací

https://www.medicalnewstoday.com/articles/160942 – Salmonela: Příznaky, příčiny a léčba (anglicky)

https://www.verywellhealth.com/salmonella-prevention-1298788 – Jak předejít nákaze salmonelou (anglicky)

https://www.healthline.com/health/food-nutrition/what-to-eat-after-food-poisoning – Co jíst a pít po nákaze jídlem (anglicky)

 


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

1 komentář u „Salmonela“

Napsat komentář