Příznaky pankreatitidy: Jak poznat, že je akutní či chronická?

Poslední aktualizace 27. 10. 2022 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Pankreatitida, nebo také zánět slinivky břišní, je poměrně vážný zdravotní problém, který byste určitě neměli (ve svém vlastním zájmu) ignorovat. Jak ale poznáte, že jím trpíte? A jaký je rozdíl mezi akutním a chronickým zánětem?

Naše trávení se skládá z velkého množství orgánů, které za normálních okolností čile spolupracují a dělají to, co je v popisu jejich práce. Jenže, někdy se stane, že dojde k nějakému pochybení a projeví se u vás vážné zdravotní problémy, z nichž některé mohou dost významně snížit kvalitu vašeho života. Jedním z nich je pankreatitida, která znamená, že vás postihl zánět slinivky břišní.

Co s tím?

O pankreatitidě

Slinivka břišní se nachází za naším žaludkem. Jejím hlavním úkolem je produkce enzymů, které jsou důležité při trávení. Také je důležitá kvůli tomu, že reguluje hladinu krevního cukru.

Problém se zánětem slinivky je v tom, že její nástup může být opravdu rychlý a navíc se může i poměrně rychle zhoršovat. (Takže hovoříme o akutním zánětu.) Případně může být chronického charakteru a může vás trápit libovolně dlouhou dobu.

Akutní zánět slinivky

Akutní zánět slinivky často vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. V některých případech může dokonce vyústit až v hospitalizaci v nemocnici. Na tento problém se obvykle nedá nijak připravit, protože jeho nástup a rozvoj je opravdu velmi rychlý. Když se vám ale dostane odborné péče, v řádu několika dní byste měli být opět fit. Tento typ zánětu je mnohem častější u dospělých jedinců. Jednou z příčin mohou být žlučníkové kameny.

Chronický zánět slinivky

Chronický zánět slinivky vás buď může trápit delší dobu, nebo se může vytratit a zase vrátit. Lidé, kteří mají tento chronický zánět, jím mohou mít svou slinivku nějakým způsobem poškozenou. Situace je problematická i v tom, že zánět poškozuje buňky, které produkují inzulin, takže se můžete časem dopracovat k cukrovce. Tento typ zánětu je poměrně častý u dospělých, kteří jsou závislí na alkoholu a lidé s cystickou fibrózou.

Nekrotizující zánět slinivky

Existuje ještě třetí typ zánětu, kterému se říká nekrotizující. Asi nemusíme říkat, že jde o problém, který souvisí s postupným odumíráním tkáně. Do tohoto stavu se můžete dostat v případě, že neřešíte akutní zánět. V krajních případech můžete na nekrotizující zánět i zemřít.

Příznaky pankreatitidy

Lidé, kteří mají akutní zánět, nejčastěji zmiňují intenzivní bolest na levé horní straně břicha. Tato bolest se pak může dále šířit do zad. Nezřídka se objevuje i horečka, zvracení, nevolnost, rychlejší tlukot srdce a otok a citlivost břicha.

Chronický zánět poznáte podle:

  • Absence bolesti nebo bolesti nalevo od žaludku
  • Průjmu
  • Nevolnosti
  • Zvracení
  • Náhlého úbytku váhy
  • Bolesti, která se zhoršuje po jídle
  • Bolesti, která vystřeluje do zad

Rizikové faktory

Jak už bylo řečeno, mezi rizikové faktory tohoto problému patří dlouhodobé pití alkoholu a závislost na něm. Dále se riziko zvyšuje v případě, že jste obézní nebo kouříte. V neposlední řadě nelze zcela vyloučit ani vliv genetiky.

Jak se léčí?

Pokud je to nutné, lékař vám doporučí zůstat v nemocnici, kde se podrobíte profesionální léčbě. Celkem běžně se podávají intravenózně tekutiny, výživa a podobně. Léky zase dovedou potlačit bolest, kterou zánět vyvolal. V případě nutnosti také můžete podstoupit operaci.

V neposlední řadě bývá součástí léčby i speciální dieta, během které se dodržuje:

  • Podávání menších porcí jídla
  • Konzumace potravin, které obsahují dostatek bílkovin a antioxidantů
  • Zvýšený pitný režim
  • Absence červeného masa, smažených potravin, tučných mléčných výrobků, alkoholu, kofeinu atd.

Řešili jste někdy zánět slinivky? Pokud ano, podařilo se vám z něj dostat bez následků?

Zdroje informací

https://www.healthline.com/health/pancreatitis – Pankreatitida (anglicky)

https://www.healthline.com/health/acute-pancreatitis – Akutní zánět slinivky (anglicky)

https://www.medicalnewstoday.com/articles/160427 – Akutní pankreatitida (anglicky)


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář