Ovulace – příznaky

Poslední aktualizace 14. 9. 2020 autorem MUDr. Zdeňka Fantová

Ženské tělo je opravdu fascinující zázrak přírody. Nejde přitom jen o jeho estetiku, ale i o to, jakým způsobem funguje. Když si to totiž tak vezmete, tak se naše těla každý měsíc připravují na možné těhotenství. V případě, že se zrovna nezadaří se celý systém resetuje a začínáme odznova! Abychom lépe pochopily, jak ženský reprodukční systém vlastně funguje, dnes se zaměříme na jeho část se jménem ovulace. 

Ženy na to poměrně často zapomínají, ale jejich těla (za předpokladu, že jsou po všech stránkách v pořádku) fungují jako dobře namazaný stroj. Každý měsíc se nám během ovulace uvolní vajíčko, které je připravené nechat se oplodnit. Když nedojde ke styku, nebo partneři použijí ochranu, vajíčko se na konci menstruačního cyklu odplaví z těla spolu s krví a se zbytky děložní sliznice. Aby za pár dní začal celý proces nanovo.

Obecné poučky říkají, že ženy jsou nejplodnější během ovulace. Její příchod a délka jsou ale u každé ženy čistě individuální. Což je jeden z hlavních důvodů, proč se některým ženám nemusí dařit počít vytoužené miminko, zatímco jiným se tak podařilo neplánovaně otěhotnět.

Co to ta ovulace tedy vlastně je? Jaké jsou její příznaky a jak ovlivňuje naše chování? Informace o tom, co vás zajímá se získáte právě v tomto článku. 

Co je to ovulace?

Ovulace je označení fáze menstruačního cyklu, během které dochází k uvolnění vajíčka (nebo vajíček) z vaječníků ženy. Během této doby existuje značná šance, že dojde k úspěšnému otěhotnění. Sestupující vajíčko se totiž spojí se spermií a nakonec přistane v nachystané děložní výstelce.

Co se týká času, kdy k ovulaci dochází, ten je u každé ženy jiný. Obvykle se uvádí, že jde o den s číslem 14, ale myslete na to, že jde jen o přibližný údaj, který vychází z klasického pojetí délky menstruačního cyklu. (28 dní.) Sama ale určitě znáte někoho, případně sama ze své zkušenosti víte, že můžete mít cyklus po 30, nebo více dnech. (Popřípadě po méně, než je deklarovaných 28.)

Proto u vás může i přes veškerou snahu o ochranu dojít k početí. (Případně marně čekáte na dvě čárky na těhotenském testu.) Samotná ovulace pak trvá zhruba 28-36 hodin

Zajímavost: Víte, že můžete během ovulace otěhotnět i bez nutnosti styku? Stačí, abyste měla nechráněný sex několik hodin, nebo dokonce dní před tím, než k ovulaci dojde. Vzhledem k tomu, že mužské sperma dokáže v těle ženy přežít relativně dlouhý časový úsek, můžete být těhotná a ani o tom nemusíte vědět. Další zajímavostí je, že některé ženy mohou ovulovat několikrát za měsíc.

Příznaky ovulace

Hodně žen prochází ovulací a vůbec si jí nevšimne. Existuje přitom několik znaků, které mohou jejímu okolí, ale i jí samotné, napovědět, že je připravená počít.

Ovulaci doprovází:

  • Výtok
  • Lehké špinění mimo cyklus
  • Bolest prsou
  • Větší chuť na sex
  • Píchání, nebo bolest na jedné straně břicha
  • Lehká změna teploty
  • Vyzývavější chování (chceme se podvědomě líbit)

Kromě toho, že se chová jinak naše tělo jdou s ovulací ruku v ruce i znatelné rozdíly v našich preferencích a chování. Příroda to zařídila tak, že se podvědomě snažíme dělat atraktivnější. Můžeme mít větší chuť nosit sukně a šaty, chodit do společnosti, můžeme více koketovat a výrazněji se líčíme. 

Při lovu si navíc máme tendenci vybírat silně maskulinní (a bohužel často méně zodpovědné) muže, kteří svým vzezřením a chováním indikují dobrou genetickou výbavu. (Síla, mužnost, odvaha, úspěch…) Zajímavé je, že posléze se v preferencích vracíme zpět k mužům, kteří jsou zodpovědní a umí zajistit rodinu. A kdyby nic jiného, zvýšené libido během ovulace se o všechno ostatní postará i v případě, že na rodinu zrovna dvakrát nepomýšlíte.

Holt, příroda si uměla proces našeho přežití zařídit. 

Jak zjistit čas ovulace?

Jak už bylo řečeno, pochopení vašeho menstruačního cyklu může ovlivnit průběh vašeho dalšího života. (A to jak pozitivně, tak negativně.) Pokud tedy chcete vědět, kdy jste nejplodnější a při plánování rodičovství se nechcete zabývat nějakou formou antikoncepce, je vhodné, abyste přesně věděla, kdy u vás k ovulaci dochází.

Kromě výše uvedených symptomů ji můžete detekovat tak, že:

  • Si uděláte ovulační test
  • Si budete měřit svou tělesnou teplotu (k ovulaci dochází během tří dní, kdy je teplota trochu vyšší než normálně)

Samozřejmě, v dnešní digitální době si lze do telefonu stáhnout i nespočet chytrých aplikací, které vám slibují, že vypočítají ovulaci podle údajů vašeho menstruačního cyklu. Myslete ale na to, že tato metoda se nemusí řadit mezi nejspolehlivější.

A to proto, že:

  • Můžete do aplikace zadat špatné údaje
  • Aplikace nedokáže měřit vaše hormony, ani tělesnou teplotu 
  • Aplikace může vycházet z modelu, který je nastavený na 28 dní
  • Může jít o šotka, který vám záměrně diktuje špatné údaje, aby došlo k početí (i když to zní bizarně, takové případy se v zahraničí v minulosti staly)

Co se stane po oplodnění vajíčka?

Po spojení vajíčka a spermie se začne vajíčko prakticky okamžitě dělit. Nejprve má dvě buňky, následně čtyři a nakonec 100. Také ale nezapomínejte na to, že oplodněné vajíčko musí doputovat do dělohy, ve které se musí úspěšně uchytit. Pokud se tak stane, hormonální systém ženy vydá do mozku signál, že došlo k oplodnění a tělo se nemá na konci menstruačního cyklu zbavovat děložní výstelky

Občas se stává, že i přes úspěšné oplodnění vajíčka během ovulace k jeho uchycení nedojde. V takovém případě může odejít během menstruace, jako by se tomu stalo v případě, že by žena nebyla těhotná. V takovém případě se může stát, že je vaše perioda trochu silnější.

Další zajímavosti o ovulaci a plodnosti, které by vás mohly zajímat

Co si budeme povídat. Okolo ženské plodnosti koluje spousta pravd, polopravd a mýtů.

Faktem je, že:

  • Sex během menstruace neznamená, že nemůžete otěhotnět
  • Nemusíte mít sex během ovulace, abyste otěhotněla
  • Ovulaci na sobě vůbec nemusíte poznat (a to i když neberete hormonální antikoncepci)
  • Můžete otěhotnět i po 40 (dokud máte cyklus, můžete otěhotnět vždy, i když je to třeba méně pravděpodobné)

Zkoušela jste někdy zkoumat svoji plodnost? Pokud ano, budeme rádi, když nám svůj příběh napíšete do komentářů pod článkem.

 


Odbornou kontrolu článku provedla MUDr. Zdeňka Fantová.

Napsat komentář