Andropauza: 5 příznaků, podle kterých ji poznáte!

Poslední aktualizace 3. 4. 2024 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Testosteron nemá v těle mužů celý život nezměněné hodnoty. Jeho úbytek ale obvykle nebývá tak dramatický, jako je tomu u ženských pohlavních hormonů. Proto se mu mnohdy nevěnuje zas až taková pozornost. Věk však neošálí nikdo, takže vás může jednoho dne překvapit andropauza, o které s vámi nikdo dříve nemluvil. Podle jakých projevů ji poznáme? A existuje něco, co proti ní zabírá?

Mužská menopauza je poměrně běžně používaný termín pro andropauzu. Popisuje s věkem související snížení hladiny testosteronu u mužů, které se může projevovat jak na fyzickém zdraví, tak na psychice. Andropauza pak také může mít vliv na plodnost, proto se moc nedoporučuje, aby pánové čekali na založení rodiny do vyššího věku.

Ve srovnání s ženskou menopauzou však vstup do andropauzy nemusí nutně znamenat úplnou ztrátu reprodukčních schopností. I přesto se však nevyplatí tento problém příliš podceňovat.

Co znamená pro muže andropauza? A jak poznat, že se týká i vás osobně?

5 příznaků andropauzy

příznaky andropauzy

Podrážděnost a změna nálad

Jedním z projevů andropauzy může být častější změna nálady a horší duševní rozpoložení, kvůli kterému se vám nechce nic pořádně podnikat. Můžete se stranit sportu, přátel nebo intimních chvil s protějškem. Sami dost možná vůbec netušíte, že za vaše horší rozpoložení nemůže nějaká konkrétní událost, jako spíš hormony.

Ztráta aktivní svalové hmoty

Muži mají od přírody v těle mnohem větší procento aktivní svalové hmoty, která je důležitá pro vytrvalost, sílu i normální spalování tuku. Pokud hladina testosteronu poklesne, můžete to odrazit na úbytku svalů a na postupném přibírání. Svaly se vám navíc nemusí dařit zase nabrat zpátky.

Ztráta libida

Někteří muži mají v tomto náročném životním období problémy i s chutí na sex. Někdy úplně chybí, jindy hlavní příčina nezájmu spočívá v erektilní dysfunkci, která může snadno přispět k trapným situacím v posteli. Ruku v ruce s tímto problémem pak může jít i zhoršená plodnost.

Deprese a smutek

Když se vám nic nedaří a tělo se vám mění doslova před očima, je pochopitelné, že se nebudete chtít nikde moc ukazovat. Také můžete mít pocit, že už patříte do starého železa, což na motivaci a náladě také dvakrát nepřidá.

Gynekomastie

Gynekomastie je jev, během kterého se mužům zvětší prsa. Opět jde o jeden z projevů toho, že můžete mít sníženou hladinu mužských pohlavních hormonů.

Co se s tím dá dělat?

co dělat při andropauze

I když existuje hormonální substituční terapie, kterou vede lékař, nemusí jít o nejvhodnější řešení. Nejen, že může mít nežádoucí vedlejší účinky, ale může hrozit i přílišné zvýšení hladiny testosteronu. (Ano, tělu vadí, i když je ho moc.) Na druhou stranu, lékaře a vyšetření u něj zavrhovat nemusíte, protože může provést laboratorní testy, které dovedou dobře mapovat váš hormonální profil. Na základě toho se tedy budete moci snáze odpíchnout při hledání řešení.

Obvykle se na potíže s andropauzou doporučuje celková změna životního stylu, která by měla zahrnovat například ztrátu přebytečné tělesné hmotnosti, zdravější jídelníček a silové cvičení, které má dobrý vliv na budování aktivní svalové hmoty.

Také můžete sáhnout po volně prodejných doplňcích stravy na andropauzu na přírodní bázi, které obsahují vitamíny a bylinky na podporu hormonální rovnováhy, sexuality a plodnosti. Ničemu neuškodí ani redukce stresu a větší množství spánku.

Jak se s tím vypořádat po psychické stránce?

andropauza a psychika

V první řadě je dobré se smířit s tím, že nikdo z nás nemládne. Stárnutí je přirozený proces, který se týká každého živého organismu. I když rozumíme tomu, že ne každý si rád připouští svou smrtelnost, je lepší s ní někde v hloubi počítat, protože právě nad tímto přírodním zákonem nemáme žádnou moc.

V případě, že vám není po psychické stránce dobře a andropauzu špatně snášíte, můžete kontaktovat zkušeného terapeuta nebo psychologa, který vám může pomoci najít způsob, jak i přesto žít kvalitní a spokojený život. V závažnějších případech, které se mohou týkat například závislostí (na alkoholu, nikotinu, drogách, sexu…) a depresí, se pak obraťte na psychiatra, který má pravomoc předepisovat potřebné medikamenty.

Jak jste poznali, že procházíte andropauzou?

 


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář